Czytasz

Konta osobiste kiedyś a dziś. Jak zmieniły się oferty kont bankowych?

Konta osobiste kiedyś a dziś. Jak zmieniły się oferty kont bankowych?

Większość z nas ma konta bankowe od wielu lat. Część jest lojalnych wobec jednej instytucji, inni otwierają rachunki tam, gdzie aktualnie oferta jest według nich najkorzystniejsza. Jakie konta osobiste były kiedyś, jakie są dzisiaj? Jak zmieniła się oferta banków?

Jakie konto osobiste wybrać?

Dzisiaj można wybierać spośród wielu banków. Każdy z nich ma też w ofercie kilka rodzajów kont. Jak więc dokonać wyboru? Gdzie otworzyć rachunek? Najlepiej jest dokonać selekcji. W tym pomagają strony z porównywarkami. W prosty sposób konta osobiste porównasz w rankingu zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/. Tego typu narzędzia są tworzone po to, aby w jednym miejscu mieć wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat rachunków osobistych, żeby znacznie ułatwić i przyspieszyć wybór. Ranking kont osobistych to dla wielu z nas źródło informacji nie tylko o najlepszych rachunkach, ale też promocjach.

Konta bankowe dawniej i dziś

Bardzo szybko przyzwyczajamy się do zmian. Zwłaszcza tych na lepsze. Nie inaczej jest w przypadku bankowości. Czy pamiętamy, jak dawniej wyglądało zakładanie konta? Jakie oferty miały banki? Co jeszcze odróżnia dzisiejsze oferty banków od tych z przeszłości?

1. Informacje o kontach osobistych

Nie ma co ukrywać – czasy się zmieniają. Dzisiaj do wielu rzeczy mamy znacznie lepszy dostęp. W tym między innymi do informacji na temat ofert banków. Znacznie łatwiej jest nam nie tylko dowiedzieć się o tym, jakie są konta bankowe do wyboru, ale i porównać je z tym, co oferuje konkurencja. Dzięki temu znacznie łatwiej jest znaleźć najlepsze konta osobiste.

2. Sposoby zakładania konta w banku

Zmianą w kontach bankowych jest nie tylko dostęp do informacji na ich temat, ale również to, w jaki sposób je można założyć. Dawniej konieczne było udanie się do placówki bankowej. Aby otworzyć konto osobiste, trzeba było na miejscu wypełnić wniosek i okazać dokument. Dzisiaj założyć konto osobiste w banku można w pełni online. Jak to możliwe? Wystarczy wypełnić wniosek i zweryfikować swoją tożsamość. Można zrobić to w placówce banku, podczas wizyty kuriera w domu, można przy użyciu przelewu weryfikacyjnego z innego rachunku, którego jest się właścicielem lub okazać twarz i dokument w kamerce. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że są banki, które umożliwiają otwarcie konta osobistego z użyciem aplikacji. Widać więc, że dawniej zarówno po to, by wybrać rachunek, jak i by go otworzyć, trzeba było udać się do placówki banku. Dzisiaj możemy to zrobić na wiele innych sposobów.

3. Jaki wybrać bank na konto osobiste?

A jaki wybrać bank na konto osobiste? Tutaj również zaszły zmiany. Kiedyś bardzo ważne było, by placówka banku albo przynajmniej jego bankomat, znajdował się w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlaczego? Dokonywaliśmy przede wszystkim płatności gotówkowych, więc musieliśmy mieć możliwość pobrania z bankomatu pieniędzy z wynagrodzenia, które przychodziło na konto. Było to bardzo widoczne zwłaszcza w okolicach 10. dnia miesiąca, gdy pod bankomatami ustawiały się kolejki. Większość osób pobierała w ten sposób wszystkie środki. Mało kto zostawiał cokolwiek na rachunku.

Dzisiaj podchodzimy do sprawy zupełnie inaczej. Pieniądze trzymamy głównie na kontach w bankach, płacimy bezgotówkowo, w tym zarówno kartą debetową, jak i dzięki innym technologiom, jak BLIK czy Google Pay. Właśnie dlatego często nie ma dla nas znaczenia to, czy w okolicy jest placówka banku lub bankomat. W awaryjnych sytuacjach pieniądze w konta wypłacić można nawet w niektórych sklepach spożywczych.

4. Dostęp do bankowości

Kolejną różnicą pomiędzy kontami bankowymi dawniej i dzisiaj jest sam dostęp do bankowości. Kiedyś jedynym sposobem na wgląd w rachunek osobisty była wizyta w banku. Z czasem pojawiła się bankowość internetowa. Co prawda, często wiązało się to z dodatkową opłatą, ale wiele osób doceniała fakt, że może samodzielnie weryfikować stan konta. To nie wszystko. Wraz z pojawieniem się bankowości elektronicznej popularne stały się przelewy bankowe. Wcześniej, aby je wykonać, trzeba było udać się do placówki banku. Z czasem każdy klient banku, który miał konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej, samodzielnie mógł zlecić przelew. Na popularności zaczęły zyskiwać również opłaty za zakupy internetowe. Serwisy transakcyjne umożliwiły również kontakt z bankiem. Pojawiły się też systemy płatności internetowych, które pozwoliły znacznie przyspieszyć przelewy międzybankowe.

Jak zmieniły się oferty kont osobistych?

Widać, że sama obsługa kont bankowych dawniej a dzisiaj uległa znacznej zmianie. Możemy w prosty sposób porównywać oferty banków, otwierać rachunki bez wychodzenia z domu, zarządzać nimi z poziomu bankowości elektronicznej lub aplikacji na telefon. Nowoczesne konta bankowe i nowe technologie sprawiły, że popularne stały się transakcje bezgotówkowe. Nie tylko jako płacenie kartą, ale poprzez inne bezdotykowe metody. A czy w samych ofertach kont osobistych również widoczne są zmiany? Okazuje się, że tak.

Dawniej, zakładając konto w banku, trzeba było zapłacić za wydanie do niego karty debetowej. Dzisiaj w większości ofert jest to bezpłatne. Bywa, że konieczne jest poniesienie miesięcznej opłaty za korzystanie z „plastiku”, ale tylko w sytuacji, gdy nie spełni się określonych wymagań, a te zazwyczaj nie są bardzo wyśrubowane.

Co więcej, również za samo prowadzenie konta w banku była opłata. Dzisiaj da się założyć konto za 0 złotych. Owszem, pod pewnymi warunkami. Jednak dla większości z nas wymogi, jakie bank narzuca, by móc zapewnić bezpłatność konta, nie są nie do spełnienia.

Kolejną różnicą w kontach dawniej i dzisiaj, są opłaty za przelewy. Większość banków nie pobiera opłat za zwykłe przelewy. Zdarza się, że konto z bezpłatnymi przelewami ma na nie limity, ale nie jest to zasadą.

Każdy rok przynosi zmiany w pracy banków. Widoczne jest to w przypadku kredytów, ale i kont bankowych. Czasami są to zmiany na korzyść klientów, bywa, że nie są dla nich dobre. Na pewno na to, jak funkcjonują banki i jakie zmiany zachodzą w kontach bankowych, wpływa sama komputeryzacja i cyfryzacja.


  1. Juruś

    7 grudnia

    Ja mam swoje konto od prawie 10 lat i nie zauważyłem żadnych zmian, szukanie sensacji na siłę w tym artykule, a chciałem się czegoś mądrego dowiedzieć. Chyba tylko ta porównywarka z początku może się do czegoś przydać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *