READING

Szukasz swojej pierwszej pracy? Co powinieneś widz...

Szukasz swojej pierwszej pracy? Co powinieneś widzieć?

Komputer i praca

Aby godnie żyć, należy mieć odpowiednie fundusze, a aby je posiadać, przydaje się w tym celu praca, która oferuje nam odpowiedni zarobek. Chcąc rozpocząć swoją karierę zawodową, warto się najpierw do tego odpowiednio przygotować, żeby nie rzucać się w nieznane na głęboką wodę. Co powinno się wiedzieć, gdy szuka się pracy?

Jak szukać pracy?

Mówiąc wprost, najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem na szukanie pracy jest wykorzystanie w tym celu internetu. Oczywiście są jeszcze inne możliwości jak urzędy pracy czy ogłoszenia różnego typu w prasie oraz poprzez pocztę pantoflową. Jak widać, opcji jest sporo, co jednak nie zawsze może stanowić ułatwienie i gwarancję dobrego zatrudnienia. Trzeba się do tego właściwie przygotować. Jak szukać pracy przeczytasz na celnie.pl/kategoria/praca/, z wyjaśnieniem nie tylko samych metod poszukiwawczych, ale i wszystkich innych zagadnień związanych z pracą zawodową. Przeglądanie ofert zatrudnienia, to tylko pierwszy punkt na naszej drodze.

Jak sprawdzić oferty pracy?

Ofert pracy, przekazywanych różną drogą jest wiele. Mogą zawierać w sobie najróżniejsze informacje, ale jeżeli chcemy się dobrze przygotować, jak również trafić na porządnego pracodawcę, forma ogłoszenia ma znaczenie. Istotne będzie więc określenie, o jakie stanowisko chodzi, jaki będzie zakres pracy i obowiązków, jakie są dokładne wymagania i w jakiej firmie.

Nie zawsze, ale często podawana jest także proponowana płaca, która będzie dla nas pewnym wyznacznikiem. Informacja o rodzaju umowy oraz formie etatu także jest ważne. Jeżeli przyszły pracodawca skąpi na informacjach, to albo nie bardzo mu zależy na znalezieniu pracownika, albo liczy na naiwność osób, które się zgłoszą. Może też okazać się po prostu oszustem. Przed wybraniem oferty, powinno się też sprawdzić firmę i jej działalność na rynku.

Co wiedzieć, zanim pójdziemy do pracy?

Istotną wiedzą, dla każdego przyszłego pracownika będą podane wyżej informacje, czyli: wysokość płacy, rodzaj umowy oraz etat. Należałoby też zapoznać się z kwestiami prawa pracy, w tym prawem do urlopów oraz form zabezpieczenia, jakie chronią każdego pracownika przed nieuczciwym pracodawcą. To także zbiór obowiązków pracowniczych, których trzeba przestrzegać.

Słuchający mężczyzna

CV i list motywacyjny

Chcąc aplikować na dane stanowisko, pierwszym krokiem będzie stworzenie CV, które jest podstawą. Czasem, ale nie zawsze wymagane jest także napisanie listu motywacyjnego, który ma być rozszerzeniem CV i próbą przekonania przyszłego pracodawcy, że nasza kandydatura jest właściwym wyborem. Oba dokumenty trzeba stworzyć starannie i z zachowaniem odpowiednich zasad. Wszystkie informacje o tym, można zdobyć w internecie, wraz ze wzorami, które mogą wiele ułatwić.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Ważnym aspektem poszukiwania pracy jest także rozmowa kwalifikacyjna, na której przedstawiamy swoją kandydaturę. Rekruterzy oceniają nas na podstawie rozmowy i w ten sposób przekonują się, czy jesteśmy osobami odpowiednimi na dane stanowisko. Do takiego spotkania też trzeba się przygotować – wszystkie zadawane pytania będą dotyczyć informacji zawartych w naszym CV i ewentualnie liście motywacyjnym. Należy umieć rozwinąć temat, uwzględniając swoje kompetencje.

Oprócz odpowiadania na pytania dobrze jest też samodzielnie je zadawać – na przykład chcąc się dowiedzieć więcej o samym stanowisku czy formie pracy. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, istotna będzie też wiedza o firmie – dzięki temu rekruter, będzie wiedział, że nie jesteśmy osobami przypadkowymi (może paść pytanie o tym, co wiemy na temat firmy).

Liczyć się będzie także nasza powierzchowność, czyli to jak zaprezentujemy się wizualnie. Gdy się idzie na rozmowę kwalifikacyjną, należy ubrać się stosownie i elegancko, także biorąc pod uwagę stanowisko, na które się ubiega. Niechlujny ubiór – brudny, pognieciony, codzienny (np. dres) może świadczyć o tym, że wcale nam nie zależy, a tym samym całkowicie przekreślić szanse na pracę.

Jeżeli chcemy dostać pracę, trzeba się do tego dobrze przygotować i jest wiele elementów, które będą decydować o tym, czy nam się uda, czy nie.


  1. Miłowan

    13 marca

    Moim zdaniem, jeśli szukasz swojej pierwszej pracy, najlepiej dobrze zastanowić się, w czym się jest dobrym. To może pomóc podczas rozmowy o pracę 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.