Co warto zobaczyć w Katowicach?

Widok na dworzec w Katowicach

Katowice to dla wielu osób miejsce, które kojarzy się wyłącznie z kopalniami. Jednakże jest to o tyle krzywdzące, że stolica Górnego Śląska ma się czym pochwalić zarówno w sferze zabytków, oryginalnej architektury, przyrody, jak i wydarzeń kulturalnych. Sprawdźmy zatem, co warto zobaczyć w Katowicach. Co umieścić na planie zwiedzania? Odpowiedź poniżej.

Katowicka Strefa Kultury

Katowice zmieniają swój wizerunek. Grunty po niedziałających już kopalniach zostają zaadaptowane na nowe sposoby. Tak, by zapewnić mieszkańcom i turystom atrakcyjną strefę do życia. Na gruzach kopalni „Gottwald” w Dębie – najstarszej dzielnicy stolicy Górnego Śląska – powstała galeria handlowa Silesia City Center, a pomiędzy słynnym „Spodkiem” a nowopowstałymi budynkami na terenach byłej kopalni „Katowice” – Strefa Kultury. W jej skład wchodzą:

  • Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” – to niemalże symbol miasta, swym wyglądem nawiązuje do statku kosmicznego. Powstał w 1971 roku, a wtedy był największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Dzisiaj odbywają się tam najważniejsze imprezy artystyczne i sportowe.
  • Międzynarodowe Centrum Kongresowe to miejsce, które nie jest udostępniane do zwiedzania, natomiast służyć ma organizatorom targów, konferencji, kongresów i innych imprez kulturalnych z udziałem publiczności. To, co najbardziej zachwyca to bryła budynku i jej trawiasty dach, nazywany „Zieloną Doliną”.
  • Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pretenduje do miana najbardziej nowoczesnego obiektu muzycznego w Polsce, a nawet – całej Europie. Wciąż zdobywa liczne nagrody. Sala koncertowa ma dość niezwykły kształt, który sprawia, że widownia jest znacznie bliżej artystów. Tuż obok budynku znajduje się „tańcząca fontanna” oraz niewielki park. Pełni nie tylko reprezentatywną funkcję, ale i wypoczynkową. Zachęca do spędzania tam wolnego czasu, zwłaszcza, że często odbywają się tam imprezy.
  • Muzeum Śląskie – zaskakujące jest, że większość kondygnacji budynku znajduje się pod ziemią. To tam znajdują się wszystkie ekspozycje. Pomiędzy budynkami dawnej kopalni postawiono jedynie szklane boksy doświetlające wnętrza – to dzięki nim możliwe jest oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo że znajdują się ponad 14 metrów pod ziemią. W muzeum możemy zobaczyć galerię sztuki polskiej od 1800 roku, galerię plastyki nieprofesjonalnej, bardzo ciekawą wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, a także zabytki „Centrum Scenografii Polskiej” oraz ekspozycje czasowe. Co najciekawsze, na terenie muzeum znajduje się wieża wyciągowa szybu kopalnianego „Warszawa”, która zamieniona została w taras widokowy. Z niej roztacza się widok na całe miasto.
  • Widok na katowicki spodek

    Szlak Zabytków Techniki (osiedle Nikiszowiec i Giszowiec, Szyb Wilson)

    W Katowicach znajdują się trzy miejsca, które zaliczone zostały do zabytków techniki: osiedle robotnicze Nikiszowiec, Giszowiec i Szyb Wilson, który obecnie stanowi jedną z największych galerii w Europie Środkowej. To, co zachwyca w Nikiszowcu, to przede wszystkim nietypowa zabudowa. Całe osiedle z czerwonej cegły zostało wpisane na listę „Pomników Historii” przez Prezydenta RP. Drugie – Giszowiec, realizuje projekt „miasta-ogrodu”. Historia jego powstawania jest bardzo bogata, jednakże to, o czym warto wspomnieć to fakt, że jego zabudowę wzorowano na projektach chat wiejskich, dlatego jest tak odmienna i ciekawa zarazem.

    Katowicka kopalnia

    Szlak Moderny

    Wszystkich pasjonatów architektury z pewnością ucieszy Szlak Moderny, dzięki któremu można zobaczyć zabytkowe budynki tamtych czasów. Trasa ma długość około 5,5 kilometra. Znajdziemy na niej 16 budynków, w pobliżu których zostały ustawione infokioski z prezentacją multimedialną. Wśród tych najokazalszych wymienić należy: kościół garnizonowy, monumentalny gmach Sejmu Śląskiego w którym obecnie mieszczą się urząd wojewódzki i marszałkowski, dawny gmach Urzędów Niezespolonych – dzisiaj Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, a także dość awangardowe budynki mieszkalne, w tym 60-metrowy tzw. „Drapacz Chmur”.

    Zielone tereny Katowic

    „Zielone płuca Śląska”

    To, co zaskakuje, gdy dowiadujemy się nieco więcej o Katowicach to fakt, że blisko połowa obszaru miasto to tereny zielone. Oddychać pełną piersią można nie tylko w Lesie Murckowskim będącym pozostałością po Puszczy Śląskiej, ale też w Parku Kościuszki, Dolinie Trzech Stawów i w Parku Śląskim, gdzie odwiedzający mają do dyspozycji zoo, wesołe miasteczko, a nawet – kolej linową „Elka”, dzięki której park można podziwiać z lotu ptaka.

    Jak widać – w Katowicach jest co zobaczyć. Świetnie spędzą tu czas zarówno pasjonaci wielkich wydarzeń, jak i miłośnicy natury. Obok zabytków i nowych, imponujących budowli – mamy tutaj klimatyczne knajpki, ogromne galerie handlowe i tereny zielone, które zachęcają do aktywności.


    1. kleo

      3 października

      Teraz w Katowicach to jest naprawdę sporo do zobaczenia. A obowiązkowy jest NOSPR, MCK oraz Muzeum Śląskie. Szkoda, że nie wspomniano tu o Muzeum Historii Katowic, które ma naprawdę ciekawy wystawy.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.