READING

Sposób na tanie loty? Oczywiście szukanie promocji...

Sposób na tanie loty? Oczywiście szukanie promocji tanich lotów w sieci, ale gdzie?

Skrzydło samolotu w chmurach

Każdy, kto planuje podróż samolotem, szuka sposobu na to, żeby obniżyć koszty transportu. Sposobów na to jest mnóstwo. Można rezerwować bilety w konkretny dzień tygodnia, polować na promocje, szukać biletów z dużym wyprzedzeniem lub last minute, ale najlepszą opcją jest korzystanie z wyszukiwarek lotów, gdzie można znaleźć najtańsze połączenia. Jakie więc są najpopularniejsze metody na tanie loty? Gdzie szukać biletów lotniczych w dobrych cenach?

Wyszukiwarki tanich lotów

Najlepszym sposobem na znalezienie tanich lotów są specjalne wyszukiwarki biletów lotniczych jak Esky (esky.pl/tanie-loty). Dostępne są w nich oferty wielu linii lotniczych, także tych niskobudżetowych, zatem łatwo znaleźć ofertę, która będzie odpowiadała naszym możliwościom finansowym. Wyszukiwarki są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podać podstawowe dane na temat interesującej nas podróży. Są to takie informacje jak miejsce wylotu i przelotu, data wyjazdu i przyjazdu (jeśli ma to być podróż w obie strony) oraz liczba pasażerów. Możliwe jest także wybranie klasy spośród ekonomicznej, ekonomicznej premium, biznesowej czy pierwszej. Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone od najtańszego połączenia. Można zawęzić te rezultaty, zaznaczając liczbę przesiadek, wybierając konkretne lotniska, linie lotnicze czy godziny podróży.

Newslettery i aplikacje dla podróżnych

Promocji na bilety lotnicze warto szukać także w newsletterach lub aplikacjach dla podróżnych. Wysyłają one powiadomienia o zbliżających się zniżkach na wybrane połączenia. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą kwotę. Bywa też, że dla stałych subskrybentów są dodatkowe kody zniżkowe, które nie są szeroko dostępne. Promocje często organizują także linie lotnicze, dlatego warto być ich sympatykami. Wtedy jako pierwsi dowiemy się o korzystnych cenach biletów. Ponadto, linie lotnicze, które subskrybujemy często mają także spersonalizowane promocje, np. na urodziny, dlatego warto podawać datę urodzenia podczas zakładania konta. Oprócz tego, zniżkę na loty można dostać przystępując też do sympatyków danej linii lotniczej. Warto więc trzymać rękę na pulsie i korzystać z promocji, jakie są oferowane np. przez maile.

Kluby członkowskie linii lotniczych

Opłacalne jest także zapisywanie się do klubów członkowskich konkretnych linii lotniczych. Dla posiadaczy specjalnych kart są zazwyczaj niższe ceny. Chcąc podróżować np. liniami WizzAir, należy przystąpić do Wizz Discount Club, co obniży ceny biletów. Na stronie tego przewoźnika zawsze widoczne są ceny dla osób, które nie należą do tego klubu oraz dla członków grupy. Osoby posiadające WDC zawsze widzą korzystniejsze ceny. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy dużo latają. Wykupienie członkostwa bowiem wiąże się z roczną stałą opłatą, jednak szybko się ona zwróci, jeśli często korzystamy z transportu lotniczego. Cena biletu obniży się także jeśli w takich niskobudżetowych liniach zdecydujemy się na podróż jedynie z bagażem podręcznym. Płacenie za bagaż rejestrowany jest zwyczajnie drogie.

Kiedy kupować bilety, żeby były tańsze?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – poza sezonem. W letnich miesiącach linie lotnicze przeżywają istne oblężenie, dlatego też rosną ceny biletów, szczególnie na popularnych trasach. Najlepiej więc planować podróż na wiosnę lub jesień i zimę. Wtedy, poza okresem świątecznym, można kupić tanie bilety. Lepiej też nie rezerwować ich na weekend. Wtedy ceny są wyższe, również ze względu na wzmożony ruch. Loty w dni powszednie są dużo tańsze. Co ciekawe, obniżyć cenę biletów może kupowanie ich na lot 13. dnia miesiąca. Okazuje się, że kraje anglosaskie są bardzo przesądne, jeśli chodzi o liczby. Nie dotyczy to niestety lotów europejskich.

Cena biletu a wybór lotniska

Mało osób może to wiedzieć, ale wybór lotniska również może mieś wpływ na ostateczną cenę biletu. Większe porty lotnicze, które położone są w centrach miast, są bardziej kosztowne w utrzymaniu, zatem droższe muszą być bilety. Chcąc zaoszczędzić lepiej więc zdecydować się na lotniska oddalone od centrów miast, ale dobrze z nimi skomunikowane. Zazwyczaj mniejsze porty lotnicze, mimo znacznych odległości, mają wiele linii autobusowych i kolejowych, którymi dotrzeć można do ważnych punktów turystycznych w danym mieście.

Bilety RTW

Ciekawą opcją dla osób, które dużo podróżują i uczyniły z tego sposób na życie, są bilety RTW czyli „Round the World”. Są to właściwie pakiety biletów, za które odpowiedzialne są sojusze linii lotniczych, np. Sky Team czy Star Alliance. Dzięki temu również można zaoszczędzić na kosztach przelotów. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które są w wielomiesięcznej podróży i ciągle przenoszą się z miejsca do miejsca. Trzeba też liczyć się z tym, że mogą występować limity kilometrów czy liczba przystanków podczas podróży.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.