Szkolenia BHP są niezwykle ważne. Pracownikom trzeba przekazać wiedzę, która pozwoli im na bezpieczne wykonywanie ich zawodowych obowiązków i uniknięcie niepożądanych problemów.
- W jakim celu przeprowadza się szkolenia BHP?
- Kiedy trzeba przeprowadzić szkolenie BHP?
- Czego uczą szkolenia BHP?
W jakim celu przeprowadza się szkolenia BHP?
Celem szkolenia BHP jest przekazanie pracownikom wiedzy o zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać podczas wypełniania swoich obowiązków. Chociaż nie każda praca wiąże się z takim samym stopniem ryzyka, w każdej mogą przytrafić się niemiłe niespodzianki, stanowiące zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Wypadki przydarzają się często na skutek lekkomyślności lub zwyczajnej niewiedzy. Szkolenia mają na celu zwiększyć świadomość pracowników w tej materii, by nauczyli się oni minimalizować ryzyko w pracy.
Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków zatrudnionym przez siebie ludziom jest obowiązkiem każdego pracodawcy, nakładanym na niego przez przepisy prawa. Odpowiednie przeszkolenie jest jednym ze sposobów wypełniania tego obowiązku. Jeśli zagłębimy się w szczegóły na http://gdbhp.pl/kursy-szkolenia/szkolenia-bhp/, okaże się, że szkolenia BHP mogą odbywać się w różnej formie i dotyczyć zróżnicowanych obszarów wiedzy. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom.
Kiedy trzeba przeprowadzić szkolenie BHP?
To, kiedy i jaki typ szkolenia należy przeprowadzić, również jest regulowane przez przepisy. Szkolenie wstępne, jak sama nazwa może wskazywać, powinno odbyć się jeszcze zanim pracownik zostanie zatrudniony. Zgodnie z prawem nie wolno dopuścić do wykonywania pracy osoby, która nie ma wymaganej wiedzy o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa i higieny.
Jedyny wyjątek, kiedy szkolenie to nie jest wymagane, dotyczy sytuacji, w której pracownik nawiązuje ze swoim starym pracodawcą kolejną umowę, w ramach której będzie u niego pracował na tym samym stanowisku. Warto zaznaczyć, że w każdym przypadku szkolenie powinno się odbywać w godzinach pracy, a jego koszty musi w pełni pokryć pracodawca.
Szkolenie wstępne może składać się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Ogólny zapoznaje pracowników z zasadami BHP, zarówno tymi, które narzuca kodeks pracy, jak i wynikającymi z przepisów, obowiązujących wewnątrz konkretnego zakładu. Dodatkowo wszyscy zostają przeszkoleni z technik udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż stanowiskowy dotyczy już wiedzy bardziej wyspecjalizowanej, przeprowadza się go bowiem pod kątem konkretnego stanowiska, jakie dany pracownik będzie zajmował. Obejmuje on wiedzę o czynnikach charakterystycznych dla tego konkretnego stanowiska i środowiska pracy – jak unikać związanych z nimi zagrożeń i radzić sobie, jeśli już coś złego się wydarzy.
Instruktaż stanowiskowy nie jest wymagany w przypadku każdego typu pracy. Obowiązkowy jest dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych lub takich, które wystawiają pracownika na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia bądź w inny sposób niebezpiecznych.
Szkolenie wstępne to jednak nie wszystko. Konieczne jest również przeprowadzanie szkoleń okresowych, które służą ugruntowaniu, ale również i uaktualnieniu wiedzy z zakresu BHP. Częstotliwość szkoleń okresowych jest ściśle związana z zajmowanym przez pracownika stanowiskiem. Pierwsze powinno się odbyć w przeciągu roku od rozpoczęcia pracy, a następne w odstępach sześcioletnich dla pracowników administracyjno-biurowych, i trzyletnich dla zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Czego uczą szkolenia BHP?
Najważniejszą wiedzą, jaką pracownik wynosi z takich szkoleń, jest ta o czynnikach, które w jego pracy stanowią zagrożenie dla zdrowia i – niekiedy – życia. Dowiaduje się on, jakie środki ostrożności powinien zachować, by uniknąć ryzyka, lub przynajmniej je zminimalizować. Poznaje sposoby zapobiegania zagrożeniom, ale również postępowania w sytuacji, gdy one wystąpią.
Dobrze przeszkolony pracownik może w takich okolicznościach pomóc nie tylko sobie, ale i innym poszkodowanym osobom. Wreszcie – ponieważ czasem to najlepsza motywacja, by wypełniać swoją pracę z rozwagą i zachowaniem ostrożności – na szkoleniu można się także dowiedzieć, jakie będą konsekwencje niedostosowania się do obowiązujących przepisów BHP.
brak komentarzy