Obniżony nastrój może być wywołany różnymi czynnikami takimi jak zaburzenia abstynencyjne, zaburzenia maniakalno – depresyjne czy niedostosowanie się do sytuacji rodzinnej i zawodowej. Nie są to jednak jedyne przyczyny depresji, która może mieć inny przebieg u różnych osób. Bardzo ciężko jest walczyć z objawami depresji, gdyż nie jest ona zwykłą chandrą, a zaburzeniem psychicznym o złożonym podłożu. Przedstawione sposoby walki z depresją będą pomocne dla osób, których depresja ma różne przyczyny.
1. Obserwacja objawów i kontakt z psychiatrą
2. Aktywność fizyczna przede wszystkim
3. Wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny
4. Lecznicze naświetlania
5. Relaks na wagę złota
1. Obserwacja objawów i kontakt z psychiatrą
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy pojawią się objawy takie jak smutek, poczucie winy czy zmniejszony apetyt jest zgłoszenie się do psychiatry. Nie należy wstydzić się rozmawiać z lekarzem, wizyta jest po to, by pomóc. Bez farmakoterapii, będzie bardzo ciężko przezwyciężyć depresję, dlatego trzeba poddać się leczeniu. Nie każda osoba będzie jednak wymagała długofalowego leczenia. Bardzo korzystna jeśli chodzi o leczenie depresji może się okazać się psychoterapia, a u osób z łagodniejszym przebiegiem może ona być wystarczająca.
2. Aktywność fizyczna przede wszystkim
Aktywność fizyczna ma duże znaczenie jeśli chodzi o leczenie depresji. Zwykłe spacerowanie czy jazda na rowerze mogą bardzo szybko przynieść wymierne efekty. Po 30-minutowych sesjach marszu na bieżni, badania wykazały poprawę taką jak przy dwóch tygodniach regularnego zażywania leków. Na skutek uprawiania sportu wzrasta ilość neurotransmiterów, podczas wysiłku zwiększa się również ilość wydzielanych endorfin i serotoniny.
3. Wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny
Bardzo często osoba depresyjna wycofuje się z życia towarzyskiego i rodzinnego. Nie powinno tak być, ponieważ wsparcie udzielone przez rodzinę i przyjaciół jest wielką pomocą w pokonaniu choroby. Czasem wystarczy sama obecność bliskich i przyjaznych osób, by chory poczuł się lepiej. Osoba depresyjna powinna przebywać między ludźmi wykazując się aktywnością życiową taką jak pójście do kina, do sklepu czy zwyczajne wykonanie czynności dnia codziennego.
4. Lecznicze naświetlania
Naświetlania pomogą tylko w wypadku osób cierpiących na sezonową depresję. Ponieważ za główną przyczynę takiej depresji uważa się brak jasnego światła, urządzenia do światłoterapii pozwalają dzięki emitowanemu światłu na całkowite wyeliminowanie objawów po kilku dniach. Przy terapii w depresji sezonowej ważne jest, by światło podało na oczy, a naświetlania najlepiej robić rano.
5. Relaks na wagę złota
Należy unikać sytuacji stresowych, a jeśli już się pojawią, znaleźć odpowiednią metodę relaksu. Może to być np. odseparowanie się od źródeł informacji, medytacja, joga, herbata wypita wspólnie z przyjaciółmi lub słuchanie muzyki. Ważne jest to, by w codziennym wirze znaleźć czas na coś przyjemnego, coś co można zrobić dla tylko dla siebie. Depresja jest chorobą uleczalną, choć trudną do zwalczenia. Konsekwencją zlekceważenia jej objawów będzie pogarszanie się stanu chorego, a w konsekwencji ucierpią jego relacje z bliskimi, z ludźmi w pracy i społeczeństwie.
Przedstawione metody pomogą walczyć z depresją już istniejącą. Należy jednak pamiętać, że obserwowanie siebie jest pierwszym krokiem do wychwycenia symptomów tej choroby.
Ambrozja
10 października
Depresję rozpoznaje specjalista bo to jest poważne schorzenie psychiczne a nie chwilowy dołek. Wtedy konieczna jest terapia pomoc specjalisty i wsparcie najbliższych.