Chciałbyś utrzymać formę fizyczną i mieć z tego przyjemność? Oczywiście odpowiedzią na tą kombinację pojęć są wycieczki rowerowe. Gdzie? Oczywiście po magicznym Śląsku, który przyciąga coraz więcej turystów spoza regionu. Masz wolne popołudnie, a może nawet kilka dni? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, a już nigdy nie będziesz narzekać na nudę. Znajomi będą się zastanawiać skąd znasz takie ciekawe miejsca. Koniecznie też przygotuj się do takiej wyprawy. Weź ze sobą coś ciepłego, przeciwdeszczowego, wodę oraz prowiant na wypadek gdyby po drodze zabrakło Ci sił.
- Katowice – Pszczyna – Czerwony Szlak Rowerowy numer 1
- Katowice – Lędziny – Czarny Szlak Rowerowy numer 101
- Czarny Szlak Rowerowy numer 122 – Katowice
- Czerwony Szlak numer 110 Mysłowice- Imielin- Dziećkowice
Katowice – Pszczyna – Czerwony Szlak Rowerowy numer 1
Najpopularniejsza trasa rowerowa Śląska 2016 roku. Do celu doprowadzi Cię Czerwony Szlak Rowerowy numer 1 trasą prowadzącą przez: Katowice, Tychy, Kobiór, Piasek oraz Pszczynę.
Początek naszej podróży to Park Powstańców Śląskich, następnie jadąc po ścieżce rowerowej kierujemy się w stronę Doliny Trzech Stawów. Piękny park z kompleksem jezior, może niejednego zachęcić by… tam zakończyć swoją podróż. Zachęcamy jednak do wytrwałości, podziwiamy piękne pejzaże, kierujemy się w stronę Lotniska Muchowiec, mijamy Klub Jeździecki i leśnymi dróżkami kierujemy się w stronę przejazdu przez kolejowe tory. Dojeżdżamy to ruchliwej drogi, czekamy na możliwość bezpiecznego przejazdu i udajemy się w stronę Lasów Murckowskich. W okolicy znajduje się rezerwat Źródła Kłodnicy, wspaniałe miejsce na przerwę, jeżeli będziemy mieli szczęście zobaczymy przebiegającą Sarnę lub Daniela. Dalej kierujemy się w kierunku Rezerwatu Przyrody Ochojec, gdzie istnieje możliwość zaobserwowania unikatowej rośliny – Liczydła Górskiego.
Jadąc dalej znajdziemy się w dzielnicy Kostuchna, następnie w Podlesiu gdzie zainteresować na może stary zabytkowy kamienny most. Takim sposobem docieramy do Tychów. Na naszej trasie mijamy dzielnice Mąkołowiec, Browar Obywatelski (istnieje możliwość zwiedzania), przejeżdżamy przez Wilkowyje i trafiamy do Lasów Kobiórskich. Gdy już pokonamy tą znaczącą odległość znajdziemy się w okolicy Jeziora Paprocany, miniemy wspaniały Dworek Myśliwski Promnice, dalsza trasa poprowadzi nas w stronę dworca kolejowego w Kobiórze, kierując się w lewą stronę dotrzemy do drewnianej kładki na rzece Korzeniec. Jadąc asfaltową drogą, sugerując się oznaczeniami dojeżdżamy do wsi Piasek. Przejeżdżamy wzdłuż torów kolejowych, dojeżdżamy do drogi myśliwskiej,która kiedyś pokonywała książęca rodzina. Jadąc dalej trasą docieramy do Parku Zamkowego w Pszczynie!
Katowice- Lędziny – Czarny Szlak Rowerowy numer 101
Podróż zaczynamy przy ulicy Szenwalda w Piotrowicach, kierując się oznaczeniami wjeżdżamy do lasu, na trasie znajduje się wiata dla rowerzystów, gdzie możemy odpocząć, zjeść przygotowany posiłek. Wybrana trasa jest dosyć popularna, co oznacza, że podczas podróży możemy nie być sami, to jednak szansa, na wskazówki jeśli zboczymy z kursu.
W okolicy znajduje się staw Barbara, pięknie położony,z dużą ilością ryb. Być może jesteście pasjonatami wędkarstwa? W dalszej części szlaku znajduje się staw Janina, przy którym mieści się Rybaczówka punkt gastronomiczny, w którym napijemy się herbaty lub zjemy obiad wpatrzeni w urokliwe jezioro. Podróżując leśną drogą wzdłuż jeziora mijamy Kapliczkę Matki Boskiej, następnie kierujemy się w stronę Lasu Murckowskiego, trasa katowicka kończy się za wiaduktem niedaleko leśniczówki Zamoście. Jesteśmy w Lędzinach! Rzadko uczęszczaną drogą docieramy do skrzyżowania przy którym znajdziemy tablice z oznaczonymi szlakami. Podążając za czarnym szlakiem dojedziemy do Pomnika Powstań Śląskich, następnie leśną ścieżką dotrzemy do Ośrodka Sportowo- Rekreacyjnego ,,Zalew” gdzie możemy skorzystać z basenu,kortów tenisowych,skateparku.
Czarny Szlak Rowerowy numer 122 – Katowice
Początek tego szlaku rozpoczyna się u zbiegu ulic Załęskiej i Szadoka.
Mijając przejazd kolejowy,ogródki działkowe kierujemy się w stronę Lasów Panewnickich. Są to rozległe śląskie lasy,które obejmują swoją powierzchnią Katowice, Chorzów, Rudę Śląską, Mikołów. W okolicy naszego szlaku, na terenie leśnym Chorzowa znajduje się Uroczysko Buczyna. To zespół przyrodniczo- krajobrazowy porośnięty przez kwaśną buczynę niżową i związanymi z nią gatunkami roślin i zwierząt. Warto nadrobić trochę drogi aby zobaczyć coś tak wspaniałego. Idealne miejsce na kolejną lekcję przyrodniczą.
Podróżując dalej przecinamy mijamy dzielnice Ligota-Panewniki, Kokociniec, dojeżdżając finalnie do budynków Uniwersytetu Śląskiego otoczonego lasem, oraz parkiem. Teraz czas na relaks i wypatrywanie wiewiórek, które szukają orzechów.
Czerwony Szlak numer 110 Mysłowice – Imielin – Dziećkowice
Trasę rozpoczynamy w Parku Słupna przy ulicy Stadionowej 7a. Wcześniej polecamy zwiedzanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa, znajdującego się pod tym samym adresem.
Jadąc dalej mijamy: ogródki działkowe, leśne tereny dzielnicy Ćmok oraz Morgi. Dojeżdżamy do Katowic, naszym oczom ukazuje się Ośrodek Wypoczynkowy Wesoła Fala. Na jego terenie możemy skorzystać ze sprzętu wodnego, kortów tenisowych, zjeść dobry obiad w restauracji a także wynająć domek kempingowy. Jeżeli nie skusi nas ich oferta to jedziemy dalej i znowu jesteśmy na terenie Mysłowic. Mijamy dzielnice Krasowy, potem Kosztowy, dojeżdżamy do Imielina by zboczem Dziećkowskiej Góry finalnie dostać się do Dziećkowic, tutaj kończy się nasz szlak, ale jeżeli mamy jeszcze trochę siły, zachęcamy by przejechać jeszcze troszkę, tak by dotrzeć do Zalewu Dziećkowice. Tam możemy odpocząć przed drogą powrotną lub skorzystać z noclegu i zostać na dłużej.
Agapita
29 września
w Katowicach zrobili teraz dużo ścieżek rowerowych więc mają rowerzyści duże pole do popisu.