READING

Jak kierować zespołem? Porady dla managerów i lide...

Jak kierować zespołem? Porady dla managerów i liderów

Zespół ludzi w siatce wśród motywujących napisów

Zarządzanie zespołem ludzi wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ zawsze znajdą się jednostki niezadowolone z takich czy innych działań managera. Dowiedz się jakich błędów nie popełniać i jak wpływać na efektywność działań grupy?

Dobierz kadrę i zintegruj ją

Dobór zgranego zespołu nie jest rzeczą łatwą, szczególnie jeśli przyszedł czas na wybranie nowych pracowników. Nie kieruj się przy rekrutacji tymi samymi zasadami, które zadecydowały o wyborze istniejącej kadry. Faktem jest, że jeśli pracownicy będą się ze sobą umieli skomunikować, łatwiej stworzysz zgrany zespół. Nie chodzi tu jednak o grupę klonów, skup się na konkretnych umiejętnościach i cechach danych osób. Równie ważna jak dobór pracowników jest ich integracja – organizuj wyjazdy integracyjne, szkolenia, zaproś coacha do współpracy z Twoim zespołem. Jeśli zadbasz o to, by ludzie czuli się ze sobą dobrze, przełoży się to na wydajność ich pracy.

Postaci w pajęczej sieci

Stwórz dobrą atmosferę

Staraj się jasno określać zasady panujące w Twoim zespole. Informacje wychodzące od Ciebie powinny być jasno i klarownie sformułowane. Pozwól każdemu członkowi grupy wyrażać swoje opinie, dzięki temu zapobiegniesz konfliktom i niedomówieniom. Co jakiś czas organizuj rozmowy z zatrudnionymi jednostkami i pytaj ludzi czy są zadowoleni ze swojego miejsca pracy, czy chcieliby coś zmienić. Dasz wtedy pracownikom możliwość kształtowania swojego miejsca pracy.

Zaufaj ludziom i doceniaj ich

Ufaj swoim pracownikom i dawaj im swobodę działania. Jeśli, jako szef, okażesz się osobą godną zaufania pracownicy nabiorą pewności i śmiałości w podejmowaniu decyzji. Zwłaszcza doceniaj tych pracowników, którzy wykazują się kreatywnością i samodzielnym myśleniem. Nie krytykuj przy całym zespole pracownika bo może to na niego podziałać bardzo demotywująco. Lepiej poprosić go do gabinetu i w cztery oczy omówić z nim pewne kwestie. Pamiętaj, że dopóki masz zespół, który tworzą ludzie, nie istnieje szansa, by nikt nie popełnił błędów.

Szef siedzi samotnie na pustym stole

Pozytywnie motywuj

System nagród i kar działa dobrze także w kwestii kierowania zespołem. Nie nadużywaj jednak tych drugich, bo możesz stracić uznanie w oczach całego zespołu. Jeśli obiecasz swojej grupie nagrodę za dobrze wykonane przedsięwzięcie, dotrzymaj danego słowa. Nagrody powinny motywować do działania ale jeśli będziesz nimi zbyt często szafował, stracą swoją moc i spowszednieją. Wynagradzaj dobrego pracownika słowem, stanowiskiem, dawaniem większej swobody. Nie musisz zawsze stosować nagród finansowych, czasem wystarczy fakt, że pracownik widzi w Twoich oczach uznanie.

Nie pal mostów

Może zdarzyć się tak, że nawet dobry pracownik postanowi odejść do innej firmy. Jeśli nie uda Ci się go zatrzymać, możesz spróbować utrzymać z nim kontakt. Sprawy mogą przybrać różny obrót i ów pracownik może kiedyś zechcieć wrócić. Nie skreślaj go tylko dlatego, że postanowił zmienić pracę.

Obecnie na rynku jest wiele podręczników doradzających, jak sprawnie zarządzać zespołem. Nie nauczą Cię one jednak empatii w podejściu do drugiego człowieka i otwartości w komunikowaniu. Pamiętaj, że firmę tworzą ludzie, którzy nie są jedynie trybikami nakręcającymi mechanizm. To istoty czujące, dlatego jeśli zadbasz o ich komfort, Twoja grupa będzie pracować efektywnie.


  1. Kiziamizia

    30 listopada

    Bardzo ciekawy artykuł, warto zastosować się do tych wskazówek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.