Czytasz

Dlaczego ludzie palą papierosy?

Dlaczego ludzie palą papierosy?

Przyczyn faktu, że ludzie palą papierosy może być bardzo wiele, jedną z głównych jest stres. Powszechnym zjawiskiem jest redukowanie napięcia poprzez palenie, nie jest to jednak jedyna przyczyna, dla której ludzie palą. Postarajmy się zatem poszukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego ludzie palili i palą papierosy?”

Po co ludzie sięgali po papierosy dawniej, po co sięgają dziś?

O ile u kobiet palenie papierosów jest swego rodzaju rozładowaniem stresu, mężczyźni po nikotynę sięgają z przyczyn behawioralnych – jest to trzymanie papierosa w dłoni, nawyk wdychania dymu papierosowego. Istnieje jednak wiele bodźców, które popychają ludzi do palenia papierosów, choć jako główne z nich można uznać chęć odczuwania przyjemności, chęć pozbycia się stresu, ciekawość. Już Aztekowie palili papierosy by wprowadzić się w dany stan umysłu, traktowali palenie także jako środek przeciwbólowy czy lek na zawroty głowy. Z początku w Europie nikotyna uznawana była za lekarstwo, dopiero XX wiek uświadomił ludzkości jej zgubny wpływ na zdrowie.

Dlaczego młodzi ludzie palą papierosy?

Dla młodych ludzi palenie papierosów wiąże się z postawą nonkonformistyczną, niezależnością, próbą samookreślenia się. Do zwiększenia liczby palaczy wśród młodych ludzi przyczynił się także fakt, że na terenie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz palenia tytoniu, a jak wiadomo to co przynajmniej częściowo zakazane staje się bardziej kuszące. Reklamy jednak nie śpią, tylko kuszą kolorowymi opakowaniami, które z pewnością każdy nastolatek ma ochotę kupić. W filmach postać outsidera zwykle przedstawiana jest jako palącego nałogowo mężczyznę. Dla młodych dziewcząt natomiast palenie może oznaczać identyfikowanie się z wyzwoloną femme fatale.

Badacze dowiedli jednak, że osoby uprawiające sporty, bardzo aktywne nie maja aż tak wielkiego pociągu do papierosów. U kobiet palenie także wiąże się z niezadowoleniem z własnej figury – dwie trzecie dziewczyn marzy o tym, by być szczuplejszą, więc decydujące znaczenie ma tu także czynnik psychologiczny.

Kobieta pali papierosa

Co motywuje palaczy?

Palacze jako jeden z głównych powodów, dla których sięgają po papierosa wymieniają poprawę nastroju. Młode dziewczyny, które marzą o tym, by mieć figurę Naomi Campbell rzeczywiście wyszczuplają się paląc papierosy, ale nie zważają na to, że ich paznokcie i zęby żółkną, psuje im się cera (staje się szara i ziemista). A warto, by palące papierosy nastolatki zadały sobie pytanie czy paląc zyskują coś w oczach chłopaków? Nie bez wpływu na fakt, że ludzie sięgają po papierosy jest działanie pod wpływem grupy. Jeśli wielu znajomych pali, to dlaczego też nie spróbować, tym bardziej, że w towarzystwie papierosy smakują o wiele lepiej. Poza tym palacze są przekonani o tym, że w każdej chwili mogą rzucić palenie, co umniejsza powagę wpływu nikotyny na ich zdrowie. Większość osób, które palą czuje się bardziej na luzie, bardziej pewna siebie.

Młodzi ludzie, którzy sięgają po nikotynę uzależniają się o wiele szybciej niż dorośli. Jeśli nastolatek zacznie palić na przykład w wieku 14 lat, jego długość życia może być krótsza nawet o 20 lat. Do tego wszystkiego warto doliczyć jeszcze kłopoty zdrowotne, co skłania do refleksji na temat tego, czy warto uczyć się palenia, które niszczy zdrowie i uzależnia.


  1. Kredka

    7 sierpnia

    Ludzie palą z różnych powodów, zresztą palenie to nałóg, zaczniesz, a potem nie umiesz przestać i pali się ze stresu, na uspokojenie i tak dalej. Paskudny nałóg.

  2. Sylwia

    1 kwietnia

    Co to za brednie, glownym powodem jest oczywiscie uzaleznienie !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *