READING

Jak napisać list motywacyjny? 4 proste porady

Jak napisać list motywacyjny? 4 proste porady

Człowiek piszący na kartkach

List motywacyjny, to obok CV drugi najważniejszy składnik dokumentacji aplikacyjnej. Bardzo często się zdarza, że nie jest on wymagany i wystarczy sam życiorys, jednak gdy już przyjdzie co do czego i trzeba będzie go napisać, najczęściej napotykamy opór ponieważ nie mamy pojęcia jak się za to zabrać. O czym powinno się pamiętać przy tworzeniu tego dokumentu?

Sztuka pisania

Rzadko się zdarza, by pracodawcy wymagali listów motywacyjnych. Podyktowane jest to tym, że mało kto potrafi taki list stworzyć, co więcej stworzyć go w sposób poprawny. Nikt nie chce decydować o wyborze kandydata tylko na podstawie listu, ponieważ źle napisany list nie musi oznaczać, że dana osoba się nie nadaje na stanowisko. Z drugiej strony, jeżeli już jakaś firma wymaga takiego dokumentu należałoby się postarać bo dobrze napisany list może być gwarancją zatrudnienia.

Co napisać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że list motywacyjny nie jest powtórzeniem informacji z CV, a kalki typu kopiuj-wklej nie przejdą. Jeżeli już powołuje się na dane z CV to należy je rozwijać, bo trzeba pamiętać, że list to dokument, który ma na celu udowodnienie rekruterowi, że nadajemy się na dane stanowisko, a co za tym idzie, całość musi się odwoływać właśnie do wymagań postawionych przez pracodawcę. Jeżeli więc skończyłeś jakąś szkołę, to napisz, co z niej wyniosłeś, albo opisz czego się nauczyłeś na poprzednim stanowisku pracy, co przemawia za twoją kandydaturą. Treść listu to przede wszystkim przedstawienie swoich umiejętności i doświadczenia oraz cech, które będą przydatne w pracy. Musisz udowodnić, że to stanowisko jest właśnie dla Ciebie.

Człowiek piszący na klawiaturze

Cechy listu

Każdy list motywacyjny powinien być stworzony pod daną ofertę pracy, błędem jest napisanie jednego listu i wysyłanie go do różnych firm. Każde stanowisko wymaga innych umiejętności czy kompetencji, więc każdy taki dokument powinien różnić się przynajmniej szczegółami. Trzeba również pamiętać o tym, by zmieniać adresatów, jeżeli wysyła się więcej listów do różnych firm. Należy również w treści zaznaczyć, skąd dowiedzieliśmy się o ofercie, to też jest ważna informacja dla pracodawcy. Kolejna ważna rzecz, o której powinno się pamiętać, to napisanie wyjaśnienia dlaczego wybrałeś akurat tę firmę i dlaczego starasz się o tą posadę. Można wyjaśnić dlaczego chce się pracować na tym stanowisku i dlaczego Ci na tym zależy.

Wybierz mnie

Musisz przedstawić swoją kandydaturę, pokazać, że nadajesz się na to stanowisko i jesteś właśnie tą osobą, którą poszukuje pracodawca. Innymi słowy przedstawić siebie tak, by pracodawca był przekonany, że to właśnie ciebie szuka i będzie z tego wyboru zadowolony. Przedstawiając swoje cechy charakteru wystrzegajmy się zwykłego wymieniania listy standardowych cech – posługując się nimi, najlepiej sięgać po przykłady, np. „praca na poprzednim stanowisku nauczyła mnie sumienności i staranności w wykonywaniu swoich zadań”. Przedstaw swoje doświadczenie, nawet jeżeli nie jest bezpośrednio związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, ale miało na ciebie wpływ.

Zakończenie

Należy podziękować i wyrazić nadzieję na zaproszenie do spotkania i rozmowy oraz dokładniejszego przedstawienia swojej osoby. W sieci jest wiele wzorów listów motywacyjnych, jednak korzystanie z gotowców nie jest zbyt dobrze postrzegane, można się nimi posiłkować, ale nie powinno się ich kopiować w całości. Należy również pamiętać o długości – list motywacyjny nie powinien być zbyt długi i powinien się mieścić na jednej stronie A4.


  1. mikrobus

    27 września

    Od listów motywacyjnych teraz zaczyna się powoli coraz bardziej odchodzić, ale jednak warto umieć je pisać. Niestety mało kto to potrafi.

  2. Róża

    6 października

    Ciekawy artykuł. List motywacyjny naprawdę często pomaga w zdobyciu pracy, wiem bo sama to przetestowałam. Dziwne jest to, że nie każdy pamięta o tym, aby go dołączyć do aplikacji. Tym sposobem sami sobie likwidują szansę na znalezienie dobrej pracy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.