Jak osiągnąć cel?

Tarcza i rzutki

Każdy ma jakieś marzenia oraz cele, które chciałby osiągnąć, niestety nie każdy jest na tyle wytrwały, by dążyć do ich realizacji. Nie każdy jest również w stanie powiedzieć dokładnie, czego chce i czego oczekuje. Czasem nas to przerasta i rezygnujemy, a czasem zdarza się, że już na starcie, jeszcze zanim postanowimy się ruszyć z miejsca, uznajemy że jest to nierealne. Jest kilka rzeczy, o których powinno się zawsze pamiętać.

Za dużo, za mało, w sam raz

Jednym z powodów, dla którego się poddajemy i nie osiągamy upragnionego celu, jest to, że stawiamy sobie zbyt wiele wymagań, które zwyczajnie zaczynają nas przerastać swoją ilością. Trzeba wówczas pójść na kompromis i zdecydować się, czym powinno się zająć w pierwszej kolejności, a resztą odrzucić, bądź odsunąć na dalszy plan. Chęć działania zawsze walczy z lenistwem, więc jak zbyt wiele na siebie weźmiemy, możemy ostatecznie uznać, że jednak lepiej nie robić nic.

podobny temat:  Jak pomóc dziecku w Afryce? Adopcja, 1%, czy sponsorowanie?

Zastanów się

To chyba powinno być jako pierwsze. Zanim cokolwiek zrobimy, powinniśmy się zastanowić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć i do czego zmierzamy. Nasz cel musi być dokładnie i konkretnie sformułowany tak, by dawał szanse na realizację. Przykładem może być „od tego dnia do tamtego dnia zrobię to, żeby…”. Jasny, konkretny, pozytywny cel do osiągnięcia.

Człowiek stojący na skale z uniesionymi rękami

Działania

Nie „działanie”, tylko „działania”, a liczba mnoga nie jest tu przypadkowa. Aby osiągnąć jakiś cel trzeba się do tego przyłożyć i rozplanować całą listę działań odnoszących się do tego, jak mamy go zrealizować. Jeden plan to za mało, musi być rozpisany i podzielony oraz ustalony priorytetowo, czyli pod względem ważności. Każdy etap powinien być realizowany w odpowiedniej kolejności i nie powinno się rozpoczynać nowych rzeczy, dopóki nie zakończy się poprzednich, ponieważ może to doprowadzić za zburzenia wszystkich naszych założeń.

podobny temat:  Jak zabić nudę w domu? 5 sposobów

Aktywność

Plan, lista priorytetów oraz podział na etapy to nie wszystko. Na nic się to zda, jeżeli pomimo tak dokładnych i przemyślanych ustaleń będziemy tkwili w miejscu. Działanie to ruch, aktywność, którą należy podejmować. Trzeba się zebrać w sobie i dążyć do systematycznego wykonywania kolejnych zadań, mających na celu przybliżenie nas do wymarzonego rozwiązania. Bardzo ważne jest zachęcanie samego siebie, w tym także nagradzając się. Jeżeli wykonamy jedno z zadań, które sobie wypisaliśmy, zasługujemy na nagrodę, która będzie zachętą do dalszego trwania w naszych działaniach.

Ciągła praca

Chodzi tu przede wszystkim o pracę nad sobą. Mamy cel do osiągnięcia i mamy plan jak do niego dojść, ale nie powinno się spoczywać na laurach. Każdy konkretny punkt, którym się zajmujemy, może być modyfikowany i ulepszany, a to co ustaliliśmy, nie musi być stałe i nie trzeba się tego sztywno trzymać. Każda podejmowana na co dzień decyzja powinna być oparta o cele, które się chce osiągnąć i ma nam pomóc z przybliżeniu się do jego realizacji. Należy sobie również pozwolić na wizualizację celu, do którego chcemy dążyć. Silna wola, dobry plan, wytrwałość oraz zobrazowanie na cel – tego trzeba się trzymać.

podobny temat:  Jak budować pewność siebie u dziecka? Sprawdzone sposoby

podobne treści

  1. SzirKan

    10 października

    Cel trzeba przede wszystkim mieć, potem trzeba szukać środków do jego osiągnięcia. Całe życie powinno się do czegoś dążyć i wyznaczać sobie kolejne wartościowe cele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.