READING

Narzędzia do majsterkowania na lata, czyli jakość ...

Narzędzia do majsterkowania na lata, czyli jakość vs cena w skrzynce z narzędziami

Narzędzia różnego rodzaju

Kupno narzędzi to nie lada wyzwanie i wiele osób staje przed dylematem – kupić tańsze narzędzia czy jednak sięgnąć po te droższe? Czy będą one lepsze i czy rzeczywiście cena równa się jakości? Na co warto zwracać uwagę kupując narzędzia? Warto jest rozważyć te wszystkie pytania i kilka razy się zastanowić zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup.

Na co zwracać uwagę przy kupnie narzędzi?

Każdy szanujący się majsterkowicz dużą uwagę zwraca na to, co posiada w swojej skrzynce na narzędzia. Chodzi tu nie tylko o ilość, czyli cały zestaw narzędzi przydatny do najróżniejszych czynności remontowo-budowlanych, ale także o ich jakość. Jeżeli kupujemy sprzęt, chcemy by był on dobry, by nam służył i sprawdzał się w pracy jak najlepiej, bo wtedy każdy remont czy naprawa są o wiele prostsze i przyjemniejsze. Dlatego warto zwracać na to uwagę, a już na pewno warto pamiętać, że wysoką jakością wykonania narzędzi mogą się pochwalić także polskie firmy (zobacz na: koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia), co tym bardziej powinno zachęcić wszystkich do sięgania właśnie po nie. Spokojnie można być budowlanym patriotą.

Jakość kontra cena narzędzi – jak to wygląda?

Zdania względem cen i jakości bywają bardzo podzielone. Niektórzy twierdzą, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością, ale nie ma się co oszukiwać, w wielu przypadkach ma to jednak ogromne znaczenie i tak też jest w przypadku narzędzi. Narzędzie, którymi będziemy się posługiwać powinny być trwałe, wytrzymałe i efektywne, a co za tym idzie, materiały, z których będą wykonane muszą być naprawdę porządne, aby sprostań naszym oczekiwaniom oraz nadawać się do użytku przez długi czas. A lepsze narzędzia, to także i droższe materiały oraz technologie, co za tym idzie, jeżeli chcemy naprawdę porządną wiertarkę czy nawet zwykły młotek, muszą one kosztować nieco więcej, niż najtańsze ich modele.

Wiertarka i młotek polskiej firmy

Jak ocenić jakość narzędzi?

Często bywa to trudne do określenia. Najlepiej jest dokładnie czytać informacje od producentów, choć dla przeciętnego człowieka dokonanie takiej dobrej oceny nie jest łatwe, bo i tu potrzeba doświadczenia. Przydatne bywają również parametry techniczne urządzeń, ale i w tym wypadku potrzebna jest choć minimalna wiedza, którą majsterkowicze ci mniej i bardziej doświadczeni jednak posiadają. Jest to szczególnie ważne w przypadku elektronarzędzi zarówno tych mniej, jak i bardziej profesjonalnych. Warto również zaznaczyć, że moc urządzenie nie jest jego wyznacznikiem jakości. Za to istotnym potwierdzeniem jakości może też być także sprawdzona i pewna firma, bo producent także chce dbać o swoją markę.

Czy materiał ma znaczenie w przypadku narzędzi?

Oczywiście, że ma znaczenie. Dobrze jest pamiętać o tym, że przy produkcji narzędzi wykorzystuje się tak zwaną stal narzędziową, która dodatkowo dzieli się jeszcze na trzy grupy w zależności od przeznaczenia, czyli: do pracy na zimno, na gorąco oraz stal szybkotnąca. Przy narzędziach ręcznych użyty materiał to tylko stal do pracy na zimno, przy czym tu jest jeszcze podział na stal niestopową (węglową) i stopową. Stal niestopowa wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz twardością. Często jednak w przypadku zestawów narzędzi trzeba czegoś więcej, czyli muszą być użyte stopu metali. Jakie to stopy? Jest to przede wszystkim stal chromowo-wanadowa oraz znacznie silniejsza i wytrzymalsza stal chromowo-molibdenowa.

Akcesoria do narzędzi wysokiej jakości

Jakość narzędzi a bezpieczeństwo

Warto postawić na wysoką jakość narzędzi, nawet jeżeli trzeba byłoby wydać trochę więcej pieniędzy. Oczywiście zawsze można trafić na wadliwy sprzęt, ale jeżeli sięgniemy po sprawdzonych producentów z wyższej półki, szanse na to będą bardzo małe. Oprócz rzecz jasna wygody użytkowania i znacznej pomocy w pracy, jakość narzędzi ma też duże znaczenie pod względem bezpieczeństwa. Dobrze wykonane narzędzia będą właściwie leżeć w naszych rękach, nie będą się wyślizgiwać, będą poręczne, wygodne, a żadne z elementów nie będzie zagrażał ani nam, ani otoczeniu. O tym także warto pamiętać.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.