Dlaczego ludzie palą papierosy?

Chłopak pali papierosa

Przyczyn faktu, że ludzie palą papierosy może być bardzo wiele, jedną z głównych jest stres. Powszechnym zjawiskiem jest redukowanie napięcia poprzez palenie, nie jest to jednak jedyna przyczyna, dla której ludzie palą. Postarajmy się zatem poszukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego ludzie palili i palą papierosy?”

Po co ludzie sięgali po papierosy dawniej, po co sięgają dziś?

O ile u kobiet palenie papierosów jest swego rodzaju rozładowaniem stresu, mężczyźni po nikotynę sięgają z przyczyn behawioralnych – jest to trzymanie papierosa w dłoni, nawyk wdychania dymu papierosowego. Istnieje jednak wiele bodźców, które popychają ludzi do palenia papierosów, choć jako główne z nich można uznać chęć odczuwania przyjemności, chęć pozbycia się stresu, ciekawość. Już Aztekowie palili papierosy by wprowadzić się w dany stan umysłu, traktowali palenie także jako środek przeciwbólowy czy lek na zawroty głowy. Z początku w Europie nikotyna uznawana była za lekarstwo, dopiero XX wiek uświadomił ludzkości jej zgubny wpływ na zdrowie.

podobny temat:  Fakty i mity na temat kotów

Dlaczego młodzi ludzie palą papierosy?

Dla młodych ludzi palenie papierosów wiąże się z postawą nonkonformistyczną, niezależnością, próbą samookreślenia się. Do zwiększenia liczby palaczy wśród młodych ludzi przyczynił się także fakt, że na terenie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz palenia tytoniu, a jak wiadomo to co przynajmniej częściowo zakazane staje się bardziej kuszące. Reklamy jednak nie śpią, tylko kuszą kolorowymi opakowaniami, które z pewnością każdy nastolatek ma ochotę kupić. W filmach postać outsidera zwykle przedstawiana jest jako palącego nałogowo mężczyznę. Dla młodych dziewcząt natomiast palenie może oznaczać identyfikowanie się z wyzwoloną femme fatale.

Badacze dowiedli jednak, że osoby uprawiające sporty, bardzo aktywne nie maja aż tak wielkiego pociągu do papierosów. U kobiet palenie także wiąże się z niezadowoleniem z własnej figury – dwie trzecie dziewczyn marzy o tym, by być szczuplejszą, więc decydujące znaczenie ma tu także czynnik psychologiczny.

podobny temat:  Co znaczy być niezależnym? Jak zdobyć niezależność?

Kobieta pali papierosa

Co motywuje palaczy?

Palacze jako jeden z głównych powodów, dla których sięgają po papierosa wymieniają poprawę nastroju. Młode dziewczyny, które marzą o tym, by mieć figurę Naomi Campbell rzeczywiście wyszczuplają się paląc papierosy, ale nie zważają na to, że ich paznokcie i zęby żółkną, psuje im się cera (staje się szara i ziemista). A warto, by palące papierosy nastolatki zadały sobie pytanie czy paląc zyskują coś w oczach chłopaków? Nie bez wpływu na fakt, że ludzie sięgają po papierosy jest działanie pod wpływem grupy. Jeśli wielu znajomych pali, to dlaczego też nie spróbować, tym bardziej, że w towarzystwie papierosy smakują o wiele lepiej. Poza tym palacze są przekonani o tym, że w każdej chwili mogą rzucić palenie, co umniejsza powagę wpływu nikotyny na ich zdrowie. Większość osób, które palą czuje się bardziej na luzie, bardziej pewna siebie.

podobny temat:  Co znaczy być niezależnym? Jak zdobyć niezależność?

Młodzi ludzie, którzy sięgają po nikotynę uzależniają się o wiele szybciej niż dorośli. Jeśli nastolatek zacznie palić na przykład w wieku 14 lat, jego długość życia może być krótsza nawet o 20 lat. Do tego wszystkiego warto doliczyć jeszcze kłopoty zdrowotne, co skłania do refleksji na temat tego, czy warto uczyć się palenia, które niszczy zdrowie i uzależnia.


podobne treści

  1. Kredka

    7 sierpnia

    Ludzie palą z różnych powodów, zresztą palenie to nałóg, zaczniesz, a potem nie umiesz przestać i pali się ze stresu, na uspokojenie i tak dalej. Paskudny nałóg.

  2. Sylwia

    1 kwietnia

    Co to za brednie, glownym powodem jest oczywiscie uzaleznienie !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.