Zmiany trądzikowe to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Wypryski atakują twarz, dekolt, plecy i spędzają sen z powiek zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Przyczyny występowania trądziku mogą być bardzo zróżnicowane. Od nieprawidłowej diety do poważnych zaburzeń hormonalnych. Ty też masz ten problem? Chcesz wiedzieć jak z nim skutecznie walczyć? Przeczytaj nasz artykuł!
• Co wywołuje trądzik?
• Czy dieta pomoże w walce z trądzikiem?
• Czy kosmetyki na trądzik rzeczywiście działają?
• Jakie leki pomogą w walce z trądzikiem?
Co wywołuje trądzik?
Czynniki, które mogą wywołać zmiany skórne są bardzo zróżnicowane. Od uwarunkowań genetycznych (często skłonność do trądziku dziedziczymy po rodzicach) po nieodpowiednią dietę. U kobiet trądzik może pojawić się również w związku z przyjmowaniem tabletek hormonalnych, leków antydepresyjnych i przeciwuczuleniowych. Podnoszą one poziom prolaktyny we krwi, a to jej zwiększona ilość w organizmie jest główną przyczyną zmian trądzikowych.
Duży wpływ na stan naszej cery mają również warunki w jakich przebywamy na co dzień. Klimatyzowane pomieszczenia wysuszające cerę zmuszają skórę do produkcji większej ilości łoju, a to może doprowadzić do powstania wyprysków. Także zanieczyszczone powietrze niekorzystnie wpływa na wygląd naszej twarzy. Dlatego na wystąpienie ciężkiej postaci trądziku, częściej narażone są osoby mieszkające w dużym mieście.
Czy dieta pomoże w walce z trądzikiem?
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się wykwitów jest nieprawidłowa dieta. Żyjemy coraz szybciej i mamy coraz mniej czasu na zjedzenie porządnego posiłku. Dlatego wspomagamy się żywnością wysoko przetworzoną. A to niestety nie wpływa dobrze, ani na nasze samopoczucie, ani na stan naszej cery.
Chcesz mieć piękną cerę? Wyeliminuj z diety tłuste potrawy! Odstaw również biały ryż, pieczywo i makaron. Wystrzegaj się żywności wysokoprzetworzonej! W twojej sytuacji stołowanie się w fast-foodach nie jest dobrym pomysłem! Tak jak jedzenie bardzo ostrych i słonych potraw. Jeśli jesteś ich fanką, niestety będziesz musiała z nich zrezygnować.
Co jeść w zamian? Świeże owoce i warzywa! Najlepiej w dużych ilościach. Dietetycy w walce z trądzikiem polecają jedzenie aż 8 porcji warzyw i owoców dziennie! Jakie wybrać? Oczywiście te o ciemnozielonej lub pomarańczowej barwie! Zawierają one najwięcej beta-karotenu, które w organizmie przetwarzany jest na witaminę A. To właśnie ta witamina ma największy wpływ na stan naszej cery.
Warto również włączyć do swojej diety produkty boagte w cynk i witaminę E. Cynk pomoże oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn wywołujących trądzik. Witamina E natomiast jest bardzo skuteczna przy regeneracji uszkodzonych tkanek. W jakich produktach znajdziesz te składniki? Ich największym źródłem są migdały, oliwki, brązowy ryż, pestki dyni, nasiona sezamu, awokado oraz olej słonecznikowy i lniany.
Czy kosmetyki na trądzik rzeczywiście działają?
Działają, działają ale niekoniecznie tak jakbyś sobie tego życzyła. Głównymi składnikami tych kosmetyków są bowiem alkohol i parafina. A te niekoniecznie dobrze będą działały na twoją skórę. Alkohol wysuszy skórę, co sprowokuje ją do wytworzenia jeszcze większej ilości łoju. A wraz z nim pojawią się pryszcze, których tak bardzo chciałaś się pozbyć. Parafina natomiast ma silne działanie komedogenne, czyli po prostu zapycha pory. A to raczej nie pomoże w walce z trądzikiem.
