Czytasz

Popularne rodzaje wkładek do drzwi. Jak wybrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach?...

Popularne rodzaje wkładek do drzwi. Jak wybrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach?

Wkładki do zamków w drzwiach pełnią bardzo ważną funkcję, przede wszystkim jako forma zabezpieczenia. Dzięki temu ma się pewność co do ochrony mieszkania i jego wyposażenia. Na rynku można znaleźć ich kilka rodzajów. Jakich? Które z nich wybrać i kiedy się sprawdzą?

Jakie są rodzaje wkładek do zamka drzwi?

Szukając informacji o tym, jakie są rodzaje wkładek do zamka drzwi, można wyróżnić dwa typy podziału. Pierwszym z nich jest ten wyróżniający wkładkę jednostronną i dwustronną. Każda z nich ma nieco inne cechy i zastosowanie. Wyróżnia się jeszcze system wkładek bębenkowych, które dzielą się profilowane oraz cylindryczne. Warto też wspomnieć o wkładkach z gałką. Dobrze będzie poznać ich cechy, by wiedzieć, którą kiedy wybrać.

Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na poziom zabezpieczeń, a także wielkość i długość. Dobrze też jeżeli określi się przeznaczenie takiej wkładki, czyli czy potrzebne będzie nam duże zabezpieczenie np. przed włamaniem, czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czy wystarczy najprostsze rozwiązanie.

Wkładki do drzwi jednostronne czy dwustronne?

Tutaj wiele będzie zależało przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniem ma się do czynienia. Wkładki do zamka jednostronne charakteryzują się tym, że mają one zamek tylko z jednej strony, co oznacza, że można je zamknąć tylko od zewnątrz lub tylko od wewnątrz. To bywa niewygodne, zwłaszcza w przypadku pożarów, nie zaleca się więc ich w domach czy mieszkaniach. Znacznie częściej potkać można za to wkładki dwustronne, co oznacza, że klucz wsadzi się po obu stronach drzwi.

Wkładka bębenkowa – czym jest?

Ten rodzaj wkładki jest najprostszym ze wszystkich i jednocześnie najpopularniejszym. Polega to na tym, że po wsadzeniu klucza i obrócenia go, dochodzi do zwolnienia bębenka i jego odwrócenia, a tym samym staje się on albo odblokowany, albo zablokowany. Przy tej okazji wyróżni się tutaj podział na dwa inne rozwiązania, czyli wkładki profilowane i cylindryczne.

Wkładka profilowana

Wkładki profilowane cieszą się dużą popularnością i można wśród nich wyróżnić podwójne wkładki patentowe, półwkładki oraz wkładki z gałką, przy czym mogą być one symetryczne lub asymetryczne. Czym się od siebie odróżniają? Przede wszystkim tym, że wkładki symetryczne posiadają ość śruby mocującej o tej samej wartości. W przypadku wkładek profilowanych, asymetrycznych, wartości te mogą być różne.

Wkładka cylindryczna

Jeżeli szukać najbardziej rozpowszechnioną wkładkę do zamka drzwi, z pewnością będzie nią ta cylindryczna. Chodzi tutaj o to, że zamek posiada dodatkowy cylinder, stosowany nawierzchniowo. Inną wersją tej wkładki są cylindry owalne, zwane też skandynawskimi.

Wkładka z gałką

Wkładka z gałką może być albo z zamkiem jednostronnym, albo dwustronnym. Jej sposób działania jest nieco inny, bowiem to bezpośrednio w gałce otwierającej umieszczony jest zamek. Przekręcając klucz mamy możliwość odwrócenia gałki, a tym samym otwarcia drzwi.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *