READING

Jak leczyć migrenę? 7 sposobów, by pokonać ból gło...

Jak leczyć migrenę? 7 sposobów, by pokonać ból głowy

Na fioletowym tle kobieta trzyma sie za skronie

Stres, nieodpowiednia dieta, aura- te czynniki mogą powodować migrenę. Jest ona ciężką dolegliwością neurologiczną, z którą można poradzić sobie domowymi sposobami. Jest to możliwe jednak tylko po konsultacji z lekarzem. Migrena potrafi skutecznie utrudnić codzienne życie, dlatego dowiedz się co robić, by wyeliminować ból.

1. Zaopatrz domową apteczkę w kilka leków przeciwbólowych

Jeśli Twoja migrena ma dość lekki przebieg, możesz spróbować zażyć paracetamol, ibuprofen lub pochodne kwasu acetylosalicylowego. Pamiętaj jednak, by nie zażywać większej ilości leków niż jest napisane w ulotce. W wypadku kiedy należysz do tych pechowców,u których migrena przebiega z wymiotami i światłowstrętem, leki bez recepty niewiele zdziałają.

Różowe tabletki w blistrze

2. Połóż się w zaciemnionym pokoju i uciskaj skronie

Wyeliminuj wszelkie źródła światła i zasłoń w pokoju okna żaluzjami lub roletami. Połóż się wygodnie i postaraj się zasnąć, ponieważ jeśli zaśniesz, leki przeciwbólowe będą miały szansę skuteczniej zadziałać. Gdy jednak sen nie nadchodzi, możesz spróbować delikatnie uciskać tętnicę skroniową, w której zlokalizował się ból.

3. Nie używaj mocnych perfum i kadzidełek

Może to zabrzmieć absurdalnie, ale jeśli skropisz się zbyt ostrym zapachem, możesz dostać ataku migreny. Staraj się używać delikatnych, kwiatowych zapachów. Pamiętaj też, by nie zawierały w składzie piżma. Nie zapalaj świec zapachowych i kadzidełek (zwłaszcza tych o mocnych, orientalnych aromatach), ponieważ one również mogą spowodować, że pojawi się atak migreny. Poproś także rodzinę, by nie używała intensywnych perfum/

4. Unikaj sytuacji stresowych i relaksuj się

Jeśli to możliwe, staraj się nie prowokować sytuacji, które mogą być stresogenne. Nie przepracowuj się także (ogranicz ilość godzin spędzanych przed ekranem komputera). Po dniu pełnym wrażeń postaraj się zrelaksować, zacznij np. ćwiczyć jogę lub medytować.

Czerwone strzałki wskazują twarz kobiety

5. Pilnuj diety

Zła dieta potrafi także prowadzić do pojawienia się bólu migrenowego. Unikaj kawy, alkoholu i wina, produktów takich jak banany, twarde sery, jogurty, orzechy. Staraj się także nie dopuszczać do omijania posiłków lub ograniczania jedzenia. Jedz regularnie- najlepiej 5-6 posiłków dziennie.

6. Wysypiaj się

Odpowiednia ilość snu może także mieć wpływ na to czy przydarzy Ci się atak migreny. Staraj się pilnować higieny snu, ale nie przesadzaj z ilością przesypianych godzin, ponieważ mogą one mieć skutek odwrotny do zamierzonego.

7. Stroń od źródeł hałasu

Staraj się nie słuchać głośno muzyki w słuchawkach, zamykaj rano okna, by hałas nie wtargnął do środka. Jeśli tylko możesz unikaj supermarketów, dyskotek i miejsc, gdzie hałas jest bardzo nasilony.

Stosując się do powyższych rad jesteś w stanie częściowo poradzić sobie z migrenowym bólem głowy. Pamiętaj jednak – jeśli Twoje objawy nasilą się, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Dbanie o higienę życia może Ci pomóc tylko doraźnie, natomiast wiele zależy także od działań lekarza, który dostosuje swoje leczenie do Twoich objawów.


  1. martusia

    30 listopada

    Kiedy ja mam migrenę to kładę się na płasko i robię zimny okład ale zastosuję się do powyższych wskazówek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.