READING

Co znaczy być niezależnym? Jak zdobyć niezależność...

Co znaczy być niezależnym? Jak zdobyć niezależność?

Grupa skaczących ludzi

Niezależność to bardzo ważna cecha, którą przypisuje się zarówno przywódcom, ludziom sukcesu, jak również tym, którzy są szczęśliwi i realizują swoje pasje i marzenia. Od najmłodszych lat jesteśmy nauczani samodzielności w kwestiach wyborów i samodzielnego działania na różnych polach. Warto być niezależnym, ale co to jest niezależność i jak ją osiągnąć?

Niezależność czyli co?

Jestem samodzielny, samowystarczalny, potrafię podejmować decyzje, nie uzależniając ich do opinii innych ludzi. Jest to także, a może przede wszystkim odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za innych. Człowiek niezależny, to człowiek, który zna swoje prawa i jest pewny swoich wartości, który potrafi się zachować odpowiednio w danej sytuacji, podejmować właściwe i słuszne decyzje i podejmować je samodzielnie, nie pod naciskiem czy pod cudze dyktando. To również zaufanie do samego siebie, wiara we własne możliwości i świadome kierowanie swoim życiem, a nie podporządkowywanie się komuś lub czemuś. Są różne rodzaje niezależności, jedną z nich jest niezależność finansowa, ale nie tylko, ponieważ dotyczy to każdej sfery naszego życia.

podobny temat:  Fakty i mity na temat kotów

Niezależność czyli ja?

Przede wszystkim poznaj siebie i swoje wartości. Znajomość siebie oraz własnych możliwości pozwala nam na bycie niezależnym, ważne jest więc, by obserwować samego siebie, swoje zachowania i reakcje. Dobrze jest wiedzieć kim się jest, czego się pragnie i do czego dąży. Mając listę własnych najważniejszych wartości, będzie się wiedziało, w którą stronę powinno się podążać. Należy zaakceptować siebie i co ważniejsze, ciągle się doskonalić i dążyć do zdobywania nowej wiedzy. To ważne by być pewnym swoich przekonań i nie dać się wciągnąć w chaos codzienności, która oferuje nam masę obrazów, starających się nam narzucić własne zasady.

Karteczki z napisami dobry i zły

Asertywność

Bycie niezależnym, to wierność sobie oraz odpowiednie stosunki z innymi ludźmi. Asertywność jest ważna, ponieważ pozwala wyznaczać jasne i konkretne granice, dzięki czemu nie pozwoli się na to, by inni ludzie wchodzili nam na głowę i mówili, co mamy robić, tym samym odbierając nam możliwość wyboru. Nie można wszystkim dogodzić i nawet nie powinno się tego próbować, bo to tylko odbierze nam energię, którą można zdecydowanie lepiej spożytkować. Trzeba również pamiętać o tym, że samemu decydując o swoim życiu, wystawiamy się na atak ze strony pozostałych ludzi którym może się to nie podobać. Należy się przed tym bronić i nie dać się zwieść opiniom innych.

podobny temat:  Dlaczego ludzie palą papierosy?

Twój wybór, twoje życie

Wszystko zależy od ciebie. Podążaj za marzeniami, znaj swoje mocne strony i staraj się udoskonalać. Ważne jest pozytywne myślenie i chęci. Osoby wolne i niezależne same o sobie decydują, nie są ograniczone opiniami innych ludzi, a już z pewnością te opinie nie mają żadnego wpływu na ich decyzje. To my wiemy kiedy i co powinniśmy zaczynać oraz potrafimy sami się zatrzymać. Żyjmy teraźniejszością, a nie przeszłością, która może nas hamować. Przeszłość to zamknięta księga i choć ważne jest, by umieć uczyć się na własnych błędach, nie powinno to być dla nas ciężarem. Przede wszystkim jednak należy działać, a bierność nie jest przyjacielem żadnej osoby niezależnej. Jak ty nie zdecydujesz, to zrobi to ktoś za ciebie, a wówczas skutki mogą być różne.

podobny temat:  Dlaczego ludzie palą papierosy?

podobne treści

  1. hxq

    4 października

    niezależność to nastawienie, sposób bycia, wcale nie są potrzebne do tego pieniadze, to tylko rzecz przywiązana do przyziemnych mechanizmów rządzących tym światem, nie innym!

  2. Puma

    10 października

    Dla każdego oznacza to coś innego. Dla mnie to pewnego rodzaju wolność i swoboda w określonych zakresach. To możliwość decydowania o samej sobie bez względu na to, co myślą inni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.