Najpiękniejsze zamki w Polsce

zamek krzyżacki w Malborku

Zamki – monumentalne, majestatyczne budowle, świadkowie dawno minionych czasów. Podczas zwiedzania naprawdę można poczuć klimat tamtych wieków. A które zamki w Polsce szczególnie warto odwiedzić? Oto kilka z tych najbardziej imponujących.

Zamek Królewski na Wawelu

Oczywiście bez krakowskiego zamku żadna lista tego typu nie ma racji bytu. W końcu nie przez przypadek znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Cena wstępu nie jest niska, mimo to można chyba powiedzieć, że jest to miejsce, które każdy Polak powinien przynajmniej raz odwiedzić. Zwłaszcza, że udostępnione dla zwiedzających Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny czy Zbrojownia naprawdę robią wrażenie.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek krzyżacki w Malborku

Ten zamek cieszy się wielką sławą i to bynajmniej nie tylko dzięki Sienkiewiczowskim „Krzyżakom”. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Zbudowany został przez rycerzy Zakonu Najświętszej Maryi Panny w trzynastym wieku, a zużyto na to ponad cztery i pół miliona cegieł. Te liczby robią wrażenie! Nic dziwnego, że zwiedzenie całego zamku to zajęcie na wiele godzin. Do dziś jest to największa budowla z czerwonej cegły na całym świecie (co zapewniło jej miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO).

W podziw wprawiają okazałe mury i pomysłowy system fos. To dzięki tym „środkom ostrożności”, zamek pozostał niezdobyty – nie udało się to nawet samemu Władysławowi Jagielle.

Turystom udostępnianych jest wiele różnorodnych ekspozycji, dzięki czemu mogą obejrzeć średniowieczne bronie i zbroje, ale nie tylko, bo także na przykład bursztyny i wyrabiane z nich przedmioty. Dodatkową atrakcją jest impreza Oblężenie Malborka, odbywająca się cyklicznie w każdą rocznicę bitwy na zamku.

zamek krzyżacki w Malborku

Zamek Książ

Książ to największa twierdza na całym Dolnym Śląsku, w skali kraju zajmuje natomiast trzecie miejsce na podium. Zamek wybudowany w latach 1288-1292 od szesnastego wieku był posiadłością rodu Hochbergów.

Niestety nie oparł się niszczycielskiemu działaniu burzliwych czasów, jakie przyszło mu przetrwać. Dość powiedzieć, że do jego obecnego stanu przyczynili się naziści, którzy mieli tu siedzibę sztabu, a opuszczając twierdzę nie omieszkali zabrać ze sobą co cenniejszych przedmiotów, w tym wielu prawdziwych dzieł sztuki. Również sowieckie wojska nie pozostawiły zamku w spokoju.

W efekcie większość komnat ograbiono lub zniszczono (a nieraz jedno i drugie), stąd większość wyposażenia jest wypożyczona z zewnętrznych źródeł. Zachowało się jednak kilka pomieszczeń do dziś robiących wrażenie swoją urodą, przepychem i kunsztownym wykończeniem, wśród nich Sala Maksymiliana, Salon Włoski, Salon Zielony, Salon Chiński, a także Hall Myśliwski. Na szczególną uwagę zasługuje też urokliwy ogród, po którym można spacerować bez końca.

zamek w Książu

Zamek w Pszczynie

Ten zamek nie należy może do największych, ale jego wartość jest nie do przecenienia i unikalna w skali Europy. Jest to rezydencja magnacka z prawdziwego zdarzenia – jedna z niewielu europejskich budowli tego rodzaju, którym udało się bez szwanku przetrwać wojnę. To dlatego możemy podziwiać oryginalne pomieszczenia razem z wyposażeniem, które w osiemdziesięciu procentach stanowią również oryginalne przedmioty z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

lew przed zamkiem w Pszczynie


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.