READING

Jak wybierać wkrętarkę? Co powinna mieć wkrętarka?...

Jak wybierać wkrętarkę? Co powinna mieć wkrętarka?

Narzędzie wiertarka

Wśród urządzeń przydatnych w remoncie i na budowie, na pewno warto wymienić wkrętarkę, której nie może zabraknąć z naszej skrzynce narzędziowej. Producenci proponują nam kilka typów urządzeń, o różnej mocy i przeznaczeniu. Czym kierować się przy wyborze wiertarko-wkrętarki akumulatorowej? Na co zwracać uwagę?

Jak działa wkrętarka?

Mówiąc najprościej wkrętarki są urządzeniami elektrycznymi, które wyposażone są w specjalny mechanizm służący do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów i innych elementów złącznych. Najpopularniejszym rodzajem tych urządzeń, z pewnością są jednak nie same wkrętarki, a wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, jak ten model: koelnerpolska.pl/produkt/mn-91-102-wiertarko-wkretarka-akumulatorowa-18-v-li-ion/modeco-expert. Dzięki takiemu urządzeniu można nie tylko wkręcać i wykręcać, ale także robić wcześniej dziury z pomocą wiertła, które następnie będzie można wypełnić odpowiednią śrubą i to z użyciem jednego narzędzia. To znacząco ułatwia sprawę i dlatego cieszy się tak dużą popularnością wśród mniej i bardziej doświadczonych majsterkowiczów.

Jakie rodzaje wkrętarek wyróżniamy?

Podział wkrętarek jest dosyć prosty i można go podzielić na dwie główne kategorie: akumulatorowe i stacjonarne. Czym one są i jaka jest ich charakterystyka? Wkrętarki akumulatorowe są urządzeniami przenośnymi, które zasilane są przez akumulator. Z kolei wkrętarki stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, muszą być podłączone do sieci, co za tym idzie, ich możliwości mobilne są zdecydowanie mniejsze. Częściej mimo wszystko spotyka się ten pierwszy tym sprzętu z racji jego większej wygody, szczególnie gdy chcemy z nich korzystać z domu czy też jego okolicy i często się przenosimy.

Wiertarko-wkrętarki są przede wszystkim narzędziami akumulatorowymi, jednak w zależności od producenta, mogą się od siebie różnić.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Jaka moc wiertarko-wkrętarki?

Jest kilka istotnych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając wiertarko-wkrętarkę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej moc, która może wahać się od 3,6 V do 36 V. Im niższa moc, tym mniejsze możliwości. Narzędzia z mocą do 10 V wykorzystywane są przede wszystkim jako wkrętarki, a wiercenie wykonywać można jedynie na miękkich materiałach jak drewno. Jak przy poważniejszych pracach lepsze będą wiertarko-wkrętarki o mocy do 14 V. Mocniejszy sprzęt przeznaczony jest już raczej dla profesjonalistów.

Znaczenie momentu obrotowego dla wiertarko-wkrętarki

Oczywiście, że ma znaczenie. Zdecydowana większość wkrętarek mam możliwość regulacji prędkości obrotu, jak również jego kierunku oraz opcję sprzęgła bezpieczeństwa (samoczynne wyłączenie po przekroczeniu wcześniej założonego momentu obrotowego). Na urządzeniu prędkość obrotowa zaznaczona jest literami Nm i ważne jest to, by wybrany przez nas sprzęt miał ją nie mniejszą nić 5 Nm. Warto też pamiętać, że w przypadku szybkości obrotu należy ją dostosowywać do wielkości śrub.

Wkrętarka i wiertarko-wkrętarka

Która bateria akumulatorowa jest lepsza dla wkrętarki?

W tym momencie można spotkać się z trzema rodzajami akumulatorów stosowanych we wkrętarkach i wiertarko-wkrętarkach. Są to:

  • Niklowo-kadmowe – najstarszy dostępny akumulator o pojemności do 2,0 Ah; jest tani, do tego szybko się ładuje;
  • Metalowo-wodorkowe – ma większą pojemność bo ok 3,0 Ah, ładuje się dłużej, ale nie ma pamięci ładowania, więc nie trzeba czekać, aż całkiem się rozładuje, zanim się ją podłączy do ładowarki;
  • Litowo-jonowe – to obecnie najnowsza generacja akumulatorów dostępnych na rynku posiadający czujniki poziomu naładowania, pojemnością do 4.0 Ah, jak również jest najdroższy ze wszystkich pozostałych; nie ma też pamięci ładowania;

Jakie akcesoria powinna mieć wkrętarka?

Oprócz mocy czy prędkości obrotów ważne są także akcesoria przydatne do wkrętarek. Na pewno potrzebne będą tutaj bity, czyli końcówki służące do wkręcania śrub i wkrętów. Gdy mamy do czynienia z wiertarko-wkrętarką, konieczne będą także wiertła dopasowane do mocy urządzenia i z różnymi końcówkami, w zależności od materiału, w którym mają wiercić. Przydatna będzie także ładowarka, a także dodatkowy, zapasowy akumulator, gdyby była konieczność wymiany.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.