READING

Co warto obejrzeć na Górnym Śląsku?

Co warto obejrzeć na Górnym Śląsku?

Dworzec kolejowy w Katowicach

Górny Śląsk wbrew pozorom jest województwem, które ma w zanadrzu wiele do zaoferowania, trzeba tylko umieć szukać, a z pewnością trafi się na prawdziwe perełki. To zabytki architektoniczne, technologiczne, jak również ciekawe miejsca i przyroda, którą warto zobaczyć. To cała masa miejsc i jeszcze więcej atrakcji. Co warto zobaczyć na Śląsku?

Nikiszowiec i inne atrakcje Katowic

Nikiszowiec to stare osiedle robotnicze, które jest unikatem na skale europejską. Osiedle zbudowane na początku XX wieku jest jak zatrzymane w czasie, które są niezwykłymi zabytkami architektonicznymi. Nie można również zapomnieć o hali NOSPRu, która jest niezwykłym budynkiem i potrafi zachwycić. Dodatkowo wokół niej powstało miejsce spacerowe, gdzie można także odpocząć, poczytać. Jest to Strefa Kultury, gdzie znajdują się nowe, ciekawe architektonicznie budynki. Tuż obok znajduje się Muzeum Śląskie, z możliwością obejrzenia ekspozycji związanych z historią Górnego Śląska. Nie można również zapomnieć o słynnym Spodku, czyli hali widowiskowo-sportowej, gdzie często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Jedno z najważniejszych, a może i najważniejszy zabytek na Śląsku. Jest to kopalnia zamknięta już od paru lat, jednakże została ona w pełni udostępniona do zwiedzania dla turystów, co było chyba najlepszym z możliwych pomysłów. Można zobaczyć jak wygląda kopalnia od środka, zjechać górniczą szolą i zobaczyć jak działają maszyny górnicze. To także liczne wystawy, jak również podziemny pub, gdzie można zjeść i wypić. Kopalnia Guido jest jednym z obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Jest to miejsce, które zdecydowanie trzeba zobaczyć.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Leśny Park Niespodzianek to niezwykłe miejsce na mapie Górnego śląska, mieszczące się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim. Niezwykłe pod względem przyrodniczym oraz ze względu na fakt, iż można tam ciekawie spędzić czas całą rodziną w otoczeniu zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku, a także dające możliwość bezpośredniego z nimi obcowania. Jest to swego rodzaju ogród zoologiczny, ale na tyle nietypowy, ponieważ zwierzęta żyją tu na wolności, a co za tym idzie, można spotkać na swojej drodze sarnę i nakarmić ją prosto z ręki. Wycieczka po Parku daje możliwość zapoznania się ze zwierzętami, zdobycie wiedzy o przyrodzie oraz przede jest to sposób na świetną rozrywkę.

Zamek w Pszczynie

Jest to miejsce, która zdecydowanie warto odwiedzić. Pszczyński zamek to dawna rezydencja magnacka, w której obecnie znajduje się muzeum. Jest to bardzo stary obiekt, którego historia sięga aż XI wieku, jednak obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w XIX stuleciu. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie nie ma żadnych śladów zniszczeń z czasów II WŚ, a wszelkie wyposażenie znajdujące się we wnętrzu ostało się zupełnie nietknięte. Nie można również zapomnieć o parku angielskim, który otacza zamek i jest naprawdę przepięknym, urokliwym miejscem. Często można tam zastać młode pary, które właśnie tam robią sobie ślubne sesje zdjęciowe.

Pałac w Pszczynie i widok rzeźby lwa

Wiele atrakcji

Ciężko jest wymienić wszystkie atrakcje i miejsca, które warto odwiedzić na Śląsku, ponieważ jest ich zbyt wiele. Wymienione tutaj są tylko niewielkim ułamkiem tego, co województwo może zaoferować. Warto więc również na własną rękę poszukać informacji oraz miejsc wartych obejrzenia i nie jest to wyprawa na dzień czy dwa. Aby móc zwiedzić wszystko potrzeba co najmniej kilku odwiedzin.


  1. Mieszkanka_Śląska

    1 grudnia

    Śląsk ma wiele ciekawych zakątków ale niewiele osób o tym pamięta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.