READING

Jak radzić sobie z opuchlizną nóg?

Jak radzić sobie z opuchlizną nóg?

Nogi wystające z okna samochodu

Opuchlizna, czyli obrzęk nóg, sama w sobie nie jest chorobą, ale może świadczyć o problemach zdrowotnych, jak chociażby z nerkami, albo krążeniem krwi oraz dotyczyć szeregu innych schorzeń, a u kobiet może także być spowodowane wahaniami hormonalnymi. Może więc to być sygnał, że coś jest nie w porządku i należy się tym zająć. Opuchniętych nóg nie powinno się bagatelizować i należy się zgłosić z tym do lekarza. Można jednak właściwie dbać o nogi, by zapobiegać takin stanom.

Dieta

Pojawiająca się opuchlizna nóg może mieć wiele wspólnego z tym co jemy. Pożywienie ma duży wpływ na działanie naszego organizmu oraz organów wewnętrznych. Nieprawidłowa dieta może je obciążać, co potem odbija się także na innych częściach ciała, jak właśnie nogi, które zaczynają puchnąć. Największy wpływ ma na to sól, która odpowiada za zatrzymywanie się wody w organizmie. Powinno się pić dużo wody, ziołowych herbat, wszystko po to, by nerki mogły prawidłowo funkcjonować i filtrować toksyny i móc je właściwie wydalać. Warto również spożywać produkty zawierające potas odpowiedzialny za wspomaganie pracy mięśni.

podobny temat:  Od czego puchną nogi, co może powodować opuchliznę nóg?

Więcej ruchu

Przebywanie w jednej pozycji, przez dłuższy czas działa niekorzystnie na nasze nogi i dotyczy to zarówno pozycji siedzącej, jak i stojącej. Należy korzystać jak najczęściej ze wszystkich możliwości ruchu, chodzić na spacery, ćwiczyć, a także dawać odpocząć nogom, starając się ustawiać je na podwyższeniu. Jeżeli nasza praca wymaga od nas długiego przebywania w jednej pozycji, na przykład siedzenia, należy znajdować choćby kilka minut by spędzić je poza biurkiem. Trzeba również pamiętać o tym, by siedząc nie zakładać nogi na nogę, ponieważ znacząco ogranicza to przepływ krwi, przez które mogą tworzyć zatory. Proste ćwiczenia, jak przestępowanie z nogi na nogę czy kręcenie kółek stopami znacząco poprawia wydajność krążenia.

podobny temat:  Od czego puchną nogi, co może powodować opuchliznę nóg?

Nogi w szpilkach

Masaż

Opuchlizna najczęściej spowodowana jest zastojem w krążeniu krwi, dlatego najlepszą metodą jest rozruszanie mięśni i pobudzenie ich do pracy, co powinno przyspieszyć krążenie. Podobne działanie ma również masaż, który działa rozgrzewająco i pobudza mięśnie. Można go zastosować w połączeniu z maścią przeciw obrzękom. Wklepując maść czy żel można przy okazji rozmasować mięśnie, co powinno dać wyraźną ulgę. Poza tym masaż jest bardzo przyjemną czynnością i niezwykle relaksującą. Na rynku jest dostępnych wiele maści, kremów i żeli przeznaczonych do opuchniętych stóp, bardzo łatwo można je kupić w aptece bez recepty.

Uważaj na ubrania

Nasze ubrania też mogą odpowiadać za problemy z nogami. Bardzo obcisłe spodnie, jak również skarpetki mające mocne gumki mogą znacząco ograniczać krążenie krwi w kończynach dolnych. Spodnie, które po założeniu są już przylegające, przy zmianie pozycji, na przykład na siedzącą, stają się ciasne i zaczynają uciskać nerwy. Dłuższe przebywanie w takiej pozycji może skutkować późniejszymi opuchliznami. Powinno się także unikać zbyt częstego i długiego chodzenia na wysokich obcasach, ponieważ w ten sposób narażamy się na opuchliznę stóp, a krążenie w łydkach jest wtedy ograniczone.

podobny temat:  Od czego puchną nogi, co może powodować opuchliznę nóg?

podobne treści

  1. Myszowata

    6 października

    Fajne sposoby. Słyszałam również że opuchlizna zmniejszy się jak potrzymamy nogi wyżej np. leżąc na łóżku należy oprzeć je o ramę, aby znajdowały się wyżej niż reszta ciała, to podobno pomaga.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.