READING

Co to są parabeny? Fakty i mity na temat parabenów...

Co to są parabeny? Fakty i mity na temat parabenów

Kilka probówek z różową cieczą

Pewnie czytając składy kosmetyków nieraz natknęłaś się na nazwy takie jak propyloparaben, metyloparaben, butyloparaben, etyloparaben. Parabeny są estrami kwasu parahydroksybenzoesowego. Wykorzystuje się je do konserwowania kremów, balsamów do ciała, maseczek, kosmetyków kolorowych, ale w ostatnim czasie zaczęły wzbudzać wiele kontrowersji związanych z ich niekorzystnym oddziaływaniem na organizm człowieka. Warto, abyś wiedziała, które sądy o parabenach są prawdziwe i czego powinnaś się wystrzegać.

Powodują alergie i podrażnienia – mit

Jeśli kwestia wystąpienia alergii wywołanej obecnością parabenów spędza Ci sen z powiek, nie obawiaj się, ponieważ konserwanty te są jedną z najlepiej przebadanych substancji. Parabeny mają działanie antyseptyczne, są stosowane także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Tak naprawdę reakcje alergiczne wywołane tymi konserwantami są bardzo rzadkie. W przemyśle kosmetycznym parabeny stosowane są już prawie 50 lat.

Mogą wywoływać raka piersi – mit

Jeśli masz pewne obawy dotyczące stosowania kosmetyków z parabenami, najlepiej sięgnij do przeprowadzonych badań popartych konkretnymi wynikami. W 2004 roku w próbkach komórek pobranych od 20 kobiet chorych na raka wykryto obecność parabenów. Badanie to rozpętało istna burzę i spowodowało masowy wzrost publikacji na temat tych konserwantów. Szczególnie nagonce poddane zostały dezodoranty i antyperspiranty, natomiast badania wykazały, że są one nie tylko źródłem występowania parabenów, ale także innych substancji toksycznych.

Wiązanie chemiczne na otwartej dłoni

Zagrażają bezpieczeństwu człowieka – mit

Nie zapominaj, że każdy kosmetyk, który został dopuszczony do obiegu musiał być zarejestrowany i przebadany. W 2004 roku w próbkach komórek pobranych od 20 kobiet chorych na raka wykryto obecność parabenów. Badanie to rozpętało istna burzę i spowodowało masowy wzrost publikacji na temat tych konserwantów. Szczególnie nagonce poddane zostały dezodoranty i antyperspiranty, natomiast badania wykazały, że są one nie tylko źródłem występowania parabenów, ale także innych substancji toksycznych.

Nie wpisują się w eko trend – fakt

Jeśli nie jesteś fanką ekostylu, używasz kosmetyków drogeryjnych, prawdopodobnie nie wiesz nawet dlaczego zwróciłaś w ogóle uwagę na parabeny w kosmetykach. Szum medialny wywołany w ostatnim czasie moda na powrót do natury ma duży wpływ na opinię na temat parabenów. Zauważ, że producenci coraz częściej umieszczają na opakowaniach kosmetyków napis „paraben free”. Zbyt duże nagłośnienie istnienia kosmetyków organicznych, naturalnych i eko, powoduje, że konsumenci zaczęli baczniej przyglądać się różnym substancjom konserwującym.

Pojemniki laboratoryjne z kolorowymi cieczami

Zaburzają gospodarkę hormonalną i niszczą florę bakteryjną – fakt

Parabeny bardzo szybko wnikają w warstwę podskórną (tłuszczową) i kumulują się w niej. Mogą mieć także działanie proestrogenne wpływające na zaburzenie prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Pamiętaj jednak, że działanie to dotyczy dużej ilości parabenów – jeśli będziesz używać naraz balsamu i kremu z parabenami, możesz poczuć ich zgubny wpływ. Prawdą jest też to, że parabeny niszczą dobrą florę bakteryjną. Ich zadaniem jest ochrona przed drobnoustrojami, wpływ ten jednak działa w dwie strony- chroni i niszczy równocześnie.

Są niebezpieczne dla dzieci – fakt

Jeśli wybierasz kosmetyki dla dzieci, staraj się, by nie miały w składzie parabenów. Delikatna skóra Twojej pociechy może zostać podrażniona, co Tobie raczej się nie przydarzy. Wbrew pozorom w kosmetykach dla dzieci parabenów jest najwięcej, więc chcąc kupować środki delikatniejsze możesz popaść w błędne koło.

Mając wiedzę na temat parabenów, staraj się wyeliminować te kosmetyki, które zawierają ich najwięcej, nikt nie każe stać Ci się od razu ekomaniaczką. Nie musisz też wymieniać całej kosmetyczki, wystarczy, że ograniczysz używanie opisanych konserwantów.


  1. Masajka

    5 października

    Wszędzie są już te parabeny. Ale w sumie myślałam, że one bardziej szkodzą.

  2. was

    5 października

    Niezła rozkmina na ich temat, gratulacje dla autora.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.