READING

Co to jest raw food? Nowoczesna sztuka odżywiania

Co to jest raw food? Nowoczesna sztuka odżywiania

Raw food jest dietą polegającą na jedzeniu surowych produktów pochodzenia roślinnego. Związana jest z filozofią życia, nie jest więc przejawem panującej mody. Raw food niesie wiele korzyści dla organizmu, od walki z otyłością, po eliminację alergii i migren. Zobacz, jak odżywiać się zgodnie z jej zasadami.

Tylko organiczne i wegańskie produkty

Według diety raw food posiłki składają się tylko z organicznych i nieprzetworzonych produktów. Zakłada ona także spożywanie wielu roślin bogatych w chlorofil. Ilość białka pochodzenia roślinnego jest w niej tak samo duża jak w każdej innej diecie. Raw food bardzo dobrze nawadnia organizm, gdyż odżywiając się zgodnie z jej wytycznymi, pije się świeże soki warzywne. 80% tej diety stanowi surowe jedzenie, zakłada ona także małą lub umiarkowaną ilość cukru w pokarmach, jest ponadto bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Żywność raw food przystosowana jest do tego, by dostarczać organizmowi witamin, aminokwasów i fitozwiązków.

Pomidory i czosnek na drewnianej desce

Różnorodność na talerzu

Jeśli chodzi o przygotowywanie potraw zgodnie z dietą raw food, nie istnieją ograniczenia. Korzystając z produktów pochodzenia roślinnego przygotujesz pizze, hamburgery, lody, tortille, sałatki, ciasta, sosy i wiele innych. W diecie raw duży procent stanowią kiełki, warzywa zielone liściaste, bardzo ważnym elementem jest tu także sok z trawy pszenicznej. Kuchnia surowego jedzenia jest bardzo kolorowa, co wpływa na estetykę posiłków, a co za tym idzie na zwiększenie przyjemności konsumowania. Internet dysponuje mnóstwem przepisów zawierających coraz to nowe potrawy, można je znaleźć nie tylko na angielskich stronach, coraz częściej pojawiają się one w wersji polskojęzycznej.

Arbuz, kalafior, ogórki leżą na stole

Zasady raw food

Raw food nie jest tylko stylem odżywiania, to cała filozofia skupiona wokół zdrowego sposobu życia. W diecie tej obowiązują zasady związane nie tylko z jakością spożywanych pokarmów, ale także dotyczące higieny życia. Raw food zakłada unikanie używek, rezygnację z picia kawy i herbaty, jedzenie kolacji około 4 godziny przed snem, ale również (jeśli to możliwe) korzystanie z promieni słonecznych (ale nie w nadmiarze).

Przepis na surowy makaron z cukinii z salsą z awokado

Produkty:

 • 2 średniej wielkości cukinie,
 • marynata,
 • szklanka wody,
 • sok z cytryny,
 • 2 łyżki oliwy,
 • łyżeczka soli kamiennej lub morskiej,
 • salsa z pomidorów i awokado,
 • 2 średnie pomidory,
 • duże awokado.

  Sposób przygotowania:

 • z cukinii należy zrobić makaron przeznaczoną do tego obieraczka lub innym narzędziem,
 • powstały makaron należy włożyć do marynaty, pomieszać,
 • odstawić na 10 minut i odsączyć na sitku,
 • wszystkie składniki należy razem pomieszać doprawiając do smaku (posypać pieprzem, polać octem balsamicznym).

  Z diety raw food korzystać może każdy. Nawet ograniczenia związane z porą roku nie są tu przeszkodą. Należy wtedy postawić na sezonowość, spożywać produkty dostępne jesienią i zimą np. kapustę, kalafiory, kalarepę, gruszki, jabłka, marchewkę, pietruszkę, seler. Przy tak różnorodnej warzywnej diecie organizm nie zostanie wyjałowiony, może wręcz zyskać na takim stylu jedzeniu. Kierując się zasadami Raw food trzeba pamiętać, by kontrolować wagę, gdyż w rezultacie jej stosowania może pojawić się niedowaga.


  1. otulinka

   10 października

   Bardzo interesujące. Nigdy o tym nie słyszalam. Muszę zgłębić temat, bo wydaje mi się to bardzo ważne… Mój sposób żywienia nie jest najlepszy…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.