READING

Jakie konto osobiste założyć, kiedy zaczynasz pier...

Jakie konto osobiste założyć, kiedy zaczynasz pierwszą pracę?

portfel i karty debetowe

Konto osobiste to dziś właściwie standard. Mają je uczniowie, studenci, seniorzy oraz osoby pracujące. W wielu firmach rachunek bankowy jest wręcz wymagany, by można było przelać wynagrodzenie co miesiąc. Jak wybrać konto osobiste, kiedy zaczyna się pierwszą pracę? Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu rachunków bankowych?

Konto osobiste – co to jest?

Rachunek bankowy, zwany też kontem bankowym lub rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), to podstawowy produkt oferowany w bankach. Przydaje się on zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Można gromadzić na nim pieniądze, wykonywać przelewy, korzystać z karty płatniczej podczas zakupów. Przed wyborem odpowiedniego rachunku, warto przyjrzeć się ofertom różnych banków. Konta osobiste są często opisywane w internecie, czytaj m.in. na 4banki.pl, dobrze wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę przy analizowaniu rachunków.

podobny temat:  Rzeczy, które warto zrobić w wakacje

Porównywanie kont osobistych

Wybór rachunku osobistego nie powinien być przypadkowy. Lepiej nie kierować się jedynie sympatią do określonego banku, a po prostu porównać oferty różnych instytucji. Warto sięgnąć do aktualnych rankingów kont osobistych, by sprawdzić, co proponują banki w danym miesiącu. Takie zestawienia najczęściej obejmują najważniejsze parametry, głównie są one związane z opłatami, jakie ponosi się w przypadku prowadzenia i korzystania z rachunku bankowego.

Jak wybrać konto osobiste?

Przy przeglądaniu ofert, warto zwrócić uwagę na opłaty i prowizje. Nieliczne banki oferują faktycznie darmowe konta bankowe. Niektóre natomiast dopuszczają taką możliwość, ale po spełnieniu określonych warunków. W wielu instytucjach, aby rachunek był bezpłatny, trzeba np. wykonać transakcje kartą na kwotę co najmniej 300 zł. Niektóre banki wymagają wpływu środków na określoną kwotę co miesiąc. Koszty wiążą się również z korzystaniem z bankomatów. W większości przypadków wypłacanie i wpłacanie gotówki przy wykorzystaniu rodzimych urządzeń banku nie jest płatne. Inaczej może być w przypadku „obcych” bankomatów. Tylko niektóre instytucje finansowe proponują darmowe wypłaty we wszystkich tego typu urządzeniach w Polsce.

podobny temat:  Co na ból głowy? Sposoby na koniec męczarni

W przypadku młodych ludzi, którzy zaczynają pierwszą pracę i poszukują rachunku osobistego, istotny jest dostęp do bankowości mobilnej. Większość banków ma dedykowane aplikacje, które ułatwiają skorzystanie z usług za pomocą smartfonów. Warto też sprawdzić, czy wybrany bank oferuje też płatności mobilne, z których korzysta coraz więcej osób.

Niektóre instytucje finansowe przyciągają klientów dodatkowymi usługami lub promocjami. Wśród nich wymienia się cash back. Jest to usługa, która umożliwia wypłacenie gotówki bez konieczności korzystania z bankomatu. Można zrobić to w wybranym sklepie lub na stacji benzynowej. Ciekawą propozycją banków jest też moneyback lub inne systemy premiowe. Nagradzają one użytkowników, którzy robią zakupy w sklepie biorącym udział w programie. Klienci mogą liczyć na zwrot poniesionych wydatków, najczęściej jest to 1 – 5%.

podobny temat:  5 miejsc na pierwszą randkę - Katowice

podobne treści

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.