READING

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Kobieta w okularach i rozwianych włosach

Coraz większa ilość ludzi zaczyna nosić okulary. Kiedyś ich posiadanie równało się przynależnością do kujonów, ponieważ tylko oni, ciągłą nauką psuli wzrok. W dodatku nie kojarzyły się zbyt dobrze i początkowo zwyczajnie wyglądały brzydko. Wiele się jednak zmieniło i dziś można przebierać w różnych kształtach i kolorach. Jak dobrać okulary, by wyglądały dobrze?

Dobór okularów a kształt twarzy

Nie każdemu pasują te same okulary. Gdy jedna osoba może w nich wyglądać oszałamiająco, inna po ich założeniu może się nieprzyjemnie skrzywić i uznać, że wygląda to paskudnie. Wszystko jest zależne od tego jaki kształt twarzy posiadamy. Dobrze dobrane okulary są w stanie zniwelować pewne niedoskonałości, a podkreślić pozytywne cechy, natomiast źle dobrane będą uwydatniać wady.

Owalny kształt twarzy

Jest to najprawdopodobniej jeden z najlepszych kształtów, ponieważ w tym przypadku pasuje praktycznie każdy model oprawek. Takie osoby mogą się nazywać prawdziwymi szczęściarzami. Mimo wszystko nawet tutaj powinno się przestrzegać pewnych reguł i nie wybierać zbyt dużych i szerokich, ponieważ mogą one znacząco odciągać wzrok od twarzy.

Kwadratowy kształt twarzy

Taka ukształtowana twarz charakteryzuje się przede wszystkim bardzo ostrymi i mocnymi rysami, zwłaszcza w okolicach szczęki, szerszym czołem oraz wyraźniejszymi kościami policzkowymi. W tym wypadku powinno się więc wizualnie łagodzić te ostrości, dlatego najczęściej polecane są oprawki o kształcie lekko zaokrąglonym, zwane też „kocimi” lub owalnym, najlepiej trochę szerszymi. Bardzo dobrze wyglądają też oprawki mające tylko górną część ramki.

Kobieta w okularach

Trójkątny (sercowaty) kształt twarzy

Ten typ twarzy również charakteryzuje się ostrymi rysami i zaznacza się tu mocno ostry podbródek oraz szerokie czoło. Jest to dość spory kontrast, który można załagodzić właściwymi oprawkami. W tym wypadku najlepiej nadają się okulary o dość mocno zarysowanych oprawkach, by podkreślić oczy. Dobrze pasują te o kształcie motylowatym, z uniesionymi górnymi brzegami i bez dolnych ramek albo tzw „kocie oczy”. Ostre rysy twarzy należy załagodzić owalnymi krawędziami.

Okrągły kształt twarzy

Twarz o okrągłym kształcie wyróżnia się tym, że nie posiada wyraźnych rysów. W takim wypadku, najczęściej poleca się oprawki będące kontrastem dla twarzy, czyli o kształcie prostokątnym lub inne będące ostrzej zarysowane. W ten sposób optycznie wydłuży się twarz i nada jej nieco więcej ostrości. Można również sięgnąć po oprawki będące w ostrzejszych barwach.

Podłużny kształt twarzy

Kształt tej twarzy charakteryzuje się przede wszystkim kanciastymi, ostrymi rysami o prostych policzkach oraz dość dużym nosie. Tutaj okulary powinny optycznie skrócić twarz, a najlepiej nadają się do tego oprawki zaokrąglone, dość wąskie, ale za to znacznie szersze, wychodzące poza linie twarzy. Dobrze jest również pamiętać o tym, by były one nisko osadzone, najlepiej w połowie wysokości twarzy.


  1. Okularnica

    1 grudnia

    Dobrze wiedzieć bo zawsze mam problem z dobraniem okularów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.