READING

Pierwsza wizyta w parku linowym – co warto w...

Pierwsza wizyta w parku linowym – co warto wiedzieć?

Park liniowy

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się parki liniowe. To wspaniała rozrywka nie tylko dla całej rodziny, ale również dla firm organizujących spotkania integracyjne. Na czym to polega i o czym warto wiedzieć przed pierwszą wizytą w parku liniowym?

Park liniowy – atrakcje na wysokościach

Park linowy to instalacja sportowo-rekreacyjna, która w Polsce najczęściej zamocowana jest na naturalnie rosnących drzewach. Z tego względu parki linowe są zwykle zlokalizowane w lasach, w górach. Mogą znajdować się także na specjalnie w tym celu zamontowanych słupach, jest to jednak zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie i nie tak atrakcyjne.

A czym są te instalacje? To tory przeszkód, które trzeba pokonywać na wysokości. Oczywiście każdy, kto podejmie się ich przejścia, jest zabezpieczony przy pomocy lin asekuracyjnych. Jeśli się potkniesz i spadniesz, taka lina Cię przytrzyma, a instruktor nadzorujący zabawę pomoże Ci zejść. Czy jest to bezpieczne? Zdecydowanie tak! Szczególnie, że liny asekuracyjne są tak zaprojektowane, aby niemożliwym było wypięcie się z dwóch jednocześnie – zawsze jesteś zabezpieczony co najmniej jedną liną.

Trasy mogą mieć różny stopień trudności, o czym będzie jeszcze mowa, ponadto zawsze dzielone są na kilka/kilkanaście odcinków. Z jednej strony dlatego, aby urozmaicić stopień trudności, z drugiej aby móc po pokonaniu wybranej przeszkody odpocząć na specjalnej platformie. Park linowy można podejrzeć na zdjęciach (bcamp.pl/park-linowy/), dzięki czemu szybko zorientujesz się, jak to wygląda w praktyce.

Kto może wybrać się do parku liniowego?

Kto może wybrać się do parku liniowego? Tak naprawdę każdy. Dostępne są zarówno parki liniowe dla dzieci, jak i dla osób starszych – wszystko zależy od stopnia trudności tras, a tych zazwyczaj jest kilka.

Nie trzeba być też sprawnym fizycznie. Zawsze można zacząć od najprostszych odcinków, a jeśli okaże się, że stają się one zbyt trudne, zrezygnować z kolejnych. W każdym parku liniowym nad uczestnikami zabawy czuwają instruktorzy, którzy podpowiadają, co trzeba zrobić, a gdy zajdzie taka potrzeba, ściągają ludzi z trasy.

Jedynym ograniczeniem może być lęk wysokości, lecz nawet nie zawsze. Często osoby, które borykają się z tym problemem, próbują swoich sił na torach dla najmłodszych, które umieszczane są stosunkowo nisko.

Wizyta w parku liniowym – o czym trzeba wiedzieć wcześniej?

Przed pierwszą wizytą w parku liniowym sprawdź na stronie internetowej lub dopytaj się telefonicznie, jakie są stopnie trudności tras. Może okazać się, że będą zbyt ekstremalne lub… nudne dla Ciebie. Nie martw się natomiast o sprzęt czy uprząż – wszystko dostaniesz na miejscu, instruktorzy pomogą Ci też poprawnie ją założyć. Zawsze przeprowadzane jest szkolenie z korzystania z lin asekuracyjnych – bez tego nie zostaniesz wpuszczony na trasę.

A jak Ty musisz się przygotować wcześniej? Wystarczy, że zadbasz o odpowiedni strój. Podstawą są buty. Nie muszą być górskie, wystarczy zwykłe obuwie sportowe, a nawet tenisówki. Ważne, aby buty były zabudowane, nie jak sandały czy japonki. Ubranie powinno być natomiast wygodne, nie może krępować ruchów. Kobiety na pewno nie powinny zakładać spódniczek czy sukienek, bo nie będą w stanie nałożyć na nie uprzęży tak, aby nie odkrywać zbyt wiele. Lepiej też pamiętać o tym, że przechodząc pomiędzy drzewami nie trudno jest się ubrudzić, a więc wybór najlepszych ciuchów nie byłby zbyt dobry.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.