READING

Jak rozmawiać z ludźmi? Tajemnice dialogu

Jak rozmawiać z ludźmi? Tajemnice dialogu

Sylwetki twarzy

Jedną z podstawowych form komunikacji międzyludzkiej jest rozmowa. Wydaje się to być oczywiste, jednak może się znaleźć wielu ludzi, którzy mają z tym wyraźny problem. Nie potrafią nawiązać rozmowy, podtrzymać ją, nie czują się w niej swobodnie i najczęściej nie mają pojęcia jak to robić. Zdarza się, że się boją kontaktów z innymi ludźmi. Jak powinno się rozmawiać z ludźmi tak, by się nie bać i by być dobrze zrozumianym?

Pierwszy kontakt

Dialog to podstawa komunikacji i prędzej czy później każdy musi wziąć w nim udział, nawet w czasie najprostszych czynności życiowych, jak wyjście do sklepu. Największy problem polega jednak na tym, że najczęściej ludzie nie wiedzą o czym mogliby mówić, uznają, że nie mają nic ciekawego ani mądrego do powiedzenia, często wiąże się to z niską samooceną i strachem przed wyśmianiem. Należy sobie uświadomić, że to, co my myślimy i sądzimy, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością i zarówno nasze otoczenie, jak i my sami mamy bardzo bogatą bazę tematów do rozmowy. Nawiązanie rozmowy to nic innego jak słuchanie drugiej osoby i szukaniem wspólnego tematu, na który można by zacząć konwersować. Najważniejszy jest pierwszy krok, podjęcie decyzji, a w konsekwencji działania.

Rozmowa nasza codzienność

Każdy, nawet największy mruk czy milczek ma potrzebę rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Przełamanie pierwszych lodów bywa trudne, tak jak nawiązanie rozmowy, ale gdy poznaje się drugą osobę lepiej, wówczas następuje większe otwarcie się na innych, a tym samym znacznie lepiej i łatwiej jest rozmowę nawiązywać i ją podtrzymywać. Jeszcze łatwiej jest, gdy jesteśmy zorientowani na konkretny cel, do którego dążymy i na który chcemy rozmawiać. Rozmowa to także wymienianie opinii i myśli, jak również słuchanie. Trzeba być świadomym tego o czym się rozmawia, dodatkowo słuchanie innych jest związane z okazywaniem względem nich szacunku, nikt w końcu nie lubi rozmawiać do ściany.

Rozmawiający ludzie

Kontakt z rozmówcą

Ważne jest, by była to aktywna rozmowa. To nie tylko słuchanie, ale także szereg innych czynności, jak potakiwanie głową, drobne gesty, uśmiechy, cała mimika twarzy. Rozmawiając, patrzymy na rozmówcę i pokazujemy, że nie tylko słuchamy, ale i interesujemy się rozmową. Ważna jest również obserwacja rozmówcy i tego, jak on się zachowuje, by w ten sposób móc się do niego dostosować. Należy również pamiętać, by słuchać do końca i nie przerywać. Tego nikt nie lubi, najlepiej czekać do końca wypowiedzi, aż do przerwy i wówczas się odezwać, dopytać czy wyjaśnić niejasności. Przede wszystkim trzymać się również jednego tematu i nie skakać „z kwiatka na kwiatek” ponieważ to zaburza porządek konserwacji. Oczywiście wolno prowadzona rozmowa o „niczym” rządzi się nieco innymi prawami i w gruncie rzeczy może doprowadzić do wielu ciekawych sytuacji.

Rozmawiaj

Rozmowa to podstawa naszego życia w kwestii kontaktów międzyludzkich. Warto się przełamywać i starać się nawiązywać konwersacje z innymi ludźmi, dzięki temu nie tylko poznajemy nowe osoby, ale również możemy dowiedzieć się wiele ciekawych, zabawnych czy pouczających rzeczy, jak również osiągnąć wiele znaczących celów. Nawet osoba nieśmiała i mruk są w stanie to zrobić, wystarczy małymi kroczkami przełamywać własne opory i nie bać się ludzi, bo oni nie są tacy straszni jak nam się wydaje.


  1. Krzychu

    7 października

    Niedługo sztuka rozmowy w ogóle zaniknie. Przynajmniej tej prawdziwej rozmowy – ludzie będą do siebie już tylko pisać mejle i SMS-y.

  2. Christiana

    10 października

    Trzeba wybadać swojego rozmówce, na początku nie należy być zbyt wylewnym tylko trzeba wyczuć rozmówce i oceni na jakie tematy można z nim rozmawiać, a jakich unikać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.