Co to są licówki porcelanowe?

Dentysta leczący pacjenta

Białe równe zęby? Piękny uśmiech prosto z ekranów telewizora? Wszystko zarezerwowane tylko dla gwiazd, które obdarzają nas swoim uśmiechem i chwaląc swoimi niesamowicie pięknymi zębami? Tak naprawdę każdy może postarać się o to, by jego zęby wyglądały idealnie i miały ten najbardziej pożądany koloryt – od tego są właśnie licówki porcelanowe. Tylko czym one są? I dla kogo?

Czym są licówki porcelanowe?

Mówiąc najprościej są to bardzo cieniutkie płytki porcelany przyklejane bezpośrednio do zęba. Ważne jest przede wszystkim to, że są one wytrzymałe, elastyczne oraz odznaczają się dużą odpornością przeciw osadzaniu się kamienia nazębnego, dzięki czemu zęby się nie przebarwiają i pozostają białe. Licówki odpowiadają także za korektę wizualną zębów, dzięki czemu są one równe, bez szpar i wykrzywień. To bardzo popularny zabieg, ale trzeba pamiętać, że licówki porcelanowe musi wykonywać doświadczony stomatolog (smigiel.net/zabiegi/licowki-porcelanowe), aby efekt końcowy był zadowalający, a zęby wyglądały naturalnie.

Co dają licówki na zębach?

Licówki mocowane na zębach są w stanie naprawić wszystkie niedoskonałości estetyczne. Przede wszystkim zaś ich kolor, dzięki czemu uzębienie ma tą niesamowitą białą barwę. Poprawiają także kształt zębów, więc te stają się zdecydowanie równiejsze i są odpowiedzialne również za to, by ukształtować ich odpowiednią długość. Dodatkowo licówki służą także odbudowie brakujących fragmentów uzębienia, a dzięki temu można się cieszyć naturalnym wyglądem i połyskiem zębów. Trzeba również dodać, że porcelana jest jest materiałem obojętnym dla naszego organizmu, a więc nie wywołuje żadnych alergii ani innych negatywnych efektów.

Licówki porcelanowe przed i po zabiegu

Jak wygląda zabieg zakładania licówek?

Przede wszystkim przed przeprowadzeniem zabiegu wszystkie zęby powinny być wyleczone. W następnej kolejności ustala się razem z pacjentem wizję tego, jak mają wyglądać zęby, jaki ma być ich kształt i kolor. Wiąże się to najczęściej z przygotowaniem projektu i wizualizacji, żeby zobaczyć, jak w efekcie może później to wyglądać. Ponieważ licówki są nakładane na zęby, te muszą być najpierw delikatnie oszlifowane, oczywiście z użyciem znieczulenia, a następnie zakłada się licówki. Trzeba pamiętać, że licówki porcelanowe mogą być zakładane przede wszystkim na zęby żywe. Istnieje też możliwość zakładania licówek bez szlifowania, wówczas ząb jest jedynie polerowany.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zakładania licówek?

Choć licówki porcelanowe są zabiegiem bardzo mało inwazyjnym i niezwykle bezpiecznym, istnieje również lista przeciwwskazań do ich wykonania. Przede wszystkim odradza się licówki w przypadku chorób dziąseł i przyzębia, a także, gdy dany ząb był leczony kanałowo. Równie istotnym argumentem jest również zbyt duże przebarwienie zębów, za mała ilość szkliwa, a także bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami). W takich wypadkach dentysta może odmówić licówek i ewentualnie zaproponować inne rozwiązania.

Jakie są zalety licówek porcelanowych?

Są zdecydowanie tańsze od koron, choć ich cena zależy też od materiałów, z których są wykonane. Zabiegi są wykonywane jedynie w celach estetycznych i są przyklejane na zdrowe zęby za pomocą specjalnego kleju. Oprócz licówek porcelanowych wyróżniamy jeszcze akrylowe, kompozytowe, ceramiczne, pełnoceramiczne oraz ręcznie malowane. Licówki nie ulegają przebarwieniom, a także co jest ważne, są odporne na uszkodzenia mechaniczne.


 1. Adelajda

  3 października

  Czy licówki mogą zastępować implanty? Czy to się wyklucza, bo w sumie z implantami mamy do czynienia wtedy, kiedy już zęba w ogóle nie ma. Jaka jest między nimi różnica?

 2. budowlaniec

  5 października

  Implant to ząb mocowany do dziąsła, a licówki do zęba, tak to widzę jako budowlaniec, który chciałby mieć i jedno i drugie 🙂

 3. kolka

  24 lipca

  Różnica jest dosyć pora, z tego co widzę na zdjęciu, ale pewnie też sporo kosztuje

 4. Łukasz

  22 lipca

  Ze wszystkich rodzajów licówek pełnoceramiczne wyglądają najbardziej naturalnie. Doceniam zalety, a sam zabieg nie wydaje się skomplikowany. Zastanawiam się tylko jak długo takie licówki mi posłużą? Czy za kilka lat trzeba je wymienić?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.