Czytasz

Rozwód z adwokatem czy samemu? Kiedy przy rozwodzie potrzebny jest adwokat?

Rozwód z adwokatem czy samemu? Kiedy przy rozwodzie potrzebny jest adwokat?

Rozwód zawsze jest stresującym przeżyciem dla obu małżonków. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się dana rozprawa, kiedy pojawią się w niej kumulowane od dawna emocje i pretensje. Adwokat nie jest oczywiście wymagany podczas rozwodu, jednak w niektórych sytuacjach warto pomyśleć o podjęciu z nim współpracy. Kiedy zatem przy rozwodzie przyda się pomoc adwokata?

Jak wybrać adwokata do rozwodu?

Najważniejsze to zapoznać się z usługami, jakie dany specjalista oferuje. Nie każdy bowiem specjalizuje się w określonych dziedzinach prawa. Poszukując adwokata do rozwodu należy więc sprawdzić, czy zajmuje się on prawem rodzinnym, które według informacji podanych na kancelariakrs.pl/zakres-uslug/, koncentruje się na postępowaniach rozwodowych, majątkowych czy o przyznanie alimentów. Niektórzy adwokaci specjalizują się także w prawie kościelnym małżeńskim, a więc mogą występować o unieważnienie małżeństwa zawartego w Kościele Katolickim.

Rozwód z orzekaniem o winie

Najczęściej korzysta się z pomocy adwokata, kiedy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, a rozwód odbędzie z orzekaniem o winie. Osoby, które chcą się rozwieść będą próbowały obwinić drugą stronę o rozpad pożycia, konieczna będzie też obrona czy odrzucanie oskarżeń o różne sprawy, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję sądu. Podczas takiego rozwodu często podejmowane są również kwestie finansowe, np. o przyznaniu alimentów byłemu małżonkowi. Dużo lepiej więc mieć adwokata, który przemyśli jaka strategia będzie w danym przypadku najlepsza. Wybierze on jakie fakty z życia warto przedstawić, ustali priorytety i przygotuje swojego klienta do rozprawy. Wszelkie wizyty w sądach zawsze są dla wszystkich stresującym przeżyciem, a obecność kogoś, kto będzie po naszej stronie i będzie nas bronił, daje poczucie bezpieczeństwa, ale i spokoju.

Rozwód bez orzekania o winie

Sytuacja, kiedy małżonkowie dochodzą do wniosku, że są w stanie się dogadać i mogą zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie jest niemal idealna. Takie rozprawy zazwyczaj kończą się już na pierwszej rozprawie, chociaż wszystko oczywiście zależy od okoliczności. Jeśli więc małżonkowie chcą załatwić to polubownie, najczęściej nie korzystają z porad adwokatów. Może też jednak dojść do sytuacji, kiedy jedna ze stron będzie działać podstępnie i podczas rozprawy zacznie grać na niekorzyść drugiej strony. To może zmienić bieg wydarzeń i przyczynić się do orzeknięcia rozwodu o winie konkretnej osoby. Kiedy więc pojawią się przypuszczenia, że może tak się stać, warto wtedy zasięgnąć konsultacji adwokata.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa

W przypadku starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa warto korzystać z adwokata, który specjalizuje się w prawie kanonicznym. Uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa można jedynie w określonych przypadkach, np. kiedy doszło o alkoholizmu, pracoholizmu, hazardu, nimfomanii, któreś z małżonków charakteryzuje niedojrzałość emocjonalna, czy doszło do zatajenia choroby psychicznej. Proces uzyskania takiego „rozwodu” jest dosyć żmudny i może ciągnąć się latami. Z tego względu warto mieć adwokata, który pomoże przez to przejść i będzie wiedział, jak zwiększyć szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *