READING

Jak podwyższyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby na p...

Jak podwyższyć ciśnienie krwi? Domowe sposoby na podwyższenie ciśnienia tętniczego

Aparatura do mierzenia ciśnienia

Wbrew pozorom nie tylko osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi muszą je regulować. Niskociśnieniowcy także są zmuszeni do działania w tym kierunku, gdyż często przez to borykają się ze zmęczeniem, sennością, apatią i są wrażliwi na zmiany pogody.

Niedociśnienie, czyli hipotonię stwierdzamy wtedy, kiedy ciśnienie tętnicze jest niższe niż 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny. Często nie wymaga ono leczenia, ale gdy dopadają nas cięższe objawy jak na przykład: zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca czy omdlenia, powinniśmy zadziałać i udać się do lekarza.

Przyczyn niedociśnienia może być wiele. Może być skutkiem poważnych oparzeń ciała, odwodnienia lub stresu. Zbyt niskie ciśnienie towarzyszy często takim chorobom jak anemia, cukrzyca i niedoczynność nadnerczy. Często ma jednak podłoże genetyczne.

podobny temat:  Jak pokonać nieśmiałość u dziecka?

Gdy czujemy nieprzyjemne objawy niedociśnienia, chce nam się spać i na nic nie mamy siły, możemy ratować się domowymi sposobami, by doraźnie podwyższyć sobie ciśnienie krwi i dodać sobie energii.

1. Kawa podwyższa ciśnienie

Przy spadku energii możemy wypić sobie filiżankę dobrej kawy. Zawarta w niej kofeina działa na receptory regulujące ciśnienie krwi i na jakiś czas przywraca poprawne krążenie. Nie pijmy jej jednak za często, gdyż nasz organizm na tyle przyzwyczai się do kofeiny, że się na nią uodporni i przestanie ona wywoływać jakikolwiek efekt. Możemy także spróbować krótko parzonej herbaty, bo teina również pobudza nasze krążenie. Efekt odczujemy jednak po dłuższym czasie, gdyż teina działa wolniej od kofeiny.

Kawa w filiżance i ciastko

2. Zimny prysznic na pobudzenie krążenia krwi

Szybki, zimny prysznic lub chłodna kąpiel to dobra rada na szybkie podniesienie ciśnienia krwi. Zimna woda działa na współczulny układ nerwowy. Dla niskociśnieniowców codzienny, naprzemienny prysznic (raz ciepła, raz zimna woda) jest bardzo wskazany. Dodatkowo masaż szczotką lub szorstkim ręcznikiem skutecznie pobudzi krążenie. Natomiast zalecane jest, by unikać gorących kąpieli.

podobny temat:  Jak budować pewność siebie u dziecka? Sprawdzone sposoby

3. Wyższe ciśnienie zapewni picie dużej ilości wody

Dziennie powinniśmy pić co najmniej po 2 litry wody, ponieważ im więcej płynów wprowadzamy do organizmu, tym żywiej krąży krew w żyłach. Najlepiej, aby były to napoje niesłodzone takie jak woda, herbata ziołowa lub sok z aronii, który świetnie dotlenia organizm i wyrównuje ciśnienie.

Trzy butelki wody

4. Częste i mniej obfite posiłki sprawią, że ciśnienie krwi się podniesie

Gdy zjemy bardzo obfite danie, zaraz zachciewa nam się spać. To dlatego, że krew gromadzi się wtedy w obszarze układu pokarmowego i wolniej krąży w innych rejonach. Radą na to jest jedzenie mniejszych posiłków po np. pięć razy dziennie.

5. Ruch wpływa korzystnie na krążenie krwi

Uprawianie sportu, najlepiej na świeżym powietrzu, da świetne rezultaty w kwestii podwyższenia ciśnienia tętniczego. Już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie wystarczy, by efekt był zauważalny. Jeżeli mamy siedzący tryb pracy nie pozwólmy „rozleniwić” się krwi i często ruszajmy stopami. Gimnastyka stóp pomoże rozruszać krążenie. Od czasu do czasu wstańmy od biurka i zróbmy parę przysiadów.

podobny temat:  Jak opiekować się szczeniakiem? Młody pies w domu

Biegnący mężczyzna na ścieżce

Jeśli już dopadną nas efekty nagłego spadku ciśnienia, jak np. zawroty głowy i zrobi nam się słabo, połóżmy się i podnieśmy nogi tak, by znajdowały się powyżej poziomu serca. Jeśli jesteśmy w miejscu, gdzie nie możemy tego zrobić, to usiądźmy i pochylmy głowę, by znajdowała się między kolanami. Zaciśnijmy pięści i skupmy się na obliczaniu w myślach jakiegoś trudnego działania matematycznego – to dobry sposób na podniesienie ciśnienia krwi.


podobne treści

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.