READING

Najlepsze francuskie filmy biograficzne. Top 3

Najlepsze francuskie filmy biograficzne. Top 3

Francuski film w telewizji

Interesuje Cię życie znanych ludzi, muzyków, projektantów mody, pisarzy, polityków? Zastanawiasz się jak wyglądała ich droga do sławy czy władzy? Skąd czerpali inspiracje, jak wyglądały kulisy ich życia prywatnego? W naszym artykule proponujemy 3 filmy biograficzne, na które warto zwrócić uwagę i poświęcić im swój czas.

Niczego nie żałuję – Edith Piaf (“La mome”, 2007r.)

Edith Piaf była francuską piosenkarką, której życie i twórczość przeszły do historii światowej muzyki. Utwory, które wykonywała do dziś są obecne w popkulturze, co jakiś czas pojawiają się ich współczesne covery nagrywane przez młodych twórców zafascynowanych legendarną artystką. Edith miała tak na prawdę na nazwisko Giovanni Gassion, a “Piaf” jest jej pseudonimem artystycznym, który po polsku znaczy “wróbel”. Nawiązywał on do drobnej sylwetki artystki, która pomimo niskiego wzrostu i drobnej figury odznaczała się nieprzeciętnym charakterem i, przede wszystkim, silnym, pięknym głosem.

podobny temat:  Walentynkowe filmy dla facetów - jak spędzić dzień zakochanych przed TV i przeżyć

Film jest nakręcony w ciekawy sposób, gdyż nie przedstawia wydarzeń w sposób chronologiczny, dość częstym zabiegiem są przeskoki czasowe, dzięki czemu autorzy uniknęli nudy. Ponadto autorzy obrazu skupili się w dużej mierze na tym, jaki wpływ miało trudne dzieciństwo artystki na późniejsze jej losy. Mocno zaakcentowany jest również problem z narkotykami oraz jej kłopoty zdrowotne. Biografia Edith Piaf jest historią tak, bogatą, że na jej podstawie można by nakręcić jeszcze kilka filmów, jednak ten jest bez wątpienia godny polecenia.

Coco Chanel (“Coco avant Chanel”, 2009r.)

Kolejna historia ikony XX wieku, jaką jest legendarna projektantka mody Coco Chanel. Film pokazuje drogę jaką przebyła ta niesamowita kobieta od dzieciństwa spędzonego w klasztorze aż do stworzenia najsłynniejszego domu mody i wielkiej sławy. Życiorys Coco jest tak bogaty i barwny, że podobnie jak wypadku Edith Piaf, wystarczyłby na kilka scenariuszy filmowych. Ten konkretny obraz zachwyca przede wszystkim stroną estetyczną. Mamy okazję oglądać piękne ujęcia wykonane w lekko przytłumionych barwach. Biorąc pod uwagę, że twórczość tej projektantki wpływała na otaczający ją świat czyniąc go piękniejszym, to praca jaką wykonał operator Christophe Beaucarne świetnie z tym koresponduje ukazując naszym oczom piękne, wysmakowane zdjęcia. Film ogląda się z przyjemnością, warto potraktować go jako zachętę do lepszego poznania biografii Coco Chanel.

podobny temat:  Ekranizacje gier komputerowych. Filmy oparte na grach komputerowych

Yves Saint Laurent, 2014r.

Jak wskazuje sam tytuł, film jest opowieścią o życiu kolejnego legendarnego francuskiego projektanta, jakim był Yves Saint Laurent. Nie jest to pierwszy obraz dotyczący tego artysty i pewnie też nie ostatni, jednak na prawdę warto zwrócić na niego uwagę. Zadowoleni będą zwłaszcza ci, którzy fascynują się prywatnym życiem sławnych osób. Film w dużej mierze skupia się na prywatnych dramatach człowieka, który w wieku 21 lat stał się objawieniem francuskiego świata mody. Mamy okazję poznać jego skomplikowana naturę, środowisko w jakim się obracał, ludzi których kochał. Jak każdy film biograficzny, ten też ma swoje niedociągnięcia, które w dużej mierze wynikają z tego, ze nie da się zamknąć całego życia wybitnej jednostki w dwugodzinnej produkcji.

podobny temat:  Gdzie na rower w Katowicach i okolicach - trasy rowerowe na Śląsku

podobne treści

  1. Nina

    13 listopada

    Film o Coco Chanel widziałam – fajna opowieść, pozostałe dwa jeszcze przede mną. ALe warto oglądać biografie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.