READING

Jak przeprowadzić dobry wywiad? 5 porad dla dzienn...

Jak przeprowadzić dobry wywiad? 5 porad dla dziennikarza

Ile razy czytając wywiad zastanawiasz się nad tym „skąd się wzięły te pytania?”, masz niedosyt związany ze zbyt krótkimi wypowiedziami rozmówcy, a zbyt długimi wstawkami dziennikarza? I pewnie często także zastanawiasz się nad tym, dlaczego dany tekst jest taki nudny? Przeprowadzenie dobrego wywiadu wcale nie jest łatwą sprawą, początkujący dziennikarze popełniają wiele błędów, których powinni unikać. Jeśli chcesz dobrze przeprowadzać wywiad, dowiedz się, czego nie powinieneś mówić.

1. Nie bądź ignorantem

Jeśli zakładasz, że „jakoś sobie poradzisz” to jesteś w błędzie. Wybierasz na swojego rozmówcę osobę interesującą, która nierzadko jest powszechnie znanym autorytetem. Przygotowanie do wywiadu jest Twoim obowiązkiem. Nieprzygotowanie się do przeprowadzenia wywiadu może spowodować, że obrazisz swojego rozmówcę, wyjdziesz na ignoranta lub będziesz mieć złe informacje, które zdementuje Twój rozmówca. Zbieraj więc informacje i weryfikuj je sprawdzając w wielu źródłach.

podobny temat:  Jak nabrać sił? 6 sposobów na walkę z wyczerpaniem

2. Nie rozmawiaj „o wszystkim i o niczym”

Przemyśl dogłębnie temat rozmowy, przeanalizuj osiągnięcia swojego rozmówcy. Najlepiej na temat rozmowy wybierz wątki mało znane szerszemu gronu czytelników czy słuchaczy. Pamiętaj, że najlepiej przybliżysz sylwetkę osoby, z którą rozmawiasz jeśli znajdziesz do tego klucz. Zastanów się czy wybrane przez Ciebie wątki wpisują się w ogólny charakter rozmowy, zależnie od tego czy jest ona bardziej „na luzie”, czy prowadzisz poważną dyskusję.

Dziennikarz przeprowadza wywiad w studiu

3. Nie Ty tu jesteś ważny tylko rozmówca

Staraj się nie przytłaczać swojego rozmówcy nadmiernie rozbudowanymi pytaniami, ponieważ może się okazać, że nie uzyskasz w ogóle odpowiedzi na nurtujący Cię temat. Zadawaj także pytania otwarte, na które nie da się odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Postaraj się nie stylizować na gwiazdę bo nie Ty tu jesteś bohaterem- nie komentuj odpowiedzi i nie przytłaczaj swoją nadmiernie kwiecistą mową.

podobny temat:  Jak budować pewność siebie u dziecka? Sprawdzone sposoby

4. Kontrowersje na końcu rozmowy

Jeśli chcesz poruszyć jakąś kontrowersyjną sprawę związaną z życiem Twojego rozmówcy, zrób to na końcu. Zaczynając wywiad od drażliwych kwestii, możesz odebrać Swojemu rozmówcy chęć do dalszego odpowiadania na pytania. Nie pytaj także o rzeczy banalne typu „Co Pan/Pani je zwykle na śniadanie”, takie pytania zostaw paparazzim. Rozmawiaj o kwestiach poważnych, a jeśli przewidujesz pewną dozę humoru w swoim wywiadzie, zrób to w sposób dyplomatyczny, najlepiej przy jakiejś błahej wypowiedzi Twojego rozmówcy.

Wywiad z gwiazdami starego kina

5. Pamiętaj o autoryzacji

To bardzo ważna zasada, ponieważ bez zgody rozmówcy na publikację wywiadu w danej formie, nie możesz go nigdzie umieszczać. Prawo prasowe nie powstało ot, tak- przesyłaj spisaną wersję wywiadu swojemu rozmówcy do podpisania. W przeciwnym wypadku możesz zostać oskarżony o to, że przedstawiłeś bezprawnie daną osobę w złym świetle lub wykradłeś fakty z jej życia.

podobny temat:  5 miejsc na pierwszą randkę - Katowice

Szlifuj nieustannie swój warsztat jeśli chodzi o przeprowadzanie wywiadów. Praktyka czyni mistrza, nie zapominaj jednak o złotych zasadach, które wpłyną na całokształt wywiadu. Sukces przychodzi pomału, więc nie od razu osiągniesz perfekcję. Równie ważna zasada to nigdy nie zapominaj o zabraniu sprzętu!


podobne treści

  1. Szymek

    7 października

    Warto też pamiętać, żeby swoje poglądy i przekonania zostawić w domu. W końcu wywiad przeprowadza się, by poznać opinie gościa, a nie afiszować się ze swoimi. Wtedy zachodzi ryzyko stronniczości.
    Nie będę rzucać nazwiskami, ale w telewizji i gazetach pełno jest np. takich dziennikarzy, którzy zadają napastliwe i tendencyjne pytania politykom, których nie popierają, a w wywiadach z tymi politykami, którzy mają ich poparcie, zachowują się jak skończeni wazeliniarze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.