READING

Co daje aromaterapia? Zabiegi z użyciem olejków et...

Co daje aromaterapia? Zabiegi z użyciem olejków eterycznych

Kobieta leży na kanapie u masażysty

Pozyskiwane z drzew, kwiatów i roślin olejki eteryczne są dziś często wykorzystywane w medycynie i kosmetyce. W dawnych czasach ich pozytywne działanie na skórę było powodem używania ich jako lekarstwa, dziś docenia się także ich oddziaływanie na psychikę. Co daje zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii?

Jeden z największych medyków okresu średniowiecza – Avicenna opisał metodę destylacji, w wyniku której otrzymuje się olejki eteryczne. Od tego momentu minęły setki lat, które pozwoliły medycynie pójść naprzód. Dziś zarówno medycyna konwencjonalna jak i alternatywna korzysta z dobrodziejstw tych zapachowych substancji.

Odprężająca kąpiel

Tym czego najbardziej potrzeba człowiekowi po całym dniu stresu, jest chwila odprężenia i relaksu. W celu usunięcia zmęczenia, należy przygotować kąpiel z użyciem olejków eterycznych. Może to być olejek lawendowy – usunie nagromadzone bóle i podziała uspokajająco lub olejek bergamotowy, który uspokaja i wycisza umysł i ciało.

Świeczka w formie tygielka na czarnym tle

Woda do kąpieli aromaterapeutycznej nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Taka kąpiel relaksuje, dodaje sił do walki z codziennością, pomaga zapomnieć o strapieniach minionego dnia.

Przyjemne skojarzenia

Wiele sklepów oferuje dzisiaj kominki przeznaczone do aromaterapii – rozpuszczone w wodzie olejki są w nich rozpylane za pomocą ogrzanego świeczką kominka. Olejki eteryczne mogą oddziaływać jako poprawiacze nastroju. Do leczenia depresji wykorzystuje się olejek eteryczny pomarańczowy, z powodzeniem przegna zły nastrój także olejek jaśminowy. Efektem przeprowadzonej aromaterapii może być całkowite wyciszenie, odzyskanie miłych skojarzeń, mogą się także uruchomić przyjemne wspomnienia związane z dzieciństwem i latami młodości.

Olejki eteryczne w małych buteleczkach

Osoby, które są podatne na sytuacje stresowe powinny jak najczęściej korzystać z dobrodziejstw olejków eterycznych.

Pachnący masaż

Olejki eteryczne są wykorzystywane także przy masażu aromaterapeutycznym. Taki zabieg łączy lecznicze moce dotyku z właściwościami aromatycznymi olejków. Podczas masażu olejki przenikają do skóry wywołując złagodzenie bólu i szybsze krążenie krwi. Oprócz tego osoba masowana relaksuje się wdychając różnego rodzaju zapachy. Wszystkie olejki eteryczne nadają się do użycia przy masażu. Nie ma tu żadnych ograniczeń poza alergią na niektóre składniki zapachowe olejku. W celu wykrycia alergii należy wmasować po jednej kropli olejku w dole łokciowym lub za uchem. Masaż z użyciem olejków eterycznych może być wykonywany intuicyjnie, nie potrzeba do jego przeprowadzenia żadnych szczególnych zdolności.

Olejki eteryczne i ich działanie aromaterapeutyczne na pewno można docenić w szare, mroźne zimowe wieczory. Masaże czy kąpiele z ich wykorzystaniem poprawiają nastrój i krążenie krwi, przywołują miłe wspomnienia, a to wszystko dzięki drzewom, kwiatom, roślinom, z których są pozyskiwane.


  1. masażystka

    6 października

    Masaż z użyciem olejku to jeden z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych jakie kiedykolwiek wymyślono. Ja często go stosuje i polecam każdemu. Świetnie odstresowuje, a olejki pięknie pachną

  2. fiolka

    10 października

    Bardzo interesujący tekst. Nigdy olejków nie brałam na poważnie. No a tu się okazuje, że one mogą mieć aż takie działanie! Super!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.