Mały piesek w domu to wielka radość dla całej rodziny. Jednak z posiadaniem zwierzątka wiąże się również duża odpowiedzialność. Na przyjęcie nowego domownika trzeba się odpowiednio przygotować. Zanim zwierzę z nami zamieszka musimy dostosować nasze mieszkanie do jego potrzeb. Dzięki temu pies będzie czuł się w nowym miejscu swobodnie i bezpiecznie. Kiedy maluch już pojawi się w naszym domu zapewnijmy mu odpowiednią opiekę. Tylko co będzie dla niego najlepsze? Podpowiemy Ci jak opiekować się szczeniakiem aby był zdrowy i bezpieczny!
1. Jak przygotować dom na przybycie psa?
2. Co należy kupić przed pojawieniem się pupila?
3. Jak dbać o zdrowie szczeniaka?
4. A co z dietą?
5. Jak sprawić aby piesek dobrze poczuł się w nowym miejscu?
1. Jak przygotować dom na przybycie psa?
Przed pojawieniem się nowego członka rodziny należy wybrać odpowiednie miejsce na jego posłanie i miski oraz zaopatrzyć się w wyprawkę. Zestaw podstawowy dla małego psiaka składa się z: dwóch misek, legowiska, bezpiecznych zabawek i gryzaków, podkładów higienicznych, smyczy i obroży. Miski powinny być metalowe, najlepiej ze stali. Wtedy szczenię ich nie pogryzie i nie zniszczy.
Nie należy kupować wymyślnych legowisk! Na początek wystarczy stary materac okryty kocem lub sam koc. Małe pieski lubią obgryzać wszystko wokół, szczególnie swoje posłanie. Dlatego lepiej zdecydować się na tańsze rozwiązanie i przeznaczyć na legowisko rzeczy, których w razie zniszczenia nie będzie nam szkoda. Profesjonale posłanie lepiej zakupić dopiero wtedy, kiedy nasz pupil wyrośnie z fazy gryzienia.
Legowisko dla psa trzeba ustawić w miejscu skąd szczenię będzie mogło swobodnie obserwować przestrzeń wokół niego. Najlepiej aby znajdowało się ono niedaleko miski i kuwety. Wszystkie pomieszczenia, do których szczenię będzie miało dostęp należy najpierw obejść na czworaka, aby sprawdzić czy można się tam swobodnie poruszać. Następnie trzeba zabezpieczyć wszystkie gniazdka elektryczne i pochować kable. Nowy domownik może je pogryźć!
Balkon również powinien być zabezpieczony w taki sposób aby maluch nie wypadł. Należy pochować wszystkie rzeczy, na których szczenię może ćwiczyć mleczaki. Buty, kwiaty doniczkowe czy kapy lepiej przenieść w bezpieczne miejsce gdzie spokojnie przeczekają ten okres.
Na pewien czas lepiej rozstać się z dywanami. Pies będzie uczony załatwiania się na dworze ale może przydarzyć mu się mała wpadka. Wyniesienie dywanów na strych lub do piwnicy to mniej sprzątania.
2. Co należy kupić przed pojawieniem się pupila?
Najważniejsze są smycz i obroża. Kupując obrożę dla szczeniaczka lepiej unikać tych zrobionych z metalu. Są one ciężkie i nie można ich regulować. Dla małego pieska najlepiej wybrać obrożę lekką, zrobioną z miękkiej skóry. Przed zakupem należy sprawdzić czy posiada możliwość regulacji.
Smycz powinna być długa i regulowana, z możliwością dostosowania do co najmniej trzech długości. Najlepiej żeby była zrobiona z taśmy lub liny. Smycze skórzane swoim zapachem i smakiem zachęcają szczenię do gryzienia. Warto również zaopatrzyć się w kilka zabawek dla małych piesków. Skutecznie odciągną one jego uwagę od mebli i firanek. Można je nabyć w sklepie zoologicznym.
3. Jak dbać o zdrowie szczeniaka?
Najważniejsza dla psa, w pierwszych miesiącach życia, jest profilaktyka przeciwwirusowa. Pierwsze szczepienie szczeniaczka powinno odbyć się po ukończeniu przez niego 6 tygodnia życia. W tym czasie nasz mały pupil nie powinien być wyprowadzany na spacery, a jeśli już zaistnieje taka konieczność należy zadbać o to, aby był on bardzo krótki. W trakcie wędrówki psa należy trzymać z dala od innych zwierząt.
4. A co z dietą?
Karmiąc szczeniaka powinno się dostarczyć mu odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Nie należy jednak przesadzać z ilością pokarmu. Jego nadmiar spowoduje bardzo szybki wzrost, a nawet lekką nadwagę u psa. Zaburzyć prawidłowe odżywianie mogą również łakocie i resztki ze stołu. Dlatego lepiej powstrzymać się od dokarmiania pupila.
Najlepsza dla młodego pieska będzie karma sucha. Przed zakupem trzeba sprawdzić czy jest ona dobrej jakości. Zwierzaka należy karmić od 3 do 5 razy na dobę, o stałych porach i w regularnych odstępach czasowych. Porcje powinny być równej wielkości, dzięki temu jego metabolizm się nie rozreguluje.
Po ukończeniu przez psa 7/8 miesiąca życia należy zredukować liczbę posiłków do 2 dziennie. Trzeba również pilnować, aby nie podawać mu zbyt często karmy. Spowoduje to, niedobre dla zdrowia pieska, przekarmienie. Szczeniak powinien mieć również zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody.
5. Jak sprawić aby piesek dobrze poczuł się w nowym miejscu?
Najważniejsze dla dalszego rozwoju psa są pierwsze tygodnia życia w nowym otoczeniu. Wtedy też utrwala on pewne zachowania. Dlatego już na tym etapie należy wyeliminować wszelkie niepożądane odruchy. Jak to zrobić? Najlepiej pilnując pieska na każdym kroku, nagradzając go za odpowiednie zachowania i nie dopuszczają do tych złych. Jeśli nie uda się wyplenić złych nawyków w pierwszych tygodniach życia szczeniaka, nigdy już nie zostaną one wyeliminowane.
Franciszek
1 października
oczywiście poradnik w pigułce, ale i tak mi się przydał na dobry początek opieki na szczeniakiem, podziękowania dla autora
opiekun
5 października
Rozsądnie popytać weterynarza o wskazówki, będzie łatwiej.
Aram
20 lipca
Z pytaniem weterynarza to rzeczywiście dobry pomysł, jak nie ma się doświadczenia w opiece nad psiakami, to lepiej spytać kogoś, kto je ma.
Małgorzata
23 marca
Dziękuje za pomoc. Decyduje się na szczeniaka dlatego przydadzą mi się te rady. Jeszcze raz dziękuje..
Marta
22 marca
Mi na nocne popiskiwania pomogła niania elektroniczna którą miałam z Truelife. Pies jak przestawał popiskiwać to słyszałam przerwę i przychodziłam uspokoić. Ponoć dobrze wejść w chwili gdy pies właśnie ma przerwę. Normalnie bym się nie obudziła do takiego popiskiwania, więc niania się faktycznie przydała. Później też pomocna była w pilnowaniu gdy Dobby trafiał do swojej klatki by pospać, czy się uspokoić 🙂