READING

Szybka gotówka w banku – co oferują banki?

Szybka gotówka w banku – co oferują banki?

polskie pieniądze

Banki dają klientom kilka możliwości uzyskania szybkich pieniędzy. Kredyt gotówkowy i odnawialny, pożyczka, karta kredytowa – przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Kredyt gotówkowy – na czym polega?

W jaki sposób banki umożliwiają swoim klientom pozyskanie pieniędzy? Istnieje kilka odrębnych wariantów, aby zdobyć je, nie tracąc czasu. Kredyt gotówkowy, karta, kredyt odnawialny — to popularne produkty bankowe, pozwalające klientom zwiększyć swoje możliwości finansowe.

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, pod warunkiem, że nie będzie on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Banki nie kontrolują, w jaki sposób klienci wykorzystają pieniądze.

Czasem banki jako warunek udzielenia kredytu gotówkowego wymagają od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia spłat kredytu. Większość banków jednak przy kredycie gotówkowym wymaga jedynie minimalnych zabezpieczeń – trzeba przedstawić oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W drodze wyjątku może być konieczne zabezpieczenie w postaci weksla in blanco, poręczyciela lub współkredytobiorcy.

Kredyt gotówkowy to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybko pieniędzy, niestety należy też do najkosztowniejszych produktów bankowych. Trzeba zapłacić nie tylko odsetki, ale również prowizję za przyznanie kredytu, a ponadto wspomniane już ubezpieczenia.

Pożyczka – na jakich zasadach?

Pożyczka to produkt finansowy podobny do kredytu gotówkowego, jednak jest udzielana nie w oparciu o Prawo bankowe, lecz o Kodeks cywilny. Jej umowa nie musi być odpłatna. Pieniądze można pożyczyć na dowolny cel. To też sposób na to, by uzyskać pieniądze szybciej. Formalności jest mniej, a co się z tym wiąże, cały proces również zajmuje mniej czasu. Spłata zobowiązania następuje w ratach lub w całości.

Kredyt odnawialny – jak działa?

Kredyt odnawialny (zwany także rewolwingowym) to taki kredyt, który jest ściśle powiązany z rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. W większości banków jest on niejako „podczepiany” pod konto osobiste. Powiększa on saldo konta o dodatkową kwotę, z której klient banku może korzystać według własnego uznania. Pozwala więc właścicielowi konta dysponować większą gotówką, niż miałby on do dyspozycji w miesiącu w przeciwnym wypadku.

Kredyt odnawialny najczęściej przyznawany jest na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejny okres. Takiego zobowiązania nie spłaca się jednak w tradycyjny sposób. Ważne jest tylko, aby konto zasilane było odpowiednimi środkami. Przy korzystaniu z kredytu odnawialnego, bank po prostu pobiera z konta wykorzystaną w jego ramach sumę, powiększoną o odsetki.

Karta kredytowa – w jaki sposób z niej korzystać?

To karta płatnicza wydawana przez bank w ramach przyznanego limitu kredytowego. Środki, którymi klient płaci za pomocą karty, pobierane są z rachunku kredytowego. Całą kwotę trzeba później spłacić wraz z odsetkami.

Jenak nie zawsze to konieczne. Część banków przewiduje okres bezodsetkowy wynoszący zazwyczaj 50-60 dni (pierwsze 30 to okres rozliczeniowy, a pozostałe to dodatkowy czas na spłatę zadłużenia). Za ten okres nie są pobierane odsetki, trzeba jedynie zwrócić wykorzystaną kwotę. Warunkiem jest wykonanie spłaty w terminie – jeśli klient zdąży się z nią uwinąć w okresie bezodsetkowym, jedyną obowiązującą go opłatą będzie ta za użytkowanie karty.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.