READING

Co przynosi szczęście a co pecha? 10 znanych przes...

Co przynosi szczęście a co pecha? 10 znanych przesądów

Kominiarz zabawka trzyma w ręce drabinę

W dzieciństwie nieraz pewnie słyszałeś od babci czy mamy „Uważaj, biegnie czarny kot!” albo „Nie przechodź pod drabiną!”. Ile razy wysypując sól na stół pomyślałeś „Pewnie teraz się z kimś pokłócę…”. Przesądy powodują magiczne myślenie, ponieważ wiążą się z zaklinaniem rzeczywistości. Wiadomo, co przyniesie szczęście, a co pecha nawet gdyby miało się nic nie wydarzyć.

Przesądy dotyczące pecha

1. Przejście pod drabiną

Rozłożona drabina uznawana jest za symbol Trójcy Świętej, dlatego przejście pod nią może być uznane za bluźnierstwo. Przejście pod drabiną może powodować wszelkiego rodzaju nieszczęścia, łącznie ze śmiercią osoby, która pod nią przeszła. Rozglądaj się zatem bacznie krocząc chodnikiem, ponieważ może się okazać, ze właśnie przechodzisz pod drabiną.

podobny temat:  Co myślą o Polakach obcokrajowcy? Fakty i mity

2. Czarny kot

Duży wpływ na przesąd związany z czarnym kotem miało tępienie „czarownic”, kobiet które były przedstawiane na obrazkach z czarnym kotem na ramieniu i oskarżane o uprawianie magii. Dziś przesąd związany z czarnym kotem wydaje się co najmniej śmieszny, tym bardziej, że dotyczy zwykłego niczemu nie winnego zwierzęcia.

Czarny kot z błyszczącymi, żółtymi oczami

Jeśli jednak jesteś bardzo przesądnym człowiekiem pewnie zmartwi Cię fakt, że nie można pecha wywołanego spotkaniem czarnego kota odczarować.

3. Trzynastego w piątek

Przesąd ten sięga czasów średniowiecznych, kiedy aresztowano templariuszy. Rzucili oni klątwę na władcę i papieża. Dziś tak wiele osób boi się piątku trzynastego, że nawet bierze sobie urlop tego dnia. Zabobon związany z dniem trzynastego, który wypada w piątek zyskał nawet miano zaburzenia, które nazwano paraskewidekatriofobią. Wystrzegaj się więc robienia czegokolwiek trzynastego dnia miesiąca, który przypada w piątek!

4. Rozsypana sól

Rozsypanie soli nie wróży niczego dobrego, a wręcz zwiastuje wielką kłótnię. Jeśli należysz do osób, które nieostrożnie sięgają po przyprawy kuchenne. Uważaj bo rozsypanie soli może się skończyć sprzeczką.

podobny temat:  Gdzie na rower w Katowicach i okolicach - trasy rowerowe na Śląsku

5. Zakonnice

O mocy przesądu związanego ze spotkaniem zakonnicy świadczy fakt, że rybacy którzy spotkali zakonnicę, odkładali wypłynięcie na połów. Najbardziej pechowe jest oglądanie odwróconej zakonnicy. Jeśli jednak spluniesz na jej widok odczarujesz pecha!

6. Zbite lustro

Przesąd ten powstał wiele lat temu, kiedy lustra ze szkła były bardzo drogie i dlatego częściej używano do przeglądania się polerowanej cyny. Niestety, jeśli zbijesz lustro czeka Cię siedem lat nieszczęść.

Przesądy dotyczące szczęścia

7. Czterolistna koniczyna

Koniczyna uznawana jest za symbol siły życiowej. Znalezienie czterolistnej koniczyny przynosi szczęście. Zacznij więc poszukiwania, nie będą one jednak łatwe.

Łąka dorodnej koniczyny

8. Kominiarz

Kominiarz kojarzony jest ze szczęściem dzięki zapewnieniu domowi ciepła i czystego komina. Jeśli spotkasz kominiarza, nie zapomnij złapać się za guzik-tylko wtedy przywołasz szczęście.

podobny temat:  Co mówią oczy? Przekaz niewerbalny informacją o emocjach

9. Tłuczenie szkła

Przeważnie tłuczenie szkła związane jest z weselem. Młoda para wyrzuca za siebie szklane kieliszki, aby zapewnić sobie szczęście. Istnieje także przesąd który mówi, że tłuczenie porcelany przynosi szczęście, więc jeśli niechcący stłuczesz talerz, wyjdzie Ci to tylko na dobre (oczywiście jeśli się przy tym nie skaleczysz).

10. Podkowa

Podkowa przyniesie szczęście, ale tylko jeśli ją znajdziesz to nie może być także wyrzeźbiona w drewnie ani wykuta w metalu. Najlepiej jeśli powiesisz ją na froncie domu. Zapewni szczęście wszystkim domownikom. Pamiętaj, nigdy nie wyrzucaj podkowy bo przyniesie Ci pecha.

Przesądy dają poczucie wpływu na własne szczęście, pozwalają kontrolować rzeczywistość i zaklinać ją. Dzięki tym niewinnym zabobonom życie staje się barwne, a człowiek ma nadzieję że wiele zależy od niego. Nie należy jednak przesadzać z przesądami, mogą nieraz sprawić, że uwierzymy w coś, co nigdy się nie zdarzy.


podobne treści

 1. julcia

  6 października

  Przesądy każdy się na nie łapie, mimo tego, że niby nikt w nie nie wierzy. Ale naprawdę niektóre się sprawdzają np. to o zakonnicy i czarnym kocie. Przetestowałam na własnej skórze

  • Prawda

   29 października

   Podobno czarnego kota urok odczarować można, gdy drogę ci przekroczy cofniesz się o cztery kroki

 2. Umbrella

  10 października

  Ja nie wierze w takie zabobony i przesądy. gdybym tak zwracała na to uwagę, to musiałabym nie wychodzić z domu i wszystko dookoła obkleić jakąś folią ochronną żeby przypadkiem coś się nie zbiło czy nie wysypało. Paranoja.

 3. margot

  31 sierpnia

  Ktoś jeszcze wierzy w te przesądy? Choć pewnie znajdzie się sporo takich osób, czasem to nawet silniejsze od nas.

 4. Już wierzę

  1 stycznia

  Fajny poradniki Ja też nie wierzyłem aż los mnie przekonał. Teraz sprawdzam i zawsze coś w tym jest. Byłam potwornie racjonalna i uważałam zabobony za mit starych bab. Los mnie przekonal ze zabobony to jirit starych bab. Niestety

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.