READING

Jak myślą bogaci? Fakty i mity na temat bogaczy

Jak myślą bogaci? Fakty i mity na temat bogaczy

To, że fortuna kołem się toczy jest stwierdzeniem tak starym, że już prawie staje się truizmem, który wymyślili ludzie biedni, aby łatwiej im było znieść ubóstwo. Różnica między bogatymi a biednymi polega jednak nie na ich statusie, ale na sposobie myślenia i działania. Bogactwo jest marzeniem wielu, dla nielicznych jednak rzeczywistością. Bohater filmu „Skrzypek na dachu” śpiewał „Gdybym był bogaty…”, a zespół Abba też poświęcił kiedyś tematowi pieniędzy piosenkę. To jeszcze jeden dowód na to, jak bardzo kwestie pieniędzy są dla ludzi istotne. Wokół bogatych narosło też sporo niepochlebnych mitów, głównie rozpowszechnionych przez ludzi niezamożnych.

Egoiści i skąpcy

Ludzie bogaci wcale nie muszą być egoistami, jest wśród nich wielu wspaniałych przyjaciół, którzy potrafią być empatyczni i zrozumieć innych. Przykładem są anonimowi bogacze, którzy na przykład są fundatorami sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych dzieci. Nie jest też prawdą to, że bogacze są mizantropami, nie wszyscy oszczędzają pieniądze, by nigdy ich nie wydać. Większość z nich przeznacza spore sumy na własne pasje.

Banknoty o różnych nominałach i walutach

W czepku urodzeni

Wbrew pozorom ludzie bogaci rzadko bywają szczęśliwi. Dotykają ich te same problemy, które dotykają ludzi biednych z tym, że łatwiej uporać się z nimi bogatym, ponieważ na wiele rzeczy mogą sobie finansowo pozwolić. Odczuwają także mniej strachu w sytuacjach kryzysowych, nie są podszyci lękiem, że czegoś nie dadzą rady załatwić. Wszystkich ludzi borykają się jednak z chorobami, śmiercią, brakiem miłości. Pod tym względem bogactwo wcale nie wygrywa z ubóstwem.

Karierowicze i snoby

Ludziom bogatym mają prawo podobać się efektowne i modne ozdoby, meble, obrazy. Nie każda inwestycja bogacza jest aktem snobizmu. Niektórzy bogaci po prostu uważają za rzecz dla nich normalną i oczywistą, że kupują to, co im się podoba. Chociaż wcale nie musi to być wystawność na pokaz. Nie każdy bogacz jest też karierowiczem, wielu z nich do dużych pieniędzy doszło poprzez ciężką pracę. Istnieją także przykłady ludzi bogatych z pokolenia na pokolenie, czyli na ich bogactwo wpływ miało po prostu odziedziczenie fortuny

Nastawieni na sukces

Dla ludzi bogatych nie istnieje pojęcie „losu”, wierzą że tylko od nich zależy jak potoczy się ich życie. Podczas gdy niezamożni wciąż narzekają na to, że na nic nie mają, bogacze oszczędzają zarobione pieniądze, często inwestują i pomnażają majątek. Nie znaczy to jednak, że nie są skorzy do pomocy. Ludzie bogaci lubią zadbać o swoja przyszłość, to fakt, ale nie wszyscy za wszelką cenę dążą do obranego celu, łamiąc etyczne zasady.

Skrzynia pełna papierowych pieniędzy i monet

Głupi i niewykształceni

Bogactwo wcale nie musi oznaczać głupoty, a wręcz przeciwnie. Nie wszyscy bogaci doszli do dużej ilości pieniędzy dzięki sprytowi i tupetowi. Niektórzy wręcz zdobyli wykształcenie na wielu prestiżowych uczelniach. Przez ludzi bogatych często przemawia także doświadczenie, ponieważ potrafią lepiej od biednych podpatrywać i oceniać relacje międzyludzkie. Wiedzą, że światem rządzą chciwość i pieniądze, więc lepiej rozumieją też sytuację na rynku.

Mity na temat ludzi bogatych częściowo biorą się z naiwności biednych, którzy często sądzą że człowiek musi żyć z tym, z czym się urodził. W społeczeństwie powstało wiele stereotypów, które są krzywdzące dla ludzi bogatych, każdy człowiek ma przecież wolną wolę i możliwość wyboru swojej drogi życiowej.


  1. Marek

    5 października

    Znam ludzi bogatych, którzy potrafią być normalni. Nie okazują wszem i wobec, że mają mnóstwo kasy.

  2. Nie_za_bogata

    10 października

    Nie ulega wątpliwości, że pieniądze psują ludzi, zwłaszcza ich nadmiar. znam kilka osób które nigdy nie narzekają na brak pieniędzy i zdecydowanie nadają na innych falach niż ja oraz inni ludzie na podobnym do mnie poziomie ekonomicznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.