READING

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur – co warto z...

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur – co warto zobaczyć w Olsztynie?

Zamek w Olsztynie, pejzaż mazurski, herb Olsztyna

Olsztyn jest miastem, które warto odwiedzić nie tylko w czasie wakacji, ale również w ciągu roku. Wyjazd do stolicy Warmii i Mazur będzie prawdziwą gratką i to nie tylko dla fanów kultury i historii. Jednak każdy kto chciałby poczuć ducha tego miasta powinien skupić się na jego atrakcjach turystycznych. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Olsztynie, tym 650-letnim grodzie.

Od czego zacząć zwiedzanie Olsztyna?

Na pewno warto przyjrzeć się bliżej Staremu Miastu i jego zabytkom, zwłaszcza Bazylice Katedralnej. Kościół został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, a wieżę kościoła po latach zastąpiono nową. Całość budowli utrzymana jest w stylu gotyckim, a baczniej warto przyjrzeć się tutaj ołtarzowi, który znajduje się w prawej nawie. Tryptyk przedstawia scenę Zwiastowania, natomiast organy główne i boczne pochodzą z Królewca. Niewiele osób wie, że organistą tutaj był Feliks Nowowiejski, twórca słynnej „Roty”.

Jakie muzeum warto odwiedzić będąc w Olsztynie?

Zamek to najstarsza budowla Olsztyna, a także Muzeum Warmii i Mazur. Na tym właśnie Zamku mieszkał Mikołaj Kopernik, pełniący funkcję administratora dóbr kapituły. Od 1945 roku Zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur. Do ciekawszych zajęć organizowanych na zamku zaliczyć można: Czwartki z Kopernikiem, koncerty Zespołu Kameralnego „Pro Musica Antiqua”, spotkania „Życiorysy”. Pobyt Kopernika na Zamku upamiętnia natomiast tablica z tekstem wyjętym z listu astronoma do króla Zygmunta I.

Zamek na Mazurach

Jakie kulturalne obiekty warto poznać zwiedzając stolicę Warmii i Mazur?

Na pewno do ważnych obiektów kulturalnych Olsztyna zaliczyć można Biuro Wystaw Artystycznych pod kopułą Planetarium, Bibliotekę Multimedialną – Planeta 11 oraz Miejski Ośrodek Kultury. W tym ostatnim organizowane są koncerty, wystawy, zarówno dla koneserów jak i w plenerze. Nie powinno się zapominać o Teatrze Stefana Jaracza, w którym występowały takie sławy jak Mieczysława Ćwiklińska i Ludwik Solski. Oprócz scen Kameralnej i Dużej ciekawe offowe spektakle prezentowane są na scenie Margines.

O jakich obiektach należy pamiętać planując wyjazd do Olsztyna?

Na pewno do takich obiektów zaliczyć można Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. To pierwsze zostało otwarte w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w lutym 1973 roku. W Planetarium, podczas projekcji można zobaczyć wiele kombinacji astronomicznych, które odbywają się w sezonach. W Obserwatorium Astronomicznym natomiast można obserwować niebo przy użyciu teleskopów.

Modele kuli ziemskiej w muzeum

Ciekawostki z Olsztyna czyli trochę historii

W Królikowie pod Olsztynem w czasie II wojny światowej znajdował się obóz jeniecki I – B Olsztynek, w którym przebywali więźniowie z całej Europy. Byli oni przetrzymywani w straszliwych warunkach, o czym świadczy cmentarz w Suwie – pochowano tam 55 000 jeńców polskich i radzieckich. W 2013 roku przyznano władzom Olsztynka środki z RPO na remont ratusza i budowę na poddaszu muzeum Stalagu I B Hohenstein. Pamiątki eksponowane są w muzeum przez cały rok.

To oczywiście nie wszystkie zabytki warte obejrzenia, samych atrakcji kulturalnych w mieście jest o wiele więcej. Warto jeszcze wspomnieć o Muzeum Budownictwa Ludowego i Hucie Szkła Artystycznego. Swoją mekkę mają tutaj także zakochani – mogą wyznać sobie miłość przy Źródełku Zakochanych.


  1. Urszula

    3 października

    O, chętnie zobaczyłabym to Planetarium i Obserwatorium. W sumie wydaję mi się, że to akurat najciekawsza atrakcja Olsztyna. Bo samo miasto, jak miasto, te „prawdziwe” Mazury są zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Jak myślicie?

  2. samotny wilk

    5 października

    Byłem tam 2 lata temu i wrócę w kolejne wakacje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.