Czy mleko sojowe jest zdrowe?

Mleko w szklance

Mleko nie ogranicza się tylko do mleka krowiego. Bardzo popularne są również liczne rodzaje mleka roślinnego, takie jak sojowe, migdałowe, ryżowe. Mimo wszystko mleko sojowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów. Czym charakteryzuje się mleko sojowe i czy jest naprawdę tak dobre i zdrowe?

Mleko sojowe

Jest to napój wytwarzany z ziaren soi. Znany był już w starożytnych Chinach, gdzie został odkryty. Ziarna soi są źródłem pełnowartościowego białka, będącego zamiennikiem dla mleka zwierzęcego. Posiada także węglowodany, witaminę B oraz magnez, fosfor, żelazo, wapń i potas. Nie można także zapomnieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych. Zawiera liczne pozytywne składniki odżywcze, mające o wiele lepsze działanie od tradycyjnego mleka. Jest więc doskonałym zamiennikiem, zwłaszcza dla osób z nietolerancją laktozy, a ponieważ ma niską zawartość tłuszczu, często sięgają po nie osoby, które się odchudzają.

Zalety mleka sojowego

Mleko sojowe ma szereg zalet. Jedną z nich jest pozytywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, jak również zapobiega powstawaniu miażdżycy. Wzmacnia także naczynia krwionośne, dzięki zawartości kwasów omega-3 i 6. Nie trzeba się więc martwić żylakami i siniakami na nogach. Bardzo istotne jest również to, iż w mleku sojowym jest znacznie mniej cukru, więc tym bardziej ceniona jest przez osoby chcące zadbać o smukłą linię. Zawarte w soi składniki odżywcze mogą również chronić mężczyzn przez rakiem prostaty, a u kobiet łagodzić skutki menopauzy, jak również może chronić przed nowotworami piersi, jajników czy szyjki macicy.

Mleko w szklance i ciastka

Wady mleka sojowego

Mleko sojowe, pomimo licznych zalet posiada również wady. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, by nie spożywać go w nadmiernych ilościach, ponieważ może doprowadzić do niedoczynności tarczycy lub wzmocnić ją u osób, które już mają z tarczycą problemy, przez wzgląd na to, że zawarte w soi składniki hamują wchłanianie jodu. Dodatkowo spożywane przez mężczyzn, szczególnie młodych chłopców, wywołuje zaburzenia hormonalne i obniża poziom testosteronu. Bardzo ważne jest również to, że choć mleko sojowe jest wybierane przez ludzi z alergią na laktozę, to samo w sobie również może wywołać alergię pokarmową. W dodatku soja jest produktem ciężkostrawnym, więc niektóre osoby, szczególnie te z problemami trawiennymi nie powinny po nie sięgać.

Zdrowe czy niezdrowe mleko sojowe?

Mleko sojowe jest zdecydowanie zdrowym zamiennikiem dla zwykłego mleka krowiego. Wykazuje szereg pozytywnych właściwości, jest doskonałe dla osób na diecie, wegetarian, którzy muszą dbać o odpowiedni poziom białka, a także osób z alergią na laktozę. Jest zdrowe, jednak należy je spożywać z umiarem i ostrożnością. Nie wszyscy mogą dobrze znosić soję, która może wywoływać alergię oraz inne dolegliwości. Istnieje także sporo przeciwników soi, uważających, że nie powinno się jej spożywać, przez wzgląd na to, że uprawy jej ziaren się modyfikowane genetycznie (GMO). Nadal toczone się liczne dyskusje na ten temat, a zdania są mocno podzielone. Jednak korzyści płynących z picia mleka sojowego jest wiele i niewątpliwie powinno się pamiętać o tym, by taki produkt znalazł się w naszej diecie.


  1. polana

    10 października

    Często piję mleko sojowe, kokosowe i migdałowe, bo tego od krowy nie mogę. Wiem, że nie są takie do końca zdrowe, no ale nie mam wyjścia. Czasami to najlepszy wybór.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.