4 najlepsze muzea w Europie

Muzeum Luwr w Paryżu

Wybierasz się w podróż po Europie, ale nie wiesz co tak do końca warto obejrzeć w znanych europejskich państwach? Poznaj zatem 4 najlepsze muzea w Europie. Wybór tych miejsc sztuki jest jednak subiektywny, więc potraktuj to jako podpowiedź.

1.Luwr w Paryżu – gigant wśród muzeów

Luwr należy do najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów świata – znajduje się w centrum Paryża co już samo w sobie zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Nietrudno zgadnąć , że tłumy do Luwru przyciąga portret Mony Lisy Leonarda da Vinci. Wejście do tego muzeum znajduje się w charakterystycznej szklanej piramidzie, natomiast kasy mieszczą się w podziemiach. W Luwrze śmiało możemy spędzić kilka dni, gdyż znajduje się tam około pół miliona dzieł sztuki. Obecnie Luwr dzieli się na sekcje: starożytny Egipt, starożytna Grecja i Rzym, starożytny Bliski Wschód, sztuka Islamu, rzeźba, malarstwo, rzemiosło artystyczne. Kiedy masz zamiar zwiedzić Luwr, lepiej od razu zdecyduj co chcesz obejrzeć, ponieważ mnogość dzieł w galeriach może wprowadzić pewną dezorientację. Biorąc pod uwagę, że obejrzenie jednego dzieła zajmuje 30 sekund, na obejrzenie wszystkich potrzeba aż 100 dni.

podobny temat:  Jak rzeźbić brzuch? Ćwiczenia na zgrabną sylwetkę

2.Galeria Uffizi we Florencji – renesans dawniej i dziś

Nie musisz koniecznie być fanem renesansowej sztuki, by odwiedzić Galerię Uffizi we Florencjii zobaczyć najsłynniejsze dzieła malarstwa. Wśród najsłynniejszych obrazów jest „Święta Rodzina” Michała Anioła, „Narodziny Wenus” Botticellego, „Bachus” Caravaggia, „Wenus z Urbino” Tycjana, „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci. Niestety w kolejce po bilety trzeba spędzić nawet kilka godzin. W Galerii Uffizi na I piętrze można podziwiać wspaniałe sztychy i rysunki, a kolekcję tę zapoczątkował Leopold Medyceusz. Eksponowane dzieła pochodzą głównie ze szkół włoskich i flamandzkich.

Galeria Uffizi we Włoszech

3.Muzeum Prado w Madrycie – zbiory malarstwa światowego i europejskiego

Jeżdżąc po Europie nie sposób nie odwiedzić Muzeum Prado w Madrycie. Muzeum mieści się w XVIII wiecznym budynku, który jako muzeum został otwarty dopiero w 1819 roku. Jeśli kochasz sztukę, Twoim obowiązkiem jest odwiedzić to miejsce. Tutaj, podobnie jak w Luwrze, warto skoncentrować się na kilku wybranych działach, nie sposób bowiem obejrzeć wszystko naraz. Do największych skarbów Muzeum Prado należą kolekcje malarstwa flamandzkiego (w tym wszystkie znane działa Boscha) oraz kolekcje malarstwa hiszpańskiego (między innymi El Greca, Velazqueza i Goi) i malarstwa włoskiego (w tym działa Caravaggia).

podobny temat:  Jak rzeźbić brzuch? Ćwiczenia na zgrabną sylwetkę

Muzeum Prado w Madrycie

4.Bode Museum w Berlinie – kolekcje rzeźby i malarstwa

Cesarz Wilhelm II zlecił Ernestovi von Inne wybudowanie budynku wyłaniającego się z wody. Ów przedstawiciel „wilhelmińskiego baroku” rozmieścił trzyskrzydłową budowlę na nabrzeżu Sprewy. W 1956 roku muzeum przemianowano na Muzeum im. Bodego. Od 2006 roku wszystkie zbiory łącznie z Kolekcją Rzeźb, Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, Gabinetem Numizmatycznym, Galerią Obrazów zostały udostępnione zwiedzającym.

Wybór przedstawionych muzeów jest wyborem czysto subiektywnym, nie oznacza to jednak, że jest przypadkowy. Jeśli uwielbiasz obcowanie z wielkimi działami malarstwa, rzeźby czy innej sztuki świata powinieneś obowiązkowo wpisać te 4 muzea na swoją listę miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić.


podobne treści

  1. Leonia

    30 stycznia

    Dobra lista na wakacje 🙂 Taki challenge, kto bierze udział?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.