READING

Wazony – jakie wybierać do nowoczesnych wnęt...

Wazony – jakie wybierać do nowoczesnych wnętrz?

Orchidea w wazonie

Wazon to nie tylko pojemnik na kwiaty, ale ozdoba mieszkania. A wiadomo, że to właśnie dekoracyjne elementy potrafią nadać mu charakter i niepowtarzalny klimat. Obecnie mamy na rynku wiele ozdób do mieszkań, dzięki którym pomieszczenie wyda się mniej surowe i zarazem bardziej przytulne. Przeczytaj jakie wazony sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu.

Jaki wazon wybrać?

Nic nie ożywia wnętrza tak jak bukiety, ale obecnie same wazony stanowią świetną dekorację nawet bez kwiatów (modne wazony podejrzysz na fabrykaform.pl). Warto wykorzystać ten fakt dobierając dodatki do swojego wnętrza, zwłaszcza jeśli jest ono nowoczesne. Możemy wybierać między wazonami w różnych stylachod minimalistycznych po bogate, a nawet z elementami inkrustowanymi. Ważne jednak, by wazon dobrać do stylistyki pomieszczenia. W niektórych wnętrzach sprawdzą się wazony małe w innych z kolei duże i wyraziste, stanowiące elementy przykuwające uwagę. Ostatnio bardzo modne stały się masywne i pękate wazony z kolorowego szkła jak i te wysokie, które stawia się przy sofie.

Wazony w nowoczesnym wnętrzu

Nawet w minimalistycznym wnętrzu warto mieć więcej jak jeden wazon. Jak już wspomniano sam w sobie stanowi on dekorację, ale jeśli mamy zamiar umieszczać w nim bukiety kwiatów warto zwrócić uwagę na fakt, że różne kompozycje kwiatowe wymagają różnej oprawy. Z wnętrzem minimalistycznym doskonale zakomponuje się prosty, szklany, bezbarwny flakon. Jeśli umieścimy w nim storczyki lub zwykłe polne kwiaty możemy mieć pewność, że pomieszczenie nie straci swojego stylu, a wręcz przeciwnie – zostanie podkreślona jego prostota. Wazon przypominający duży słoik świetnie sprawdzi się także we wnętrzu loftowym i rustykalnym. Gdy chodzi o pomieszczenie minimalistyczne warto postawić na wazon na pojedynczy kwiatek – może on być prosty i szklany, ale także wykonany z malowanej ceramiki.

Kolaż z wazonami

Jak stworzyć kompozycję z wazonów?

Nowoczesne wnętrza to takie, w których widać nutę współczesnej mody. Obecnie trendem nie jest już wazon z bukietem kwiatów umieszczony na stole w salonie. Ale kilka flakonów ustawionych obok siebie na komodzie czy podłodze już stanowi współczesną dekorację. A jeśli jeszcze do tego kompozycja z wazonów idealnie do siebie pasuje, mamy połączenie nowoczesności z klasyką. Oczywiście w wazonach nie powinno być zbyt wielu kwiatów, tak, aby nie przytłaczały kompozycji. Doskonale sprawdzi się pojedyncze źdźbło trawy czy smukła gałązka. Najlepiej też, by roślina znajdował się w jednym z wazonów, a nie we wszystkich.

Warto zastanowić się także nad tym czy modny wazon różni się od wazonu sprzed 50-ciu dekad. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Dawniej szczytem luksusu były ciężkie wazony z kryształu, dzisiaj ten trend odchodzi do lamusa. Obecnie modne wazony to te ze szkła (zarówno gładkiego jak i zdobionego), porcelanowe, ceramiczne, gładkie lub inkrustowane. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się wazony przypominające menzurki, słoje i butelki. Zaskakują także kształty wazonów- mogą być asymetryczne, zwężone z jednego boku, wyglądające jak przetrącone, stylizowane na stare (świetne w stylu wabi sabi).

Jak dobrać wazon do wnętrza?

Wazon powinien być dopasowany stylistycznie do wnętrza. Oznacza to, że nie poleca się wybierać do pomieszczenia urządzonego klasycznie wazonu minimalistycznego o prostym kształcie i oszczędnej barwie. Z kolei minimalistyczne wnętrze będzie źle wyglądało z wazonem o pękatym, tradycyjnym kształcie z emaliowanej porcelany. Jeśli bardzo zależy nam na oryginalnym wazonie warto zwrócić uwagę na unikatowe serie. Takie wazony są ręcznie wytwarzane po kilka lub kilkanaście sztuk. Gdy chcemy, by nasza kompozycja z wazonami przypominała dzieło sztuki nie szukajmy ozdób w marketach czy na bazarach. Lepiej wybrać jeden wazon, który przykuje uwagę niż kilka w żaden sposób nie wpływających na charakter wnętrza.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.