Czy telefony komórkowe są szkodliwe?

Telefon komórkowy trzymany w dłoni

Telefony komórkowe towarzyszą nam w naszym życiu codziennym już od ładnych kilkunastu lat. Obecnie nikt nie może sobie wyobrazić wyjścia z domu bez telefonu, a współczesna technologia poszła tak bardzo do przodu, że używane przez nas komórki posiadają wiele funkcji, mających za zadanie ułatwienie nam życia. Często jednak pada pytanie – czy telefony komórkowe są zdrowe dla naszego życia?

Niebezpieczne fale elektromagnetyczne

Telefony komórkowe wytwarzają pole elektromagnetyczne w zakresie fal radiowych, które mają duży wpływ na otoczenie, zwłaszcza że odpowiadają za podnoszenie temperatury ciała. Najbardziej narażony na fale jest nasz mózg w trakcie rozmów telefonicznych. Długotrwałe trzymanie aparatu przy głowie wpływa na nasz mózg, podnosząc jego temperaturę. W prawdzie jest to nieznaczna zmiana, ale dla funkcjonowania tego organu dość istotna. Bliski kontakt telefonu z głową, sercem czy innymi częściami ciała, może doprowadzić do wytworzenia się nowotworu oraz innych dolegliwości, które mogą się ujawnić dopiero po pewnym czasie. Wielu naukowców bije więc na alarm, starając się zwrócić powszechną uwagę na zagrożenie jakie towarzyszy nam codziennie, zwłaszcza że nie tylko telefony, ale i anteny komórkowe montowane na wielu budynkach, które także wypełniają nasze otoczenie falami elektromagnetycznymi.

Wpływ komórek na organizm

Wszystkie negatywne skutki, jakie może przynieść korzystanie z telefonów komórkowych dotyczy przede wszystkim ich długotrwałego wykorzystywania. Na przykład w trakcie długiej, ponad półgodzinnej rozmowy. Gdy zdarzy się to raz na jakiś czas, nie powinno być problemu, jednak gdy mamy tendencje to częstych i długich rozmów, wówczas powinno się nad tym poważnie zastanowić. Częste użytkowanie może w przyszłości wywołać szereg problemów zdrowotnych, neurologicznych, kardiologicznych czy układu oddychania, a to tylko kilka przykładów. Komórki mogą również mieć wpływ na problemy ze snem, a także osłabiać kości. Bardzo często mówi się także, aby nie nosić telefonów w kieszeniach spodni. Dlaczego? Jeżeli chodzi o mężczyzn, mogą one przyczyniać się w zmniejszenia płodności. Pomimo jednak faktu, iż wśród wielu naukowców panują dość sprzeczne opinie na temat szkodliwości, należy zachować wszelką ostrożność.

Kobieta rozmawiająca przez telefon komórkowy

Przezorny zawsze ubezpieczony

Niewątpliwie telefony mogą wpłynąć na nasze zdrowie niekorzystnie, w taki czy inny sposób. Można się kłócić co do tego, jakie konkretnie wywołują choroby, jednak ich związek niektórymi dolegliwościami jest bezsporny. Jest to jednak do uniknięcia, a przynajmniej da się zminimalizować wpływ, jaki niesie ze sobą korzystanie z komórek. Jak można to zrobić? Bardzo prosto. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie trzymać telefonu cały dzień i noc blisko ciała, ponieważ wówczas jesteśmy narażeni na ciągłe oddziaływanie fal. Powinno się wystrzegać bardzo długich rozmów, a jak już się je prowadzi, to warto często przemieszczać telefon z jednego ucha do drugiego, albo jeżeli jest taka możliwość, korzystać z telefonów stacjonarnych. Trzeba również pamiętać o tym, by ograniczać kontakt telefonu z dziećmi, które powinny z nich korzystać tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Wszystkie dotychczas przeprowadzone badania dotyczyły osób dorosłych, więc ich oddziaływanie na dzieci może być poważniejsze.

Warto pamiętać o zdrowym rozsądku i o tym, że wszystko z czym mamy do czynienia na co dzień, nawet jeżeli są to tak powszechne w użyciu komórki, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie. Zdecydowanie lepiej jest więc bardziej uważać i zapobiegać ewentualnym skutkom, niż potem, po latach, zajmować się ich leczeniem.


  1. Izydora

    10 października

    Oczywiście, że telefony są szkodliwe. emitują szkodliwe dla zdrowia fale które prowadzą do powstawania guzów mózgu. Dlatego najbezpieczniej rozmawiać przez słuchawki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.