Czytasz

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Coraz większa ilość ludzi zaczyna nosić okulary. Kiedyś ich posiadanie równało się przynależnością do kujonów, ponieważ tylko oni, ciągłą nauką psuli wzrok. W dodatku nie kojarzyły się zbyt dobrze i początkowo zwyczajnie wyglądały brzydko. Wiele się jednak zmieniło i dziś można przebierać w różnych kształtach i kolorach. Jak dobrać okulary, by wyglądały dobrze?

Dobór okularów a kształt twarzy

Nie każdemu pasują te same okulary. Gdy jedna osoba może w nich wyglądać oszałamiająco, inna po ich założeniu może się nieprzyjemnie skrzywić i uznać, że wygląda to paskudnie. Wszystko jest zależne od tego jaki kształt twarzy posiadamy. Dobrze dobrane okulary są w stanie zniwelować pewne niedoskonałości, a podkreślić pozytywne cechy, natomiast źle dobrane będą uwydatniać wady.

Owalny kształt twarzy

Jest to najprawdopodobniej jeden z najlepszych kształtów, ponieważ w tym przypadku pasuje praktycznie każdy model oprawek. Takie osoby mogą się nazywać prawdziwymi szczęściarzami. Mimo wszystko nawet tutaj powinno się przestrzegać pewnych reguł i nie wybierać zbyt dużych i szerokich, ponieważ mogą one znacząco odciągać wzrok od twarzy.

Kwadratowy kształt twarzy

Taka ukształtowana twarz charakteryzuje się przede wszystkim bardzo ostrymi i mocnymi rysami, zwłaszcza w okolicach szczęki, szerszym czołem oraz wyraźniejszymi kościami policzkowymi. W tym wypadku powinno się więc wizualnie łagodzić te ostrości, dlatego najczęściej polecane są oprawki o kształcie lekko zaokrąglonym, zwane też „kocimi” lub owalnym, najlepiej trochę szerszymi. Bardzo dobrze wyglądają też oprawki mające tylko górną część ramki.

Kobieta w okularach

Trójkątny (sercowaty) kształt twarzy

Ten typ twarzy również charakteryzuje się ostrymi rysami i zaznacza się tu mocno ostry podbródek oraz szerokie czoło. Jest to dość spory kontrast, który można załagodzić właściwymi oprawkami. W tym wypadku najlepiej nadają się okulary o dość mocno zarysowanych oprawkach, by podkreślić oczy. Dobrze pasują te o kształcie motylowatym, z uniesionymi górnymi brzegami i bez dolnych ramek albo tzw „kocie oczy”. Ostre rysy twarzy należy załagodzić owalnymi krawędziami.

Okrągły kształt twarzy

Twarz o okrągłym kształcie wyróżnia się tym, że nie posiada wyraźnych rysów. W takim wypadku, najczęściej poleca się oprawki będące kontrastem dla twarzy, czyli o kształcie prostokątnym lub inne będące ostrzej zarysowane. W ten sposób optycznie wydłuży się twarz i nada jej nieco więcej ostrości. Można również sięgnąć po oprawki będące w ostrzejszych barwach.

Podłużny kształt twarzy

Kształt tej twarzy charakteryzuje się przede wszystkim kanciastymi, ostrymi rysami o prostych policzkach oraz dość dużym nosie. Tutaj okulary powinny optycznie skrócić twarz, a najlepiej nadają się do tego oprawki zaokrąglone, dość wąskie, ale za to znacznie szersze, wychodzące poza linie twarzy. Dobrze jest również pamiętać o tym, by były one nisko osadzone, najlepiej w połowie wysokości twarzy.


  1. Okularnica

    1 grudnia

    Dobrze wiedzieć bo zawsze mam problem z dobraniem okularów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *