READING

Co trzeba zobaczyć w Wiedniu? 5 najciekawszych mie...

Co trzeba zobaczyć w Wiedniu? 5 najciekawszych miejsc

Pałac Marii Teresy w Wiedniu

Wiedeń to stolica i największe miasto Austrii, którego historia sięga aż do 500 lat p.n.e.. W miejscu, które posiada tak potężne zaplecze historyczne możemy być pewni, że znajdziemy wiele ciekawych zabytków, ale nie tylko. Przedstawiamy Wam 5 najciekawszych punktów na mapie Wiednia.

Stephanplatz, katedra św. Szczepana

Swoją wycieczkę po Wiedniu warto zacząć właśnie od tego punktu. Jest on położony w centralnej części miasta, stanowiącej ścisłe centrum. Monumentalna bryła katedry św. Szczepana robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Jej budowa rozpoczęła się w 1230 roku i trwała aż do 1263 roku, w późniejszych latach była wciąż rozbudowywana, zalicza się do największych świątyń europejskich. W jej pobliżu znajduje się również interesujące muzeum rodziny Mozartów.

Pałac Schonbrunn

Określany mianem wiedeńskiego Belwederu pałac był ulubioną rezydencją rodziny cesarskiej w czasie jej panowania. Żółty kolor elewacji zawdzięcza Marii Teresie, gdyż był to jej ulubiony odcień. Wnętrza utrzymane są w stylu rokokowym, zdobione pięknymi ornamentami pokrytymi 14-karatowym złotem. Budynek ten posiada 1441 komnat, których ściany były niemymi świadkami wydarzeń o ogromnym znaczeniu dla historii Europy.

Schonbrunn w Wiednu

Ratusz w Wiedniu

Neogotycki budynek ratusza jest jedną z najsłynniejszych budowli Wiednia, a zarazem jedną z głównych atrakcji turystycznych. Jest to także siedziba kraju związkowego Austrii, jaki stanowi Wiedeń. Ciekawostką jest to, że w budynku ratusza mieści się restauracja Rathauskeller przez wielu uważana za najlepszą restaurację w Wiedniu. Wzdłuż placu ratuszowego ustawione są posągi osobistości zasłużonych dla miasta.

Muzeum Leopoldów

To miejsce zachwyci każdego wielbiciela sztuki. Muzeum Leopoldów znajdujące się w Dzielnicy Muzeów (MuseumsQuartier) posiada największą kolekcję sztuki współczesnej w całym kraju. Wiele osób odwiedza to miejsce, by obejrzeć największy na świecie zbiór dzieł Egona Schiele oraz bogata kolekcję dzieł Gustava Klimta. Dzieła zebrane przez Muzeum Leopoldów pochodzą z XIX i XX wieku.

Wiener Prater

Jest to park publiczny położony w dzielnicy Wiednia Prater. Rozciąga się pomiędzy korytem rzeki Dunaj i Kanałem Dunajskim. Mieszkańcy miasta bardzo chętnie spędzają tu czas wolny odpoczywając od zgiełku miasta i wypoczywając na łonie natury. Jednocześnie jest to bardzo atrakcyjny punkt na mapie Wiednia ze względu na ogromny lunapark, w którym możemy odwiedzić domy strachu, przejechać się zapierającymi dech w piersiach rollercoasterami, czy karuzelami. Tutaj znajduje się również najbardziej znany (ze względu na potężne rozmiary) diabelski młyn Wiener Riesenrad, z którego szczytu możemy podziwiać piękną panoramę miasta.

Daibelski młyn w Wiedniu na Praterze

Oczywiście to tylko niektóre z wartych zobaczenia miejsc w Wiedniu. Wybierając się do stolicy Austrii warto także nakreślić sobie mapę miejsc, w których podawane jest pyszne, regionalne jedzenie. To miasto z pewnością jest jedną z najciekawszych stolic Europy.


  1. Ilona Podróżniczka

    13 listopada

    Super poradnik – w Wiedniu jeszcze nie byłam. Może na wiosnę sie wybiorę. Już sama architektura miasta mnie zachwyca!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.