READING

Co niszczy nerki? Rzeczy, których powinno się unik...

Co niszczy nerki? Rzeczy, których powinno się unikać

Ilustracja przedstawiająca nerki

Nerki są jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, które odpowiadają za wiele istotnych funkcji naszego organizmu, między innymi filtrację krwi, oczyszczanie z toksyn, neutralizację kwasów oraz usuwanie nadmiaru wody. Gdy nerki zaczynają szwankować, wówczas cały organizm odczuwa to bardzo boleśnie. Nasze codzienne działania mogą, nawet nieświadomie, przyczyniać się do ich wyniszczania. Co ma największy wpływ na ten organ?

Woda – źródło życia

Nerki w głównej mierze odpowiadają za filtrację krwi oraz eliminację toksyn, aby robić to prawidłowo, potrzebne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W przeciwnym razie w naszym ciele zaczynają gromadzić się niebezpieczne toksyny i odpady, których nerki nie są w stanie się pozbyć, a ich nadmiar może prowadzić do licznych niebezpiecznych schorzeń, w tym uszkodzenia tego ważnego organu. Ważne jest więc i pić dużo wody, która działa oczyszczająco na organizm.

Mocz i jego przetrzymywanie

Regularne opróżnianie pęcherza moczowego jest bardzo ważne. Przetrzymywanie moczu może prowadzić do wytwarzania się bakterii, które mogą doprowadzić do zaburzeń w pracy nerek, jak również odpowiadać za problemy drogami moczowymi. Przetrzymywanie moczu jest więc niewskazane i może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu, a tego zdecydowanie lepiej unikać.

Sód w diecie

Sama sól w diecie jest ważna, jednak jej nadmiar może zaburzać pracę nerek oraz układu krążenia. Jak ze wszystkim, trzeba więc znać umiar. Nie trzeba unikać soli i zawartego w niej sodu, ale jej duża ilość może działać na nasz organizm destrukcyjnie, lepiej więc ograniczyć jego spożywanie maksymalnie do 5 g na dzień.

Sól w kryształkach

Środki przeciwbólowe

Zażywamy je często i chętnie, za każdym razem, gdy tylko rozboli nas głowa, a to niestety jest błąd. Zbyt częste przyjmowanie środków przeciwbólowych może oddziaływać negatywnie na funkcjonowanie organów wewnętrznych, w tym nerek, ponieważ zmniejszają one przepływ ilości krwi i zaburzają ich pracę. Może to doprowadzić do zachorowania na śródmiąższowe zapalenie nerek, lepiej więc przed zażyciem tabletek, skonsultować się z lekarzem.

Dieta wysokobiałkowa

Białko jest bardzo istotne dla naszego organizmu i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie, jednak zbyt duże spożywanie mięsa i produktów zawierających białko, może poważnie zakłócić pracę nerek. Nerki odpowiadają za wydalenie azotu powstającego w czasie trawienia białek, więc jego nadmiar może dziać niekorzystnie, utrudniając jego prawidłowe funkcjonowanie.

Używki

Chodzi przede wszystkim o alkohol i papierosy. Wypicie lampki wina czy puszki piwa nie zaszkodzi, ale większa ich ilość sprawia, że organizm nie nadąża z oczyszczaniem zawartych w nich toksyn. Zagraża to zarówno nerkom, jak i innym narządom. Podobnie jest z papierosami, to że szkodzą, jest wiadome, ale nie każdy wie, że mogą mieć również wpływ na nerki. Papierosy obniżają skuteczność działania leków na nadciśnienie, a co za tym idzie, mają negatywny wpływ na funkcjonowanie tego organu.

Paczka papierosów

Kreatyna

Jest to substancja podobna do białek, przechowywana w komórkach mięśniowych i występuję prawie wyłącznie w produktach mięsnych. Jej spożywanie daje energię i wspomaga przyrost masy, jednak jej nadmiar wpływa negatywnie na wydolność nerek i mogą doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń.


  1. GuyFawkes

    16 października

    Nasi przodkowie jedli samo mięso. Czerwone mięso to podstawa ewolucyjnej diety człowieka. Nie może szkodzić. Chyba, że jest sztuczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.