READING

Jak poprawić myślenie? Sposoby, by wzmocnić pamięć...

Jak poprawić myślenie? Sposoby, by wzmocnić pamięć i koncentrację

Dziewczyna podtrzymuje kolorowe chmurki

Czujesz narastające zmęczenie, ciężko ci się skupić i masz kłopoty z pamięcią? Istnieją sposoby, by przywrócić mózgowi sprawność, a Tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Zobacz, co najbardziej stymuluje szare komórki.

1. Nakarm swój mózg

Odpowiednia dieta ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zjadaj codziennie garść nasion słonecznika lub dyni, a wzbogacisz organizm w węglowodany złożone- dzięki nim cukier jest uwalniany stopniowo do krwi i Twój mózg może go dobrze spożytkować. Brak witamin z grupy B osłabia pamięć i koncentrację, jedz dlatego fasolę, groch, ryby, orzechy (są one także bogate w lecytynę). Pożywienie ubogie w warzywa i owoce sprawi, że Twój mózg będzie pracował gorzej, osłabi się jego możliwość przyswajania informacji. Unikniesz takiej sytuacji stosując zróżnicowaną dietę, bogatą w minerały takie jak cynk, magnez, potas, fosfor, żelazo.

2. Dotleń szare komórki

Może nawet nie przypuszczasz, jak wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu ma ruch. Postaraj się codziennie przeznaczyć 30 minut na jakąś formę sportu np. spacer, bieganie, trening cardio. Ćwicz głęboko oddychając, a dotlenisz mózg i odzyskasz jasność myśli.3. Rozwiązuj szarady, zapamiętuj, czytaj

Wszelkie łamigłówki, szarady i krzyżówki stymulują pracę mózgu. Jak najczęściej rozwiązuj zadania matematyczne, językowe, logiczne. Również gra w scrabble czy rozwiązywanie sudoku powinno przynieść pozytywne efekty. Czytając wzmacniasz pracę mózgu – człowiek, by nie wypaść z dobrej formy powinien przeczytać przynajmniej dwie strony przed zaśnięciem. Staraj się także zapamiętywać twarze ludzi, wydarzenia, słówka z języka obcego.

Czarna głowa na tle kolorowych liczb

Jadąc samochodem zamiast słuchać muzyki włącz lekcję językową. Zapamiętuj położenie różnych przedmiotów w Twoim domu tj. kluczy, okularów, bibelotów.

4. Zsynchronizuj pracę półkul mózgowych

Wykonując oczami ósemki, sprawiasz, że obie półkule będą pracowały w takim samym rytmie. Jak najczęściej wódź oczami po horyzoncie, niech Twój wzrok przesuwa się z jednej strony na drugą. Jest to potrzebne nie tylko dla higieny wzroku, ale także pozwala nawilżyć gałki oczne, często wysuszone przez pracę przy komputerze. Jeśli jesteś leworęczny, wykorzystuj prawą rękę do wykonywania codziennych czynności np. przy myciu zębów, czesaniu się, mieszaniu herbaty. Zadania wymagające użycia rąk znacznie poprawiają pamięć i koncentrację.

Ręce ustawiają szachy na szachownicy

5. Szukaj informacji

Im częściej będziesz używać wyszukiwarek, tym poczujesz się bardziej sprawny intelektualnie. Wyszukiwanie informacji w internecie stymuluje szare komórki do wpisywania coraz bardziej trafnych fraz. Codzienne szukanie informacji w Internecie poprawia jakość kojarzenia, a jeśli dojdzie to do tego powtarzanie przeczytanych tekstów, jesteś w stanie znacząco wzmocnić pamięć.

Młody wiek nie zwalnia Cię z ciągłego ćwiczenia szarych komórek. Wiedz, że im więcej masz lat, tym pamięć i koncentracja bardziej szwankują. Jeśli jednak będziesz nieustannie gimnastykować mózg, odpowiednio się odżywiać, możesz zapobiec chorobie Alzheimera lub starczej demencji.


  1. alga

    27 września

    Mało komu chce się ruszać głową, nie mówiąc już o ćwiczeniu mózgu, a to pewnie przydałoby się niejednemu.

  2. Kola23

    5 października

    O!, gra w szachy to królewska rozrywka dla naszego mózgu. Dzieci w szkołach powinny uczyć się grać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.