READING

Od czego puchną nogi, co może powodować opuchliznę...

Od czego puchną nogi, co może powodować opuchliznę nóg?

nogi nad wodą

Skąd bierze się obrzęk nóg? Co może być jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Zakrzepica żył głębokich

Choroba ta polega na powstawaniu zakrzepów w obrębie kończyn, przede wszystkim właśnie kończyn dolnych. Jej pierwszym objawem jest gwałtowny skurcz mięśni. W odróżnieniu od zwykłego skurczu nie ustępuje on przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę, ale wręcz się nasila.

Obrzęk, jaki pojawia się przy zakrzepicy żył głębokich, występuje nagle, jest jednostronny, nie poddaje się uciskowi. Występuje poniżej zakrzepu – najczęstszym miejscem są okolice kostki. Czasem pojawia się na całym podudziu lub udzie. Niekiedy obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie i tkliwość.

podobny temat:  Jak radzić sobie z opuchlizną nóg?

Objawy te są skutkiem stanu zapalnego naczynia i zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych. W niektórych przypadkach pojawia się stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Powikłaniem w tej chorobie mogą być zatory w tętnicy płucnej spowodowane przez kawałki skrzepliny z kończyn dolnych.

Najbardziej zagrożone chorobą są osoby po czterdziestce prowadzące mało aktywny tryb życia oraz kobiety przyjmujące doustne środki hormonalne.

Przewlekła niewydolność żylna

Inną przyczyną opuchlizny nóg może być przewlekła niewydolność żylna. Choroba ta polega na tym, że krew zalega w żyłach, przez co są one rozciągane, a ich prawidłowa praca staje się utrudniona. Do objawów należy ból nóg, uczucie ich ciężkości, brązowe zabarwienie skóry lub jej owrzodzenie, a często także żylakowate poszerzenie żył. Co do samej opuchlizny, to obrzęki są przewlekłe i mogą być jednostronne lub symetryczne.

podobny temat:  Jak radzić sobie z opuchlizną nóg?

Obrzęk limfatyczny

Inaczej nazywany słoniowacizną, jest to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy. Może on być skutkiem wady wrodzonej albo nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Choroba rozwija się stopniowo, w miarę jak przeciążają się naczynia limfatyczne. Kiedy osiąga zaawansowaną formę, jego objawami oprócz ogromnej i stale powiększającej się opuchlizny stają się stwardniała skóra, wybrzuszenia, grudkowate narośla, uczucie ciężkości, problemy z poruszaniem kończyną, czasem też ból. W zaawansowanym stadium choroba ta może prowadzić nawet do konieczności amputacji kończyn.

Jak łagodzić obrzęk nóg?

Jak wynika z tego, co tu napisaliśmy, opuchlizna nóg nie jest chorobą samą w sobie, ale występuje jako objaw różnych chorób. By sobie z nią poradzić, kluczowe jest zatem leczenie tej konkretnej choroby, która jest jej źródłem.

podobny temat:  Jak radzić sobie z opuchlizną nóg?

Można jednak podjąć pewne środki, żeby złagodzić opuchliznę. Należy siedzieć z nogami wspartymi na stołeczku. Powinno się też ograniczyć spożycie soli, która zatrzymuje wodę. Pewne efekty może też przynieść przyjmowanie leków moczopędnych, ale nie należy tego robić bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.


podobne treści

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.