Rowerowe wycieczki to Twoja pasja? Może dopiero zaczynasz tego typu wycieczki i obawiasz się, że dotarcie do wyznaczonego celu może być trudne? Boisz się podróżować sam, nie masz odpowiedniej mapy. Green Velo to rozwiązanie dla Ciebie. Dlaczego? To wyjątkowy projekt, ponad 2000 kilometrów tras rowerowych, specjalnie scalonych, tak abyś poznał walory pięciu województw przez które przebiega trasa. Jakie to województwa?
- Województwo Warmińsko- Pomorskie
- Województwo Podlaskie
- Województwo Lubelskie
- Województwo Podkarpackie
- Województwo Świętokrzyskie
Są to: województwo Świętokrzyskie, Podkarpackie, Lubelskie, Podlaskie, Warmińsko- Mazurskie.
Nasze zwiedzanie możemy rozpocząć, w każdym miejscu, a może macie wystarczająco czasu i siły by odkryć ją w całości? Świetny pomysł, żeby go urzeczywistnić polecam skorzystać z odpowiednich map, przyporządkowanych do każdego województwa. Nie wiesz gdzie możesz je dostać? Odwiedź Punkty Informacyjne, być może w Twoim mieście odbywają się Targi Turystyki? Zapytaj wystawców czy posiadają je w swojej ofercie, są darmowe! Jeżeli nie masz takiej możliwości pobierz aplikację Green Velo, wszelkie informacje znajdziesz na stronie greenvelo.pl.
Masz już mapę, odpowiedni, bezpieczny sprzęt, wyposażenie i prowiant. Wspaniale! Czas ustalić czy jesteś gotowy przejechać cały szlak, a może tylko odcinek. Co naprawdę Cię interesuje?
Trasa jest wspaniała zapraszam więc na mały skrót.
Województwo Warmińsko- Pomorskie
W dzieciństwie zaczytywałeś się w Panu Samochodziku, interesują Cię zamki, a po natłoku wrażeń lubisz odpoczywać nad wodą. Idealnie, rozpocznij zwiedzanie od Elbląga i kierując się dalej szlakiem wybierz to co lubisz najbardziej. Zaręczam, że czeka Cię wspaniała przygoda. Zamki wiele z nich to świetnie prosperujące hotele, inne zaś jak Zamek w Lidzbarku Warmińskim udostępnione są do zwiedzania turystom. Kierując się w stronę Węgorzewa, zrób przerwę przy Jeziorze Mamry, jednym z najgłębszych w Polsce, skosztuj lokalnych ryb, a jeśli preferujesz spanie pod chmurką, w okolicznych polach namiotowych, przy których cumują łodzie, usłyszysz nie raz szanty śpiewane na łodziach. Kierując się na wschód odwiedź Gołdap i skorzystaj z oferty uzdrowiska, odpocznij i kieruj się w stronę następnych atrakcji.
Województwo Podlaskie
Powody podróży w te terenu mogą być różne: lokalna kuchnia, przyroda, zróżnicowana kultura, jedno jest pewne, będziesz chciał tam wrócić. Kontynuując trasę docieramy do Suwałk, miasta gdzie oglądając prognozę pogody zawsze jest najzimniej. Miasto Marii Konopnickiej i Organka,gdzie warto przyjechać, skosztować lokalnej kuchni. Dalej Jezioro Wigry, a przy nim klasztor Kamedułów. Piękna okolica, na obiad koniecznie zamów kartacze, babkę ziemniaczaną, bliny, a na deser sękacza. Jadąc dalej trasą dotrzesz do Augustowa, a następnie do Biebrzańskiego Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej by spotkać łosia i żubra.
Województwo Lubelskie
3. Województwo Lubelskie
Mijając Chełm docieramy do Zamościa, piękna zabudowa, zoo, zabudowa fortyfikacyjna, arsenał, potrzebujemy przynajmniej jednego dnia aby w szybkim tempie zwiedzić miasto. Kierując się na południe odwiedzamy słynny Szczebrzeszyn gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie, następnie kierujemy się do Zwierzyńca, gdzie istnieje możliwość zwiedzania browaru, skosztowania lokalnego piwa. Polecamy przejażdżki po okolicznych zespołach leśnych – Roztoczański Park Narodowy, Park Krajobrazowy Lasy Janowskie.
Województwo Podkarpackie
Jadąc dalej szlakiem zatrzymujemy się w Przemyślu, piękne miasto położone nad Sanem. Charakterystyczne miejsce na rynku to fontanna niedźwiadek. Miasto wielu kościołów, Zamkiem Kazimierzowskim na wzgórzu. Warto zwiedzić Twierdzę Przemyską, jedna z większych twierdz nowożytnej Europy, piękny Park Krajobrazowy Podgórza Przemyskiegoo. Spokojne miasto, gdzie czas płynie wolniej, piękna okolica. Kierujemy się w stronę Rzeszowa, miasta, które przeszło wiele zmian, tętniące życiem. Zwiedzimy tutaj Zamek Lubomirskich, podziemną trasę turystyczną, Muzeum Dobranocek, piękny rynek. Następny przystanek to Łańcut – Zamek Lubomirskich i Potockich budowla z drugiej połowy XVI wieku. Zwiedzimy tutaj zarówno wnętrze połączone z muzeum jak i fortyfikacje, stajnie, zameczek romantyczny, wozownie oraz park. Jedziemy dalej przez Leżajsk i Tarnobrzeg.
Województwo Świętokrzyskie
Kolejne miejsce na trasie to Sandomierz, położone nad Wisłą. Warto zrobić tu dłuższy postój i zwiedzić miasto. Polecamy zatrzymać się na rynku, skosztować lokalnych specjałów a później ruszyć na przejażdżkę. Polecamy obejrzeć Ratusz, Zamek Kazimierzowski, Bazylikę Katedralną, Zespół Klasztorny Dominikanów, Wąwóz Królowej Jadwigi oraz przejść podziemną trasę turystyczną, która tworzą połączone ze sobą piwnice i składy miejskie.
Kolejnym punktem wartym obejrzenia są ruiny Zamku Krzyżtopór, zbudowany w XVII wieku, rozległa budowa, na zwiedzanie najlepiej poświęcić kilka godzin. Ostatnim punktem podróży jest Sielpia Wielka, gdzie po trudach wyprawy możemy odpocząć nad zalewem Czarnej Koneckiej. W pobliżu są miejsca noclegowe, gastronomiczne. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc, dlatego spodziewajmy się, że nie będziemy tam sami.
Kiedy już się zregenerujemy po trudach i dylematach naszej wyprawy. Nadejdzie czas satysfakcji i planowania kolejnej wyprawy. Żadne zakwasy, dziurawe dętki i inne nieprzewidziane sytuacje nie zdołają odstraszyć tak wprawnych podróżników.
Ksenia
29 września
W ostatnim czasie bardzo się dba o rowerzystów, mają teraz większe pole do popisu.