Czego zatem należy używać? Przede wszystkim postaw na środki o łagodnym działaniu. Delikatne produkty oczyszczające przeznaczone do skóry wrażliwej, łagodnie usuną makijaż i brud nie wysuszając przy tym cery. Także jeśli chodzi o peelingi trzeba zrezygnować z radykalnego podejścia. Owszem, cerę trądzikową należy złuszczać, ale delikatnie. Doskonałe będą do tego kosmetyki drobnoziarniste, enzymatyczne lub produkty zawierające w swym składzie kwasy. Oczyszczą one dokładnie skórę ale jej nie podrażnią. Grube ziarna tylko podrażnią skórę i spowodują, że pomimo początkowej poprawy, trądzik nasili się.
Jakie leki pomogą w walce z trądzikiem?
Niektórzy mogą zlikwidować trądzik na własną rękę. Jego łagodna postać powinna ustąpić, po zastosowaniu środków, które opisaliśmy wcześniej. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia. Intensywne wypryski można pokonać tylko po konsultacji z dermatologiem. On, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, dobierze odpowiednią kurację.
W większości przypadków do pokonania wykwitów wystarczą leki doustne i maści sprzedawane bez recepty. Jednak niektórzy będą potrzebowali bardziej zdecydowanych środków. Specjalista może doradzić zarówno leczenie miejscowe jak i doustne. To pierwsze zlikwiduje krostki i stany zapalne za pomocą środków podawanych zewnętrznie – specjalnych żeli i kremów.
Drugą opcją stosowaną przy leczeniu trądziku jest podawanie pacjentowi środków doustnych. Wśród nich wyróżniamy antybiotyki, leki sterydowe, kurację hormonalną i kurację izotretynoiną. Antybiotyki zabiją bakterię nagromadzone w organizmie. Jednak działają one jedynie przez krótki czas i nie usuną one przyczyny powstawania trądziku.
Leki sterydowe również leczą tylko objawy, nie usuwając przy tym przyczyny występowania choroby. Ponadto są niebezpieczne dla organizmu (uszkadzają wątrobę) i mogą zaostrzyć objawy choroby (tzw. trądzik sterydowy). Hormony, podawane w postaci doustnych środków antykoncepcyjnych, łagodzą objawy trądziku, ale mogą zaburzyć równowagę hormonalną organizmu, co może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.
Najskuteczniejszą kuracją wydaje się być leczenie izotretynoiną. Jest to pochodna witaminy A, która działa na skórę poprzez zmniejszanie wydzielania łoju, normalizowanie procesu rogowacenia naskórka i ograniczenie rozwoju bakterii. Pozwala skutecznie i raz na zawsze usunąć problem. Jednak jej przyjmowanie może wiązać się z wieloma skutkami ubocznymi.
Do najczęstszych należą suchość skóry, ust i oczu, krwawienie z nosa, wrażliwość skóry na promieniowanie UV, wypadanie włosów, gwałtowne zmiany nastroju i obciążenie pracy wątroby. Dlatego przez cały czas trwania kuracji należy pozostawać pod stałą opieką lekarza. Trzeba również wykonywać regularne badania poziomu enzymów wątrobowych i cholesterolu.
Stefka
3 października
Moja koleżanka stosuje tonik z octem jablkowym. Ponoć to dobry sposób na trądzik, a dodatkowo taki tonik rozjaśnia cerę. Ja też się nad nim zastanawiam, ale akurat z tego drugiego powodu.
minionka
10 października
Ka od lat leczę trądzik. Niestety jest to choroba w dużym stopniu zależna od naszej gospodarki hormonalnej. To od tego należy zacząć. Zwłaszcza, jak się ma trądzik dorosłych, a nie młodzieńczy.
loginka
12 lipca
Mam podobny problem, od lat staram się pozbyć trądziku, ale ten wiecznie wraca przerywany chwilowym spokojem. Czasem już nie mam sił na to.