READING

Najdziwniejsze miejsca w Polsce – 5 najdziwn...

Najdziwniejsze miejsca w Polsce – 5 najdziwniejszych miejsc

Krzywy las

Nasz kraj potrafi niejedną osobę zadziwić swoim pięknem, jednak można znaleźć również Polsce wiele nie tylko wyjątkowych, co i dziwacznych miejsc, będących fenomenalnymi cudami przyrody, jak również powstałe ręką ludzką. Warto je zobaczyć choć raz, albo przynajmniej dowiedzieć, że takie rzeczy tylko w Polsce.

1. Krzywy las pod Gryfinem

Zdecydowanie jest to miejsce numer jeden. Kto nie słyszał o krzywym lesie? Jest to sosnowy bór znajdujący się w województwie zachodniopomorskim i składa się z ponad 400 identycznie wygiętych w łuki drzew. Jego wygląd robi wrażenie, a odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że przybrał taki, a nie inny kształt, nie jest znana do dziś. Jedna z tez mówi o tym, że zostały one obcięte tuż po posadzeniu, przez co gałązka boczna przekształciła się w pień, pewności jednak, co do tego nie ma. Drzewa nie są stare, zostały one posadzone przed II WŚ i do dziś nikt nie wie dlaczego. Las uznawany jest za pomnik przyrody i znajduje się pod ochroną.

2. Kanał Elbląski

Jest to jedyny w swoim rodzaju kanał w Europie i jedyną konkurencją jest dla niego jest kanał znajdujący się w USA, który jednak znajduje się tylko w szczątkowej formie. Kanał Elbląski, to nic innego trasa lądowa dla statków. Różnice poziomowe między jeziorami wynosiła 100 metrów i zastanawiano się jak połączyć je tak, by dało się przemieszczać statki, z jednego jeziora na drugie. Połączono je niewielkimi śluzami oraz torami kolejowymi, dzięki czemu statki mogły sunąć po lądzie. Takie połączenie znacząco usprawniło transport. Wybudowany 150 lat temu kanał jest dziś wielką atrakcją turystyczną.

3. Białystok

Jest to miejsce znajdujące się między Krakowem a Częstochową, znajdujący się dokładnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i kryjący w sobie bardzo wiele ciekawych atrakcji. Są to przede wszystkim skały, jaskinie oraz zamki, jak również góra Biakło. Czym się wyróżnia? Jest to wyjątkowy masyw górski, choć niezbyt wysoki, który swoim wyglądem bardzo przypomina Giewont i tak też jest nazywany – Małym Giewontem. Na jego szczycie znajduje się wbity krzyż, będący pamiątką powstałą na 15-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.

4. Maczuga Herkulesa

Ta wyjątkowa skała o niezwykłym kształcie przyciąga do siebie wielu ciekawskich turystów. Jest to 25-metrowa skała, zbudowana z wapni skalistych, która swój niezwykły, podłużny kształt, przypominający maczugę, uzyskała przez poddanie wielokrotnemu procesowi działalności wody i wiatru. Na szczycie Maczugi znajduje się wbity krzyż, a z samą skałą związane są liczne legendy.

5. Kolorowe jeziorka

Warto również wspomnieć o tych wyjątkowych jeziorach, które charakteryzują się specyficznymi barwami, tak bardzo odróżniającymi je od innych jezior. Znajdują się one niedaleko Wieściszowic i powstały one w miejscu dawnych kopalń. Są to cztery różne jeziora o różnym zabarwieniu, przykładowo Jeziorko Purpurowe ma barwę silnie czerwoną, które jest pozostałością po eksploatacji złoża łupków, mające miejsce w połowie XVIII wieku. Jeziorka mieszczą się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i są ciekawą atrakcją turystyczną.


  1. leda

    3 października

    A cóż takiego dziwnego jest w Maczudze Herkulesa? Na Szlaku Orlich Gniazd pełno jest takich parełeczek, mi się bardzo podobają! Chciałabym jedynie zobaczyć te kolorowe jeziora, chociaż w najbliższym czasie niestety nie wybieram się w te rejony 🙁

  2. Spoko Loko

    7 października

    Ten las jest nieziemski. Wygląda, jakby drzewa klęczały.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.