READING

Konta osobiste kiedyś a dziś. Jak zmieniły się ofe...

Konta osobiste kiedyś a dziś. Jak zmieniły się oferty kont bankowych?

przyciski na bankomacie

Większość z nas ma konta bankowe od wielu lat. Część jest lojalnych wobec jednej instytucji, inni otwierają rachunki tam, gdzie aktualnie oferta jest według nich najkorzystniejsza. Jakie oferty były kiedyś, a jakie są dzisiaj? Jak zmieniła się oferta banków?

Jakie konto osobiste wybrać?

Dzisiaj można wybierać spośród wielu banków. Każdy z nich ma też w ofercie kilka rodzajów ROR-ów. Jak więc dokonać wyboru? Gdzie otworzyć rachunek? Najlepiej jest dokonać selekcji. W tym pomagają strony z porównywarkami. W prosty sposób konta osobiste porównasz w rankingu zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/. Tego typu narzędzia są tworzone po to, aby w jednym miejscu mieć wszystkie najpotrzebniejsze informacje na temat rachunków osobistych, żeby znacznie ułatwić i przyspieszyć wybór. Ranking kont bankowych to dla wielu z nas źródło informacji nie tylko o najlepszych ofertach, ale też promocjach.

Konta bankowe dawniej i dziś

Bardzo szybko przyzwyczajamy się do zmian. Zwłaszcza tych na lepsze. Nie inaczej jest w przypadku bankowości. Czy pamiętamy, jak dawniej wyglądało zakładanie konta? Jakie oferty miały banki? Co jeszcze odróżnia dzisiejsze oferty banków od tych z przeszłości?

1. Informacje o kontach osobistych

Nie ma co ukrywać – czasy się zmieniają. Dzisiaj do wielu rzeczy mamy znacznie lepszy dostęp. W tym między innymi do informacji na temat ofert banków. Znacznie łatwiej jest nam nie tylko dowiedzieć się o tym, jakie są konta bankowe do wyboru, ale i porównać je z tym, co oferuje konkurencja. Dzięki temu znacznie łatwiej jest znaleźć najlepsze konta osobiste.

2. Sposoby zakładania konta w banku

Zmianą w kontach bankowych jest nie tylko dostęp do informacji na ich temat, ale również to, w jaki sposób je można założyć. Dawniej konieczne było udanie się do placówki bankowej. Aby otworzyć konto osobiste, trzeba było na miejscu wypełnić wniosek i okazać dokument. Dzisiaj założyć konto osobiste w banku można w pełni online. Jak to możliwe? Wystarczy wypełnić wniosek i zweryfikować swoją tożsamość. Można zrobić to w placówce banku, podczas wizyty kuriera w domu, można przy użyciu przelewu weryfikacyjnego z innego rachunku, którego jest się właścicielem lub okazać twarz i dokument w kamerce. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że są banki, które umożliwiają otwarcie konta osobistego z użyciem aplikacji. Widać więc, że dawniej zarówno po to, by wybrać rachunek, jak i by go otworzyć, trzeba było udać się do placówki banku. Dzisiaj możemy to zrobić na wiele innych sposobów.

3. Jaki wybrać bank na konto osobiste?

A jaki wybrać bank na konto osobiste? Tutaj również zaszły zmiany. Kiedyś bardzo ważne było, by placówka banku albo przynajmniej jego bankomat, znajdował się w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlaczego? Dokonywaliśmy przede wszystkim płatności gotówkowych, więc musieliśmy mieć możliwość pobrania z bankomatu pieniędzy z wynagrodzenia, które przychodziło na konto. Było to bardzo widoczne zwłaszcza w okolicach 10. dnia miesiąca, gdy pod bankomatami ustawiały się kolejki. Większość osób pobierała w ten sposób wszystkie środki. Mało kto zostawiał cokolwiek na rachunku.

Dzisiaj podchodzimy do sprawy zupełnie inaczej. Pieniądze trzymamy głównie na kontach w bankach, płacimy bezgotówkowo, w tym zarówno kartą debetową, jak i dzięki innym technologiom, jak BLIK czy Google Pay. Właśnie dlatego często nie ma dla nas znaczenia to, czy w okolicy jest placówka banku lub bankomat. W awaryjnych sytuacjach pieniądze w konta wypłacić można nawet w niektórych sklepach spożywczych.

4. Dostęp do bankowości

Kolejną różnicą pomiędzy kontami bankowymi dawniej i dzisiaj jest sam dostęp do bankowości. Kiedyś jedynym sposobem na wgląd w rachunek osobisty była wizyta w banku. Z czasem pojawiła się bankowość internetowa. Co prawda, często wiązało się to z dodatkową opłatą, ale wiele osób doceniała fakt, że może samodzielnie weryfikować stan konta. To nie wszystko. Wraz z pojawieniem się bankowości elektronicznej popularne stały się przelewy bankowe. Wcześniej, aby je wykonać, trzeba było udać się do placówki banku. Z czasem każdy klient banku, który miał konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej, samodzielnie mógł zlecić przelew. Na popularności zaczęły zyskiwać również opłaty za zakupy internetowe. Serwisy transakcyjne umożliwiły również kontakt z bankiem. Pojawiły się też systemy płatności internetowych, które pozwoliły znacznie przyspieszyć przelewy międzybankowe.

Jak zmieniły się oferty kont osobistych?

Widać, że sama obsługa kont bankowych dawniej a dzisiaj uległa znacznej zmianie. Możemy w prosty sposób porównywać oferty banków, otwierać rachunki bez wychodzenia z domu, zarządzać nimi z poziomu bankowości elektronicznej lub aplikacji na telefon. Nowoczesne konta bankowe i nowe technologie sprawiły, że popularne stały się transakcje bezgotówkowe. Nie tylko jako płacenie kartą, ale poprzez inne bezdotykowe metody. A czy w samych ofertach kont osobistych również widoczne są zmiany? Okazuje się, że tak.

Dawniej, zakładając konto w banku, trzeba było zapłacić za wydanie do niego karty debetowej. Dzisiaj w większości ofert jest to bezpłatne. Bywa, że konieczne jest poniesienie miesięcznej opłaty za korzystanie z „plastiku”, ale tylko w sytuacji, gdy nie spełni się określonych wymagań, a te zazwyczaj nie są bardzo wyśrubowane.

Co więcej, również za samo prowadzenie konta w banku była opłata. Dzisiaj da się założyć konto za 0 złotych. Owszem, pod pewnymi warunkami. Jednak dla większości z nas wymogi, jakie bank narzuca, by móc zapewnić bezpłatność konta, nie są nie do spełnienia.

Kolejną różnicą w kontach dawniej i dzisiaj, są opłaty za przelewy. Większość banków nie pobiera opłat za zwykłe przelewy. Zdarza się, że konto z bezpłatnymi przelewami ma na nie limity, ale nie jest to zasadą.

Każdy rok przynosi zmiany w pracy banków. Widoczne jest to w przypadku kredytów, ale i kont bankowych. Czasami są to zmiany na korzyść klientów, bywa, że nie są dla nich dobre. Na pewno na to, jak funkcjonują banki i jakie zmiany zachodzą w kontach bankowych, wpływa sama komputeryzacja i cyfryzacja.


  1. Juruś

    7 grudnia

    Ja mam swoje konto od prawie 10 lat i nie zauważyłem żadnych zmian, szukanie sensacji na siłę w tym artykule, a chciałem się czegoś mądrego dowiedzieć. Chyba tylko ta porównywarka z początku może się do czegoś przydać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.