READING

Biuro księgowe czy księgowość online? Co wybrać dl...

Biuro księgowe czy księgowość online? Co wybrać dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

biuro-ksiegowe-czy-ksiegowosc-online-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza

Nawet jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga prowadzenia odpowiedniej dokumentacji. Dlatego wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem odpowiedniej księgowości. Czy lepszym rozwiązaniem dla jednoosobowej firmy okaże się księgowość online, czy ta tradycyjna, prowadzona przez biuro rachunkowe? Sprawdzamy.

Obowiązki księgowe w jednoosobowej działalności gospodarczej

Z roku na rok przybywa jednoosobowych działalności gospodarczych. Takie firmy zazwyczaj prowadzą małą księgowość i rozliczają się z urzędami na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub ryczałtu. Ta pierwsza to stosunkowo prosta ewidencja, w której księguje się sprzedaż i firmowe wydatki na podstawie faktur i rachunków. Ponadto jednoosobowa działalność gospodarcza musi prowadzić ewidencję przychodów, VAT, wyposażenia (o wartości powyżej 1500 złotych), środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencję przebiegu pojazdu. Prowadząc taką małą firmę, nie można również zapomnieć o składaniu deklaracji podatkowych czy przechowywaniu firmowej dokumentacji.

Jak widać, księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest zbyt skomplikowana, jednak może zajmować sporo czasu i jest dodatkowym obowiązkiem dla przedsiębiorcy. Dlatego wiele osób woli wynająć biuro rachunkowe, zamiast samodzielnie zajmować się prowadzeniem księgowości. Tym bardziej że biuro księgowe, jak sykulska.pl, zajmuje się również doradztwem biznesowym, co może być bardzo pomocne na początkowym etapie rozwoju firmy.

Biuro rachunkowe – tradycyjna księgowość

Korzystanie z tradycyjnego biura księgowego ma wiele zalet. Przede wszystkim przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma więcej czasu na zajmowanie się swoją firmą, ponieważ wszelkie księgowe obowiązki zleca takiemu biuru. Nie musi się również przejmować, że popełni jakiś błąd w rozliczeniach lub zapomni o terminie płatności. Korzystając z usług biura rachunkowego, przedsiębiorca będzie  zobowiązany tylko dostarczyć odpowiednie dokumenty księgowej, która rozliczy je i umieści w firmowej dokumentacji.

Księgowość online – czy warto?

Innym rozwiązaniem dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest skorzystanie z księgowości online. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić rozliczenia samodzielnie i mieć wszystko pod stałą kontrolą. A jak działa księgowość internetowa? Najczęściej jest to aplikacja, do której przedsiębiorca wykupuje dostęp – abonament. Działanie takich programów jest bardzo intuicyjne i proste – należy się zalogować, a następnie wprowadzić dane, na podstawie których system generuje deklaracje podatkowe i wystawia faktury.

Zatem na co się zdecydować, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą? Zarówno księgowość internetowa, jak i ta tradycyjna będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak korzystanie z biura rachunkowego zwalnia przedsiębiorcę z dodatkowych obowiązków i daje czas na zajmowanie się sprawami związanymi z rozwojem firmy.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.