READING

Jak opanować zdenerwowanie? Pokonaj stres w 5 krok...

Jak opanować zdenerwowanie? Pokonaj stres w 5 krokach

Kobietaw wianku moczy stopę w jeziorze

Zdenerwowanie potrafi sparaliżować myśli i sprawić, że poczujesz się jak w pułapce. Opanowanie stresu jest jednak rzeczą możliwą do osiągnięcia. Jeśli chcesz utrzymać nerwy na wodzy, spróbuj kilku sposobów.

1. Nakręć się pozytywnie

Negatywne myśli i złość pojawiająca się z byle powodu nie są sprzymierzeńcami w walce o mocne nerwy. Możesz kontrolować poziom zdenerwowania, poprzez ucieczkę od złych myśli, poprzez kreowanie w wyobraźni pozytywnych sytuacji. Dlaczego zawsze musi dziać się coś złego? przecież dobre momenty mogą przydarzać się częściej niż te negatywne. Wszystko zależy od poziomu Twojego życiowego optymizmu.

Kobiety trzymają kartoniki z namalowanym uśmiechem

Staraj się nie narzekać na otaczająca Cię rzeczywistość, ponieważ w ten sposób pogłębiasz tylko swoje niezadowolenie. Bycie wiecznym frustratem nie przyniesie pożytku Tobie ani innym.

2. Odpocznij od zgiełku

Przebywanie w miejscach pełnych hałasu nie wpływa dobrze na stan nerwów. Najlepiej przychodząc po pracy do domu, staraj się odseparować od źródeł dźwięku. Połóż się w zaciemnionym pokoju i uspokajaj skołatane myśli. Możesz w tym celu skorzystać z afirmacji typu „Jestem spokojny”, „Jestem wyciszony i zrelaksowany”. Sen jest cudownym lekiem jeśli chodzi o ukojenie nerwów. Śpiąc regenerujesz ciało i umysł, odcinasz się od źródeł wywołujących zdenerwowanie. Przed zaśnięciem możesz także posłuchać muzyki relaksacyjnej. Leżąc staraj się rozluźnić ciało i próbuj porządkować myśli.

Kobieta w dużym, pasiastym kapeluszu siedzi nad basenem

3. Planuj zadania na kolejny dzień

Stany nerwowe często biorą się z ogólnego chaosu, który może opanować Twoje myśli. Jeśli masz mnóstwo zadań do wykonania, w tym takie, które Cię przerastają, weź pustą kartkę papieru i spisz wszystko w takiej formie jaka przyjdzie ci do głowy. Zastanów się, które z zadań do wykonania wzbudzają w Tobie największe obawy i zadaj sobie pytanie dlaczego, potem możesz temu zadaniu przyporządkować numerek. Kiedy już będziesz mieć usystematyzowaną „mapę rzeczy” na kolejny dzień, usiądź wygodnie i zrelaksuj się w sposób, który najbardziej ci odpowiada.

4. Znajdź pasję

Twoje życie wcale nie musi się kręcić wyłącznie wokół pracy i obowiązków. Posiadanie własnego hobby jest wspaniałym sposobem na odstresowanie się, dodaje ponadto życiu kolorytu i sprawia, że codzienne małe niepowodzenia przestają urastać do rangi olbrzymich. Pamiętaj także, że posiadanie pasji nie powinno zagrażać innym sferom Twojego życia. Dobrze, jeśli będzie formą zrzucenia napięcia, ale nie metodą na funkcjonowanie. Zainteresowania nie powinny rozwijać się kosztem pracy i rodziny, ale być motorem napędowym do innych zadań.

Kolorowe pastele z angielskim napisem

5. Policz do dziesięciu

Zanim sytuacja całkowicie Cie przerośnie, spróbuj przerwać bieg swoich negatywnych myśli i policzyć do dziesięciu. Być może wtedy nie wypowiesz słów, których później możesz żałować. Licząc w myślach do dziesięciu, zaciskaj i rozluźniaj dłoń – sposób ten pełni funkcję hamulca zapobiegającego przykrym wydarzeniom.

Istnieje wiele sposobów walki z narastającym zdenerwowaniem, każdy powinien znaleźć metodę, która jest dla niego najlepsza. Uporządkowanie zajęć dnia następnego, wyciszenie, odpoczynek i powściągnięcie emocji są jednak nieodzowne, by odzyskać spokój. Pamiętaj także o pozytywnym myśleniu, nie przedstawiaj sobie kolejnego dnia w czarnych barwach, poproś siebie o więcej optymizmu!


  1. zaprawiony_w_boju

    30 listopada

    Najważniejsze to nie dać się zdominować przez stres i znaleźć sobie jakieś zajęcie które pozwoli nam się odstresować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.