READING

Materiały budowlane, które warto znać i rozróżniać...

Materiały budowlane, które warto znać i rozróżniać – nazwy, przeznaczenie, zastosowanie

remont fachowiec budowlany

Kiedy w Twoim domu coś trzeszczy, pęka i odpada, to wiesz, że już najwyższa pora na remont, który odkładasz od kilku lat. Niezależnie do tego, czy sam masz zamiar zająć się najbardziej niezbędnymi naprawami, czy też zlecisz to komuś, warto posiąść przynajmniej podstawową wiedzę o materiałach budowlanych. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, czego tak naprawdę potrzebujesz i gdzie można dostać to w dobrej cenie. Zapraszam do przewodnikach po materiałach budowlanych dla opornych.

1. Fugi i silikony do uszczelnienia

Kiedy zabierasz się za kompleksowy remont łazienki, to zwykle skupiasz się na wyborze płytek i sprzętów sanitarnych. To oczywiste, ponieważ to właśnie te elementy decydują o wyglądzie tego pomieszczenia. Ważnym detalem estetycznym jest również fuga, dzięki której jesteśmy w stanie podkreślić charakter łazienki. Jej zadanie nie ogranicza się jednak jedynie do ładnego wyglądu. Przede wszystkim chroni ona ścianę przed wilgocią i powstawaniem grzybów. Fugi i inne materiały budowlane najwygodniej przeglądniesz w sklepach online (stukpuk.pl/materialy-budowlane.html), ponieważ w ten sposób możesz dokładnie sprawdzić ich skład i dowiedzieć się, czy dobrze ochronią Cię przed rozwojem pleśni w Twoim domu.

Profesjonalne narzędzia budowlane

Do uszczelnienie przestrzeni sanitarnych wykorzystywany jest również silikon. Stosuje się go zawsze w tych miejscach, gdzie dochodzi do bezpośredniego i częstego kontaktu z wodą. Aplikuje się go w prosty sposób za pomocą specjalnego pistoletu. Jeśli z czasem pojawią się na nim czarne plamki, to znak że konieczna okaże się na pewno wymiana uszczelnienia, ponieważ doszło do zainfekowania pleśnią.

2. Kleje – najważniejsza jest zaprawa

Większość z Was pewnie kojarzy reklamę najsłynniejszego kleju do układania płytek i terakoty. To hit nie tylko reklamowy, ale i budowlany. Wystarczy trochę wody i otrzymujemy praktyczną zaprawę, dzięki której możemy rozpocząć podstawowe prace budowlane w kuchni lub łazience. Przy wyborze odpowiedniego kleju warto zwrócić uwagę na jego przyczepność, a także czas wiązania. Druga z tych cech jest szczególnie istotna przy układaniu płytek na ścianie.

3. Gładzie i tynki. Czym się różnią?

Kiedy chcemy mieć proste ściany w domu, sięgamy po gładzie lub tynki. Dla laika nie ma między nimi żadnej różnicy. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Tynki gipsowe są zdecydowanie tańsze i prostsze w nałożeniu. To, czy otrzymamy idealnie prostą ścianę zależy jednak od umiejętności fachowca, który będzie go nakładał. Każda nierówność będzie bowiem łatwa do zauważenia. Nie jest to również materiał wykończeniowy.

Takim materiałem jest oczywiście gładź. Często stosuje się ją również bezpośrednio na tynku. Jej gruboziarnista struktura sprawia, że można dzięki niej uzyskać naprawdę proste ściany. Jest ona jednak droższa od samego tynku. Wybór odpowiedniego materiału zależny jest więc od zasobności naszego portfela, jak i od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać.


  1. W trakcie remontu

    3 października

    Tynki są tańsze i prostsze w nałożeniu? Niby od kiedy? Gładź może nakładać każdy, a do tynków trzeba wziąć specjalistę. No i raczej tynki mało kto nakłada, bo nie ma takiej potrzeby, chyba, ze ściany są naprawdę nierówne i „podziurawione”, Choć wtedy zawsze można zdecydować się na karton gips. W ogóle bym tych dwóch materiałów do siebie nie porównywała, bo służą zupełnie do czego innego.No i jak się kładzie tynki, to potem i tak na nie daje się gładź.

  2. dana

    5 października

    Teraz żeby zrobić zakupy trzeba znać się na materiałach, czy różni się silikon od akrylu? Kto wie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.